Photo gallery image (click to enlarge)

Camp Tamarancho

Date: (Sun.) Nov. 13, 2016
Location: Fairfax, CA
Event Director: - 415.456.8118
Course Setter: Graham Brew
Type: B; We return to this open space after skipping several years

Skip to the Results


Event Write-Up

By

A large turnout of club members, Scouts, Navy JROTC, and the general public came out on a beautiful, sunny day for great, challenging orienteering.

Course Setter Graham Brew spent hours designing courses that were both interesting and tried (successfully in most cases) to minimize the climb inherent to courses at this hilly location. Graham used 55 controls, which meant very few courses shared controls or legs, and which thus required a massive effort in control pick-up at the end of the day.

Tamarancho terrain varies greatly, so that participants found themselves at times in classic California oak woodland, open meadows, Redwood and Douglas fir forest, and thick chaparral, all on the same course! Graham made use of the many manmade objects in the Camp, from water faucets appearing in the middle of nowhere, to an engine of a B-17 Bomber that crashed on a hillside here back in 1945.

A large contingent of Navy JROTC cadets came all the way from Turlock to orienteer, with many of them not content with the Yellow course, and going out on Orange for a double dip! Boy Scout troop 59 was camping this weekend, and so their Scoutmaster took advantage of the event and sent many Scouts out on courses, getting a head start on completing their Orienteering Merit Badge.

The whole event ran very smoothly on Sunday, thanks as always, to the great volunteers in the club.

I apologize to anyone I have overlooked.

Lastly, I'd like to thank the new ranger at Tamarancho, Bill Bradbury, who helped out on the day of the event with parking control and garbage pickup for us, a great help from an unexpected source!

Thanks again for everyone who came out. You all made it a fun and successful event!




Results

Camp Tamarancho

Fairfax, CA
Sunday, November 13, 2016

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=45946).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=383). (Use of RouteGadget is explained here.)


White Course        (1.5 km,  70 m climb, 10 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Ida Tornqvist                BAOC          16:10         
   2  Stephen & Catherine
        Blankenspoor                             40:19  +24:09
   3  Jacq family                                41:49  +25:39
   4  Beatrice Schreibstein        BAOC          46:39  +30:29


Yellow Course       (2.3 km, 125 m climb, 11 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Antoine Finot                              27:51         
   2  Kevin Cox                                  34:01   +6:10
   3  Bret Carl                Turlock NJROTC    37:18   +9:27
   4  Gio Ontiveros                              37:40   +9:49
   5  Ramandeep Singh                            37:54  +10:03
   6  Sarah Blankespoor         Berkeley HS      40:53  +13:02
   7  Seth Lopez               Turlock NJROTC    47:10  +19:19
   8  Nathan & Caroline Booth                    48:02  +20:11
   9  Parker Higgins           Turlock NJROTC    49:12  +21:21
  10  Kira Riley               Turlock NJROTC    56:36  +28:45
  11  Tobias Friedberger,
        Jan Moritz                               59:04  +31:13
  12  Alexis Rangel            Turlock NJROTC  1:05:40  +37:49
  13  Gemma Fa-Kaji,
        Lily Weinerlock            BAOC        1:08:12  +40:21
  14  Corrine Alicea           Turlock NJROTC  1:24:08  +56:17
  15  Angel Guevara            Turlock NJROTC  1:24:36  +56:45
  16  I18N                                     1:26:30  +58:39
  17  Brett & Ayden Maune                      1:27:36  +59:45
  18  Adam & Hareem Maune                      1:28:18  +60:27
  19  Madison Creech           Turlock NJROTC  1:47:23  +79:32
  20  Caroline Farnan          Turlock NJROTC  1:48:53  +81:02
  21  Kristin Daley group of 5                 1:52:15  +84:24
  22  Ryan Cook                Turlock NJROTC  3:10:12 +162:21
      Ethan Huffman            Turlock NJROTC    DNF
      Judy Koehler                 BAOC          DNF
      Suzanne Warner                             DNF


Orange Course       (4.0 km, 255 m climb, 13 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Antoine Finot                            1:01:16          (2nd course)  
   2  Kevin Cox                                1:22:11  +20:55  (2nd course)
   3  Bret Carl                Turlock NJROTC  1:24:46  +23:30  (2nd course)
   4  Parker Higgins           Turlock NJROTC  1:47:06  +45:50  (2nd course)
   5  Yunus Ross                Berkeley HS    1:54:50  +53:34
   6  Tobias Friedberger,
        Jan Moritz                             1:57:48  +56:32
   7  Drew Cannon                              1:59:13  +57:57
   8  Sara Wegner                  BAOC        2:14:25  +73:09
   9  Seth Lopez               Turlock NJROTC  2:19:46  +78:30  (2nd course)
  10  Tomo Simmons, Malachy
        O'Sullivan, Eli Svoboda                2:31:45  +90:29
  11  Chad Thomas              Turlock NJROTC  2:36:25  +95:09
  12  Avery Grewal                             2:43:37 +102:21
  13  Luca Caviness                BAOC        2:52:02 +110:46
      BSA Troop 59 Four                          DNF           
      Bill Murphy                  BAOC          DNF
      Elizabeth Grewal                           DNF
      Eric & Rick Kos                            DNF
      Mackenzie Mauck          Turlock NJROTC    DNF
      Shane Carl               Turlock NJROTC    DNF


Brown Course        (3.0 km, 165 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Erin Schrim                  BAOC          36:18         
   2  Bob Cooley                   BAOC        1:00:00  +23:42
   3  Chuck Spalding               BAOC        1:06:58  +30:40
   4  Hope Fa-Kaji                 BAOC        1:10:15  +33:57
   5  Tony Pinkham                 BAOC        1:10:20  +34:02
   6  Elliott Jones             Berkeley HS    1:11:16  +34:58
   7  Vicki Woolworth              BAOC        1:15:07  +38:49
   8  Shane Carl               Turlock NJROTC  1:22:02  +45:44  (2nd course)
   9  David Follette                           1:26:21  +50:03
  10  Johanna Merriss              BAOC        1:33:34  +57:16
  11  Bill Follette                BAOC        1:37:10  +60:52
  12  Nick Corsano                 BAOC        1:39:15  +62:57
  13  Maria & Adrianna             BAOC        1:40:50  +64:32
  14  Jarrod Meyer              CHS NJROTC     1:41:56  +65:38
  15  Irena Stefanova              BAOC        1:42:46  +66:28
  16  Drew Cannon                              1:43:30  +67:12  (2nd course)
  17  Ramandeep Singh          Turlock NJROTC  1:46:51  +70:33  (2nd course)
  18  Gio Ontiveros            Turlock NJROTC  1:49:02  +72:44  (2nd course)
  19  Richard Chiburis             BAOC        1:50:05  +73:47
  20  Kate Follette                            1:54:01  +77:43
  21  Mark Blair                   BAOC        2:05:20  +89:02
  22  Kyle Ketten               CHS NJROTC     2:07:32  +91:14
  23  Briana Sanchez            CHS NJROTC     2:31:35 +115:17
  24  Jeff Lanam                   BAOC        2:41:50 +125:32
      Daniel & Leann Ingram     CHS NJROTC       MSP           
      Alan Wong                    BAOC          DNF
      Courtney Green               BAOC          DNF
      George Minarik               BAOC          DNF
      Rosemary Johnson             BAOC          DNF
      Sharon Evans                 BAOC          DNF
      Vik Revenko                  BAOC          DNF


Green Course        (4.3 km, 270 m climb, 13 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Tobias Tornqvist             BAOC        1:11:53         
   2  Steve Gregg                  BAOC        1:17:03   +5:10
   3  Marie-Josée Parayre          BAOC        1:22:33  +10:40
   4  Daniel Šebo                  BAOC        1:36:56  +25:03
   5  Fyodor Konkov                BAOC        1:40:03  +28:10
   6  Penny DeMoss                 BAOC        1:42:02  +30:09
   7  Matthias Kohler              BAOC        1:45:15  +33:22
   8  Jeffrey Kabel                BAOC        1:52:51  +40:58
   9  Carl Williams                BAOC        2:29:19  +77:26
  10  Jay Hann                     BAOC        2:56:52 +104:59
  11  Olga Kraght                  BAOC        3:23:19 +131:26
  12  Eleanor Pachaud,
        Grace O'Duffy              BAOC        3:51:39 +159:46
  13  Tom & Judy Cronin            BAOC        4:20:23 +188:30
      Davy Williams                BAOC          MSP           
      Adam Dingle                                DNF
      Ling Chan, Yanqing He        BAOC          DNF


Red Course          (5.0 km, 335 m climb, 18 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  Tac Sugiyama                 BAOC        1:24:21         
   2  Tapio Karras                 BAOC        1:40:45  +16:24
   3  Werner Haag                  BAOC        1:49:25  +25:04
   4  Greg Ehrensing               BAOC        2:00:18  +35:57
   5  Eric Rosenzweig              BAOC        2:07:49  +43:28
   6  Michael & Max Behrens        BAOC        2:11:41  +47:20
   7  Theo Verhoeven               BAOC        2:18:26  +54:05


Blue Course         (6.2 km, 410 m climb, 21 controls)
  Pl  Name(s)                      Club           Time  Behind
   1  François Léonard             BAOC        1:32:20         
   2  Huon Wilson                  BAOC        1:32:56   +0:36
   3  Aron Walker                  BAOC        1:41:49   +9:29
   4  Paul Ort                     BAOC        1:47:56  +15:36
   5  Nik Weber                    GCO         2:00:22  +28:02
   6  Lubomir Šebo                 BAOC        2:02:36  +30:16
   7  Gavin Wyatt-Mair             BAOC        2:37:32  +65:12
   8  Phil Lovalenti               BAOC        3:23:42 +111:22
      Scott Sampson                BAOC          DNF           

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)