Photo gallery image (click to enlarge)

Volunteer Appreciation Event

Bon Tempe Reservoir

Date: Dec. 3 - 4, 2016
Location: Fairfax, CA
Event Director: - 510.525.1574
Course Setter: George Minarik
Type: C; Annual Volunteer Appreciation Event; LIMITED ATTENDANCE; RESERVATIONS REQUIRED

Skip to the Results


Event Write-Up

By

A big thanks to the 60 club volunteers who competed at the Bon Tempe event. The sunny December day, green hills, and soft footing made for perfect conditions. Bill Cusworth’s wonderful new map was very popular. Such a joy to have a map of Bon Tempe with thorough detail.

The competition was friendly but fierce. The full results are below.

A big thanks to the meet crew:

I hope everyone had as much fun running the courses as I had setting them.




Results

Bon Tempe Reservoir

Fairfax, CA
Saturday & Sunday, December 3 & 4, 2016

Saturday:   Brown Course   Green Course   Red Course
Sunday:     Brown Course   Green Course   Red Course
Combined:  Brown Course   Green Course   Red Course

Also see control-by-control timing in the Saturday WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=46229) and Sunday WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=46230).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=384). (Use of RouteGadget is explained here.)


Saturday Results

Brown Course        (3.7 km, 180 m climb, 12 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Dennis Wildfogel            BAOC   1:00:40          
   2  Bob Cooley                  BAOC   1:03:29   +2:49
   3  Chuck Spalding              BAOC   1:06:10   +5:30
   4  Stephanie Maclean           BAOC   1:11:02  +10:22
   5  Dan Greene                  BAOC   1:18:25  +17:45
   6  Sarah Minarik               SDO    1:25:28  +24:48
   7  Christine Brew              BAOC   1:27:56  +27:16
   8  Evan Custer                 BAOC   1:44:05  +43:25
   9  Dwight Freund               GCO    2:09:07  +68:27
  10  Rosemary Johnson            BAOC   2:35:22  +94:42
      Mark Blair                  BAOC     DNF            
      Vic Revenko                 BAOC     DNF
Green Course        (4.9 km, 245 m climb, 15 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Derek Maclean               BAOC   1:14:51          
   2  Marie-Josée Parayre         BAOC   1:14:59   +0:08
   3  Tony Pinkham                BAOC   1:26:00  +11:09
   4  Daniel Šebo                 BAOC   1:32:00  +17:09
   5  Vicki Woolworth             BAOC   1:46:09  +31:18
   6  Andy Cretcher               SDO    1:56:32  +41:41
   7  Jay Hann                    BAOC   1:58:04  +43:13
      Matthias Kohler             BAOC     DNF            
Red Course          (6.2 km, 315 m climb, 19 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Mark Prior                  BAOC   1:03:19          
   2  Matej Šebo                  BAOC   1:06:30   +3:11
   3  Mats Jansson                GCO    1:11:20   +8:01
   4  Bill Cusworth               GCO    1:17:26  +14:07
   5  François Léonard            BAOC   1:25:03  +21:44
   6  Lubo Šebo                   BAOC   1:41:15  +37:56
   7  Graham Brew                 BAOC   1:43:41  +40:22
   8  Stephen Harrison            BAOC   1:50:21  +47:02
   9  Gavin Wyatt-Mair            BAOC   2:04:14  +60:55
  10  Penny DeMoss                BAOC   2:25:59  +82:40
      Rex Winterbottom            BAOC     DNF            


Sunday Results

Brown Course        (3.7 km, 180 m climb, 12 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Doug & Luca Caviness        BAOC   1:30:16          
   2  Johanna Merriss             BAOC   1:35:59   +5:43
   3  Jeff Lanam                  BAOC   1:44:11  +13:55
      Jennifer Kerr               GCO      DNF            
      Mark Burchill, Mell Konrad  BAOC     DNF
      Steve Beuerman              BAOC     DNF
Green Course        (4.9 km, 245 m climb, 15 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Greg Ehrensing              BAOC   1:20:48          
   2  Steve Haas                  BAOC   1:23:57   +3:09
   3  Gary Carpenter              BAOC   1:25:16   +4:28
   4  Michael & Max Behrens       BAOC   1:42:39  +21:51
   5  Olga Kraght                 BAOC   2:02:14  +41:26
      Sean Campbell               BAOC     DNF            
Red Course          (6.2 km, 315 m climb, 19 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time   Behind
   1  Tapio Karras                BAOC   1:20:46          
   2  Aron Walker                 BAOC   1:23:15   +2:29
   3  Misha Kreslavsky            BAOC   1:32:45  +11:59
   4  Joe Maffei                  BAOC   2:49:23  +88:37
      Marina Keating              BAOC     DNF            
      Fyodor Konkov               BAOC     DNF
      Steve Gregg                 BAOC     DNF


Combined Results

Brown Course        (3.7 km, 180 m climb, 12 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time
   1  Dennis Wildfogel            BAOC   1:00:40  
   2  Bob Cooley                  BAOC   1:03:29 
   3  Chuck Spalding              BAOC   1:06:10 
   4  Stephanie Maclean           BAOC   1:11:02 
   5  Dan Greene                  BAOC   1:18:25 
   6  Sarah Minarik               SDO    1:25:28 
   7  Christine Brew              BAOC   1:27:56 
   8  Doug & Luca Caviness        BAOC   1:30:16
   9  Johanna Merriss             BAOC   1:35:59 
  10  Evan Custer                 BAOC   1:44:05 
  11  Jeff Lanam                  BAOC   1:44:11 
  12  Dwight Freund               GCO    2:09:07 
  13  Rosemary Johnson            BAOC   2:35:22 
      Mark Blair                  BAOC     DNF    
      Vic Revenko                 BAOC     DNF
      Jennifer Kerr               GCO      DNF
      Mark Burchill, Mell Konrad  BAOC     DNF
      Steve Beuerman              BAOC     DNF
Green Course        (4.9 km, 245 m climb, 15 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time
   1  Derek Maclean               BAOC   1:14:51  
   2  Marie-Josée Parayre         BAOC   1:14:59
   3  Greg Ehrensing              BAOC   1:20:48
   4  Steve Haas                  BAOC   1:23:57
   5  Gary Carpenter              BAOC   1:25:16
   6  Tony Pinkham                BAOC   1:26:00
   7  Daniel Šebo                 BAOC   1:32:00
   8  Michael & Max Behrens       BAOC   1:42:39
   9  Vicki Woolworth             BAOC   1:46:09
  10  Andy Cretcher               SDO    1:56:32
  11  Jay Hann                    BAOC   1:58:04
  12  Olga Kraght                 BAOC   2:02:14
      Matthias Kohler             BAOC     DNF    
      Sean Campbell               BAOC     DNF
Red Course          (6.2 km, 315 m climb, 19 controls)  
  Pl  Name(s)                     Club     Time
   1  Mark Prior                  BAOC   1:03:19  
   2  Matej Šebo                  BAOC   1:06:30
   3  Mats Jansson                GCO    1:11:20
   4  Bill Cusworth               GCO    1:17:26
   5  Tapio Karras                BAOC   1:20:46
   6  Aron Walker                 BAOC   1:23:15
   7  François Léonard            BAOC   1:25:03
   8  Misha Kreslavsky            BAOC   1:32:45
   9  Lubo Šebo                   BAOC   1:41:15
  10  Graham Brew                 BAOC   1:43:41
  11  Stephen Harrison            BAOC   1:50:21
  12  Gavin Wyatt-Mair            BAOC   2:04:14
  13  Penny DeMoss                BAOC   2:25:59
  14  Joe Maffei                  BAOC   2:49:23
      Rex Winterbottom            BAOC     DNF    
      Marina Keating              BAOC     DNF
      Fyodor Konkov               BAOC     DNF
      Steve Gregg                 BAOC     DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)