Photo gallery image (click to enlarge)

University of California

Date: (Sun.) Feb. 26, 2017
Location: Berkeley, CA
Event Director: - 415.378.6416
Course Setter: Lori Huberman
Type: C; Beginner course and three Sprint courses (chose to run 1 or more courses individually, or all 3 Sprints as a Motola)

Skip to the Results


Event Write-Up

Not yet available




Results

University of California

Berkeley, CA
Sunday, February 26, 2017

Beginner Course   Sprint-A Course   Sprint-B Course   Sprint-C Course   Motala ABC   Motala AB   Motala BC

Thanks to Greg and Lori for a fun and well-attended event. We had a lot of beginners​—​so many that we ran out of beginner maps, and sent some out on one of the Motala loops. Thanks to everyone for your patience and understanding with the computer problems. It turned out that I set up the course definitions wrong. I think I have everything straightened out now.

You will notice that some of the class names are different. If you ran all three loops, you are in the "Motala ABC" class. If you ran two loops, you are in the "Motala AB" or "Motala BC" class.

The results are below. I don't know if I can get the splits into WinSplits or RouteGadget because of the different orders of the loops. If I can get WinSplits to be happy, and Tapio can do the same for RouteGadget, you'll have more information. Stay tuned.

– Jeff Lanam


Preliminary Results


Beginner Course    (2.1 km, 16 controls)
  Pl  Name(s)                         Club      Time   Behind
   1  Michael Dann                              15:45          
   2  Kara O'Connor                             25:44   +9:59
   3  Sabrina Pham                              26:12  +10:27
   4  Theo Culvahouse                           29:55  +14:10
   5  McGinnis                                  34:07  +18:22
   6  Eustache Westphal                         34:20  +18:35
   7  Mau family                                35:37  +19:52
   8  Avital Oliver                             37:39  +21:54
   9  Rea Team                                  38:21  +22:36
  10  Jim Leung                                 38:46  +23:01
  11  Alexander Schafer                         46:22  +30:37
  12  DCA  2                          DCA       46:23  +30:38
  13  Irving Chung                              47:00  +31:15
  14  Sophia Gaal              Berkeley High    47:22  +31:37
  15  DCA  1                          DCA       51:30  +35:45
  15  Tracy, Tia, & Diane             BAOC      51:30  +35:45
  17  Monica & Kelly                  GSA       52:16  +36:31
  18  Fukushi family                            54:25  +38:40
  19  James & Caleb Hurley                    1:02:46  +47:01
  20  Robin & Eleni                   BAOC    1:05:29  +49:44
      Amelia Muniz             Berkeley High    DNF            
      Anastasiya Karni                          DNF
      Evan Richardson, Finn McGreevy            DNF
Sprint-A Course    (2.0 km, 12 controls)  
  Pl  Name(s)                         Club      Time   Behind
   1  Aron Walker                     BAOC      13:15          
   2  Dennis Wildfogel                BAOC      17:34   +4:19
   3  Martyn Roome                    SROC      18:58   +5:43
   4  Dean Sturtevant                 NEOC      20:42   +7:27
   5  Mark Petersen                   BAOC      20:52   +7:37
   6  Michael Dann                              22:00   +8:45
   7  Sarah Petersen                  BAOC      22:39   +9:24
   8  George Minarik                  BAOC      23:08   +9:53
   9  Sue Roome                     SROC, UK    25:38  +12:23
  10  Eustache Westphal                         27:58  +14:43
  11  Avital Oliver                             28:07  +14:52
  12  Janet Petersen                  BAOC      31:24  +18:09
  13  Leslie Minarik                  BAOC      32:23  +19:08
  14  Cowan family                              40:50  +27:35
  15  Team Kos                                  46:00  +32:45
  16  Ray family                                55:17  +42:02
  17  Robin & Eleni                           1:13:14  +59:59
  18  Judy Koehler                    BAOC    1:26:29  +73:14
  19  Mylie & Lilith                          1:43:02  +89:47
      Toddlers in Training            BAOC      DNF            
Sprint-B Course    (1.9 km, 14 controls)  
  Pl  Name(s)                         Club      Time   Behind
   1  Dean Sturtevant                 NEOC      24:19          
   2  Nils Kaufmann        OLG Berne-Ostring    24:35   +0:16
   3  Sarah Petersen                  BAOC      24:39   +0:20
   4  George Minarik                  BAOC      25:26   +1:07
   5  Ellen & Natalie                           28:02   +3:43
   6  Scott Aster                     BAOC      30:13   +5:54
   7  Janet Petersen                  BAOC      31:03   +6:44
   8  Eli Svoboda,
        Timoki Simmons         Berkeley High    31:07   +6:48
   9  Leila Allen                               31:09   +6:50
  10  Jenna & Carolyn Booth                     34:21  +10:02
  11  Andrew Cate                               38:59  +14:40
  12  Lucas Washburn                            46:24  +22:05
  13  Adelya Absadyk                            51:20  +27:01
  14  Emily Siddhartha                BAOC    1:07:18  +42:59
  15  Wayne Staats                            1:22:33  +58:14
      Berland family                            DNF            
      Lauren Huang                              DNF
Sprint-C Course    (2.1 km, 11 controls)  
  Pl  Name                            Club      Time   Behind
   1  Aron Walker                     BAOC      12:46          
   2  Johannes Henriksson                       14:14   +1:28
   3  Martyn Roome                    SROC      17:02   +4:16
   4  Sarah Petersen                  BAOC      19:28   +6:42
   5  Mark Petersen                   BAOC      20:22   +7:36
   6  Eli Svoboda                               20:38   +7:52
   7  Dean Sturtevant                 NEOC      23:10  +10:24
   8  Olga Kraght                     BAOC      23:52  +11:06
   9  Sue Roome                     SROC, UK    24:04  +11:18
  10  Janet Petersen                  BAOC      24:31  +11:45
  11  Leslie Minarik                  BAOC      31:03  +18:17
  12  Team Kos                                  34:30  +21:44
  13  Yvonne Green                    TVOC      34:34  +21:48
  14  Nigel Killeen                 Nidarost    34:50  +22:04
      Adelya Absedyk                            DNF            
Motala ABC         (6.0 km, 37 controls)  
  Pl  Name                            Club      Time   Behind
   1  François Léonard                BAOC      39:48          
   2  Matej Sebo                      BAOC      43:41   +3:53
   3  Ouri Karni                      Israel    47:48   +8:00
   4  Sam Coradetti                   BAOC      48:17   +8:29
   5  Antoine Finot                             48:25   +8:37
   6  Pierre Delforge                 BAOC      51:22  +11:34
   7  Anastasiya Gordeeva             BAOC      51:53  +12:05
   8  Lubo Sebo                       BAOC      53:21  +13:33
   9  Ben Green                       TVOC      53:55  +14:07
  10  Brendan O'Brian                 Kerry     54:16  +14:28
  11  Marie-Josée Parayre             BAOC      57:46  +17:58
  12  Daniel Sebo                     BAOC      58:41  +18:53
  13  Ann Wilkinson                   BAOC    1:04:20  +24:32
  14  Chuck Spalding                  BAOC    1:05:15  +25:27
  15  Greg Favor                      BAOC    1:05:27  +25:39
  16  Jason Lee                       BAOC    1:05:54  +26:06
  17  Fyodor Konkov                   BAOC    1:07:49  +28:01
  18  Steve Haas                      BAOC    1:19:01  +39:13
  19  Irena Stefanova                 BAOC    1:23:20  +43:32
  20  George Jemmott                          1:42:49  +63:01
  21  Joshua Avery                            1:43:02  +63:14
  22  George Dorian                   BAOC    2:04:38  +84:50
  23  Nikolay Chukanov                BAOC    2:08:46  +88:58
  24  Irving Chung                            2:23:30 +103:42
      Bob Cooley                      BAOC      DNF            
      Mark Prior                      BAOC      DNF
      Morten Neve                  Australia    DNF
      Patrik Engstron                           DNF
      Pritchard Team                            DNF
      Steve Gregg                     BAOC      DNF
Motala AB          (3.9 km, 26 controls)  
  Pl  Name(s)                         Club      Time   Behind
   1  This Wachter         OLG Berne-Ostring    40:26          
   2  Julia Doubson                   BAOC      50:50  +10:24
   3  Gemma Fa-Kaji                   BAOC      50:52  +10:26
   4  Carl Williams                   BAOC      52:56  +12:30
   5  Jake Wallin                               53:00  +12:34
   6  Emmett Howard            Berkeley High    54:28  +14:02
   7  Sarah Blankespoor        Berkeley High  1:03:36  +23:10
   8  Ben Jacobson, Nathan Booth              1:03:45  +23:19
   9  Olga Kraght                     BAOC    1:05:13  +24:47
  10  Natalie Kim                     BAOC    1:17:35  +37:09
  11  Susan Kim                       BAOC    1:18:48  +38:22
  12  Eddie Valladalo                         1:31:19  +50:53
  13  Nancy Lindeman                  BAOC    1:50:55  +70:29
  14  Lee Holtzman                            1:57:19  +76:53
Motala BC          (4.0 km, 25 controls)  
  Pl  Name                            Club      Time   Behind
   1  Elliott Jones            Berkeley High    39:21          
   2  Steve Blankespoor                       1:01:58  +22:37

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)