Photo gallery image (click to enlarge)

Tilden Regional Park

Date: (Sun.) Oct. 9, 2016
Location: Berkeley, CA
Event Director: - 925.934.6567
Course Setters: Gavin Wyatt-Mair, Steve Harrison
Type: B; Open Event for non-Scouts — Regular 7-course BAOC event in conjunction with the Scout-O Championships

Skip to the Results


Event Write-Up

By

I would like to thank the many people who helped at this year's Scout O. Many scouts attended​—​girls and boys, from 6 years old to 18 years old, and also many adult leaders​—​and enjoyed the orienteering, most of them for the first time. There were over 500 people at the meet; it was a lot of work for our volunteers. Thank you!!

A list of the principal volunteers is below ("(C)" = chief). Please let me know if I left anyone out. I know that a bunch of people, both scouts and non-scouts, jumped in and helped with a wide variety of chores​—​and I simply couldn't record all that I saw. So, to those folks who volunteered in an ad-hoc capacity, thank you, too!

Pre-Registration: Gavin Wyatt-Mair (C), Jay Hann
Set/Vet BAOC Courses: Gavin Wyatt-Mair (C), Jay Hann
Set/Vet Scout Courses: Steve Harrison (C), David Harrison
Maps: Bob Cooley
Scout Packets Distribution: Gavin Wyatt-Mair (C), Jay Hann, Vicki Woolworth
Set Up: Gavin Wyatt-Mair (C), Jay Hann, Vicki Woolworth, Gary Carpenter
Start: Steve Harrison (C)
Awards: Nick Corsano, Gavin Wyatt-Mair
BAOC Results: Jeff Lanam (C)
Scout Results: Jay Hann (C)
Instruction: Bill Straka, Barbara Straka
BAOC Registration: Steve Haas (C), Marguerite Fa-Kaji
BAOC E-Punch: Jeff Lanam (C), Rosemary Johnson, Mark Blair
Scout E-Punch: Rosemary Johnson (C), Jeff Lanam, Jay Hann
BAOC Pickup: Theo Verhoeven (C), Peter Graube, Matej Šebo
Scout Pickup: Steve Harrison (C), Gavin Wyatt-Mair, Jay Hann
Food: Vicki Woolworth (C), Barbara Straka, Gavin Wyatt-Mair
Scout Packets: Nina Wyatt-Mair
Awards & Patches: Nina Wyatt-Mair
Medals: Malcolm Wyatt-Mair
Permit: Gavin Wyatt-Mair
Website: Chuck Spalding
Insurance: Marina Keating

Cheers,

Gavin, Event Director

Lost & Found

Did you lose a pair of sunglasses at Start? If so, please contact .




Results

Tilden Regional Park

Berkeley, CA
Sunday, October 9, 2016

White Course   Yellow Course   Orange Course   Short Brown Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=45456).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=381).)


White Course           (1.9 km, 50 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Linus Tornqvist              BAOC              22:02           
   2  Sarah Blankespoor                              32:47   +10:45
   3  Yuna & Fedor Karpelevitch                      32:52   +10:50
   4  Maya Alter                                     35:11   +13:09
   5  Logan Fry                                      39:19   +17:17
   6  Bodhi Lucero                                   41:17   +19:15
   7  Annabelle Kelso                                41:44   +19:42
   8  Ida Tornqvist                BAOC              42:45   +20:43
   9  Greg Mandler                                   46:44   +24:42
  10  Nathan Booth                                   54:28   +32:26
  11  Gao family                                   1:04:59   +42:57
  12  Jacq group                                   1:05:01   +42:59
  13  Teoman Tezcan                                1:05:58   +43:56
  14  Barbara & Pippi Robben       BAOC            1:11:14   +49:12
  15  Quincy Delaney                               1:12:35   +50:33  (est. time; no Start punch)
  16  Brian & Miles Rowley                         1:52:30   +90:28
      Mulally family                                 MSP
      Maria & Gabby Jergusova      BAOC              DNF


Yellow Course          (2.4 km, 80 m climb, 13 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Sobczyk family               BAOC              36:05           
   2  Elliott Jones                                  37:34    +1:29
   3  Brett Caro                   Berkeley High     39:45    +3:40
   4  Corrine Alicea               NJROTC            42:06    +6:01
   5  Cody Jacobson                Berkeley High     43:43    +7:38
   6  Giovan Ontiveros             NROTC             44:14    +8:09
   7  Anastasia Kurakina           BAOC              48:16   +12:11
   8  Chad Thomas                  Berkeley High     50:04   +13:59
   9  Parker Higgins               NJROTC            50:13   +14:08
  10  Ramandeep Singh              NJROTC            53:39   +17:34
  11  Tracy Romig, Danette Garcia  BAOC              54:30   +18:25
  12  Martin Kunz                  BAOC              54:31   +18:26
  13  Dorian Macintosh             Berkeley High     54:45   +18:40
  14  Barbara Straka               BAOC              59:33   +23:28
  15  Eli Svoboda                  Berkeley High   1:00:35   +24:30
  16  Malachy O'Sullivan           Berkeley High   1:00:42   +24:37
  17  Shane Carl                   Berkeley High   1:01:40   +25:35
  18  Michael Budiansky                            1:02:13   +26:08
  19  Greg Mandler                                 1:04:16   +28:11
  20  Russell Porter               GVOC            1:15:17   +39:12
  21  Trevor Black                 NJROTC          1:18:42   +42:37
  22  Annabelle Kelso                              1:21:41   +45:36
  23  Maekinzie Mauck              NJROTC          1:35:16   +59:11
  24  Jew family                                   1:54:20   +78:15
      Nic McKeon                   Berkeley High     MSP
      Troop 779                    BAOC              MSP
      Kayla Aschwanden             NROTC             DNF
      Kira Riley                   NJROTC            DNF


Orange Course          (3.6 km, 150 m climb, 14 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Cody Jacobson                NJROTC            56:06           
   2  Jason Reed                                   1:00:37    +4:31
   3  Shane Carl                   NJROTC          1:08:18   +12:12
   4  Max Metcalfe                                 1:15:31   +19:25
   5  Giovan Ontiveros             NJROTC          1:19:06   +23:00
   6  Harris Mason, Lisa Hughey                    1:21:55   +25:49
   7  Sara Wegner                  Berkeley High   1:24:41   +28:35
   8  Jake Wallin                  Berkeley High   1:26:29   +30:23
   9  Ramandeep Singh              NJROTC          1:26:52   +30:46
  10  Fintan O'Sullivan            Berkeley High   1:27:40   +31:34
  11  Drew Cannon                                  1:32:28   +36:22
  12  Max Behrens                  BAOC            1:34:40   +38:34
  13  Kyle Navarro                 CHS NJROTC      1:38:25   +42:19
  14  Dorian Macintosh             NJROTC          1:39:43   +43:37
  15  Jared Deslmes                CHS NJROTC      1:48:53   +52:47
  16  Tyler Alexander              CHS NJROTC      1:51:45   +55:39
  17  Brett Carl                   NJROTC          1:54:51   +58:45
  18  William Murphy               BAOC            2:03:59   +67:53
      Corrine Alicea               NJROTC            MSP
      Justin, Jessica, Pali                          MSP
      Chad Thomas                  NJROTC            DNF
      Cindy Gaona                                    DNF
      Desirea Fox                  CHS NJROTC        DNF
      Jeffrey Zhang, Kevin Liu,
        Jesse Lee                                    DNF
      Kenneth Bogel                CHS NJROTC        DNF
      Nic McKeon                                     DNF
      Yuriko Chiaki-Robb           BAOC              DNF


Short Brown Course     (3.3 km, 140 m climb, 15 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Ofer Avital                  Galilee         1:06:59           
   2  Johanna Merriss              BAOC            1:17:28   +10:29
   3  Dennis Wildfogel             BAOC            1:37:12   +30:13
   4  Irina Stefanova              BAOC            1:45:25   +38:26
   5  Jeff Lanam                   BAOC            1:47:00   +40:01
   6  Katrina Yap                                  2:08:24   +61:25
   7  Vic Revenko                  BAOC            2:29:15   +82:16
   8  Terry Gleason                BAOC            3:13:00  +126:01
      Alan Glendinning             BAOC              MSP
      George Minarik               BAOC              MSP
      Bill Straka                  BAOC              DNF
      JIm & Priscilla Fish         BAOC              DNF
      Ken Considine                BAOC              DNF
      Milo's Gang                                    DNF
      Nancy Lindeman               BAOC              DNF


Brown Course           (4.2 km, 185 m climb, 19 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Greg Favor                   BAOC            1:07:51           
   2  Holly Gaston                 BAOC            1:11:49    +3:58
   3  Steve Haas                   BAOC            1:21:27   +13:36
   4  Ann Marie Cody               BAOC            1:28:17   +20:26
   5  Jeffrey Kabel                BAOC            1:35:09   +27:18
   6  Evan Custer                  BAOC            1:40:31   +32:40
   7  Christine Brew               BAOC            1:48:37   +40:46
   8  Team Poopypants              BAOC            2:09:35   +61:44
   9  Janet Petersen               BAOC            2:09:54   +62:03
  10  Kevin & Terri Hinkley                        2:19:07   +71:16
  11  Matthew Gibson               CHS NJROTC      3:02:58  +115:07
  12  Chris Paluch                 CHS NJROTC      3:04:03  +116:12
  13  Michelle Condit,
        Johanna Schleret           BAOC            3:07:58  +120:07
      Nicholas Vigneau             CHS NJROTC        MSP
      Bryan Gaston                 BAOC              DNF
      Connor McCleary              CHS NJROTC        DNF
      Darian Montalvo              CHS NJROTC        DNF
      Olga Kraght                  BAOC              DNF
      Toru Furusawa                BAOC              DNF


Green Course           (5.4 km, 280 m climb, 20 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Tori Borish                  BAOC            1:15:46           
   2  Poul Roome                                   1:19:06    +3:20
   3  Penny DeMoss                 BAOC            1:34:52   +19:06
   4  Jan Jergusova                BAOC            1:42:49   +27:03
   5  Lori Huberman                BAOC            1:46:12   +30:26
   6  Denis Kourakin               BAOC            1:47:01   +31:15
   7  Davy Williams                BAOC            1:54:10   +38:24
   8  Chris Berggren               NJROTC          1:57:57   +42:11
   9  Gary Carpenter               BAOC            2:06:28   +50:42
  10  Michael Behrens              BAOC            2:07:30   +51:44
  11  Vicki Woolworth              BAOC            2:14:25   +58:39
  12  Jarrod Meyer                 CHS NJROTC      2:22:54   +67:08
  13  Belle Philibosian                            2:31:33   +75:47
  14  Judy & Tom Cronin            BAOC            3:10:10  +114:24
      Briana Sanchez               NJROTC            DNF
      Courtney Green               CHS NJROTC        DNF
      Justin Singh                                   DNF
      Kyle Ketten                  CHS NJROTC        DNF
      Michael Johnson              CHS NJROTC        DNF
      Raiven Bare                  CHS NJROTC        DNF


Red Course             (6.3 km, 325 m climb, 23 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Tapio Karras                 BAOC            1:25:38           
   2  Mattias Vangbo               BAOC            1:27:52    +2:14
   3  Tac Sugiyama                 BAOC            1:28:08    +2:30
   4  Steve Gregg                  BAOC            1:36:48   +11:10
   5  Tommy Ingulfsen              BAOC            1:40:08   +14:30
   6  Paul Ort                     BAOC            1:40:23   +14:45
   7  Ann Wilkinson                                1:45:25   +19:47
   8  Graham Brew                  BAOC            1:50:10   +24:32
   9  Sam Coradetti                                1:50:49   +25:11
  10  Theo Verhoeven               BAOC            2:02:34   +36:56
  11  Ralph Burgert                BAOC            2:09:51   +44:13
  12  Peter Graube                 BAOC            2:23:00   +57:22
  13  Katie Petersen               BAOC            2:31:56   +66:18
  14  Ivan Lopez                                   2:45:56   +80:18
  15  Marina Keating               BAOC            2:49:14   +83:36
      Ryan Madison                 BAOC              MSP
      Fyodor Konkov                BAOC              DNF


Blue Course            (7.1 km, 440 m climb, 23 controls)
  Pl  Name(s)                      Club              Time    Behind
   1  Mark Prior                   BAOC            1:26:09           
   2  Matej Šebo                   BAOC            1:26:44    +0:35
   3  François Léonard             BAOC            1:32:39    +6:30
   4  Dennis Wilkinson             BAOC            1:33:09    +7:00
   5  Aron Walker                  BAOC            1:35:20    +9:11
   6  Huon Wilson                  BAOC            1:35:39    +9:30
   7  Greg Favor                   BAOC            2:16:42   +50:33
   8  Phil Lovalenti               BAOC            2:32:04   +66:55  (est. time; no Start punch)
   9  Tom Proulx                                   3:23:23  +117:14
  10  Scott Sampson                BAOC            3:28:22  +122:13

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)