University of California
Date: (Sat.) Feb. 27, 2016
Location: Berkeley, CA
Event Director: - 510.407.1876
Course Setter: Holly Gaston
Type: C; Beginner/Novice, Sprint, and Middle-distance courses on the beautiful Cal Campus; COOL event #4
Related Event Information
Event Announcement WinSplits Results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=40739) RouteGadget – Introduction RouteGadget – This Event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=374)
Event Write-Up
Not yet available
A Write-Up of the Champs Prelim Sprint is here.
Results
University of California
Berkeley, CA
Saturday, February 27, 2016
Beginner Course Regular Sprint Champs Prelim Sprint Middle Course Sprint Classes Combined
Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=40739).
You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=374).)
Beginner Course (2.1 km, 60 m climb, 13 controls)
Pl Name(s) Time After 1 Claire Discenza 20:29 2 Kelso family 23:51 +3:22 3 Alonzo Medina 24:49 +4:20 4 Lily Weiner-Mock (Berkeley High) 26:10 +5:41 5 Anthony & Cora Mistry (GCO) 33:31 +13:02 6 Daniel Jung 38:41 +18:12 6 Jessica, Selena, Rayna 38:41 +18:12 8 Ellen & Christie 44:49 +24:20 9 Diane Hall, Tracy Romig 52:47 +32:18 9 Katie & Lily 52:47 +32:18 9 Megan Morris, Lexy Garcia 52:47 +32:18 12 Elizabeth Ely 59:00 +38:31 13 Catrine Kazbour, Ivan Lopez 59:15 +38:46 14 Team Doug 1:00:08 +39:39 15 Jenny & Boone Riley 1:09:05 +48:36 16 Diane Hall, Liz Morris 1:14:58 +54:29 16 Debbie Fragola, Susan Larkin 1:14:58 +54:29 18 Leung family 3:14:01 +173:32 Bill Murphy MSP Kevin Haney MSP Rebecca Elish MSP Dan Dumitou DNF Neysa Carpenter DNF
Regular Sprint (2.3 km, 75 m climb, 14 controls)
Pl Name(s) Time After 1 Gavin Williams 21:43 2 Tac Sugiyama 24:01 +2:18 3 Dennis Wildfogel 24:22 +2:39 4 Jake Wallin (Berkeley High) 28:37 +6:54 5 Greg Favor 28:56 +7:13 6 Davy Williams 29:07 +7:24 7 Jason Lee 31:03 +9:20 8 Scott Aster 35:40 +13:57 9 Nigel Killeen (Rand O Club) 47:58 +26:15 10 Susan Kim 53:57 +32:14 11 Rosemary Johnson 55:00 +33:17 12 Jan & Maria Jergus 55:13 +33:30 13 Eddie Valladao 56:50 +35:07 14 Steve Beuerman 59:09 +37:26 15 Lenar Badretdinov 1:03:48 +42:05 16 Solomatnikov family 1:04:07 +42:24 17 Katy & Imogen Robinson, Anna Barnett 1:05:48 +44:05 18 Moore family 1:46:49 +85:06 Barbara Robben MSP
Champs Prelim Sprint (2.3 km, 75 m climb, 14 controls)
Pl Name Time After 1 Matej Šebo 16:01 2 Tori Borish 17:40 +1:39 3 Janne Peltola 18:19 +2:18 4 François Léonard 18:48 +2:47 5 Tapio Karras 19:43 +3:42 6 Julia Doubson 19:46 +3:45 7 Carlo Giacometti (GAJA) 20:33 +4:32 8 Steve Gregg 21:04 +5:03 9 Marie-Josée Parayre 21:25 +5:24 10 Anastasiya Gordeeva 21:59 +5:58 11 Lori Huberman 23:03 +7:02 12 Daniel Šebo 23:56 +7:55 13 Steve Haas 25:20 +9:19 14 Katie Petersen 25:50 +9:49 15 Hope Fa-Kaji 26:38 +10:37 16 Johanna Karras 26:44 +10:43 17 Gavin Wyatt-Mair 27:11 +11:10 18 Chuck Spalding 27:18 +11:17 19 Gemma Fa-Kaji 35:14 +19:13 19 Jay Hann 35:14 +19:13 Aron Walker DNF
Middle Course (4.2 km, 150 m climb, 16 controls)
Pl Name(s) Time After 1 Matej Šebo 27:17 2 Graham Brew 32:24 +5:07 3 Carlo Giacometti (GAJA) 33:13 +5:56 4 Janne Peltola 34:04 +6:47 5 Roman Roschin (MSU) 35:17 +8:00 6 Lubo Šebo 35:46 +8:29 7 Steve Gregg 35:50 +8:33 8 Anastasiya Gordeeva 36:43 +9:26 9 Tori Borish 37:32 +10:15 10 Tac Sugiyama 37:56 +10:39 11 Marie-Josée Parayre 39:48 +12:31 12 David Harrison 40:04 +12:47 13 Juhana Vuorio 43:22 +16:05 14 Lori Huberman 43:25 +16:08 15 Penny DeMoss 43:40 +16:23 16 Mark Petersen 44:18 +17:01 17 Tapio & Johanna Karras 44:22 +17:05 18 Chuck Spalding 44:47 +17:30 19 Greg Favor 44:50 +17:33 20 Stephen Harrison 44:52 +17:35 21 Daniel Šebo 46:00 +18:43 22 Greg Ehrensing 46:10 +18:53 23 Ashwin Vaidyanathan 46:30 +19:13 24 Carl Williams 47:24 +20:07 25 Gavin Wyatt-Mair 47:46 +20:29 26 Natalie Kim 48:05 +20:48 27 Kevin & Samuel 48:49 +21:32 28 Toru Furusawa 49:33 +22:16 29 Olga Kraght 49:40 +22:23 30 Fyodor Konkov 50:21 +23:04 31 Christine Brew 51:24 +24:07 32 Mari Zakrzewski 52:58 +25:41 33 Janet Petersen 54:32 +27:15 34 Jason Lee 54:48 +27:31 35 Claire Discenza 55:16 +27:59 36 Teija Lehmuskoski 55:26 +28:09 37 Mackensie Yore 57:10 +29:53 38 Timothy Ebner 57:36 +30:19 39 Sarah Williams 58:46 +31:29 40 Gary Carpenter 58:52 +31:35 41 Evan Custer 59:55 +32:38 42 Michael & Sean Robinson 1:01:20 +34:03 43 Jeanloz 1:06:46 +39:29 44 Terry Gleason 1:12:58 +45:41 45 Jeff Lanam 1:13:41 +46:24 46 Wes Erck 1:19:21 +52:04 47 Steve Beuerman 1:19:33 +52:16 48 Diane Appel 1:30:53 +63:36 49 Eddie Valladao 1:31:04 +63:47 50 Vic Revenko 1:45:14 +77:57 51 Zachary Cotton 2:13:29 +106:12 52 Judy Koehler 2:35:45 +128:28 Jack & Heather MSP Sam Coradetti MSP Aron Walker DNF Billy Poon DNF Emily & Maggie Fishbaugh DNF Irena Stefanova DNF Jessica Yuan DNF Steve Haas DNF
Sprint Course (All) (2.3 km, 75 m climb, 14 controls)
- Both Sprint classes had the same course. The combined classes are below. (CPS = Champs Prelim Sprint)
Pl Name(s) Time 1 Matej Šebo 16:01 (CPS) 2 Tori Borish 17:40 (CPS) 3 Janne Peltola 18:19 (CPS) 4 François Léonard 18:48 (CPS) 5 Tapio Karras 19:43 (CPS) 6 Julia Doubson 19:46 (CPS) 7 Carlo Giacometti (GAJA) 20:33 (CPS) 8 Steve Gregg 21:04 (CPS) 9 Marie-Josée Parayre 21:25 (CPS) 10 Gavin Williams 21:43 11 Anastasiya Gordeeva 21:59 (CPS) 12 Lori Huberman 23:03 (CPS) 13 Daniel Šebo 23:56 (CPS) 14 Tac Sugiyama 24:01 15 Dennis Wildfogel 24:22 16 Steve Haas 25:20 (CPS) 17 Katie Petersen 25:50 (CPS) 18 Hope Fa-Kaji 26:38 (CPS) 19 Johanna Karras 26:44 (CPS) 20 Gavin Wyatt-Mair 27:11 (CPS) 21 Chuck Spalding 27:18 (CPS) 22 Jake Wallin (Berkeley High) 28:37 23 Greg Favor 28:56 24 Davy Williams 29:07 25 Jason Lee 31:03 26 Gemma Fa-Kaji 35:14 (CPS) 26 Jay Hann 35:14 (CPS) 28 Scott Aster 35:40 29 Nigel Killeen (Rand O Club) 47:58 30 Susan Kim 53:57 31 Rosemary Johnson 55:00 32 Jan & Maria Jergus 55:13 33 Eddie Valladao 56:50 34 Steve Beuerman 59:09 35 Lenar Badretdinov 1:03:48 36 Solomatnikov family 1:04:07 37 Katy & Imogen Robinson, Anna Barnett 1:05:48 38 Moore family 1:46:49 Barbara Robben MSP Aron Walker DNF (CPS)
_______________
DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)