Photo gallery image (click to enlarge)

Calero County Park

Date: (Sun.) Oct. 4, 2015
Location: San Jose, CA
Event Director: - 650.281.5280
Course Setter: Theo Verhoeven
Type: B; Regular event with courses for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By

About 170 people came out to Calero in almost perfect weather (a little cool when we were setting up, and a little warm by the time the courses closed) for our annual event at this Santa Clara County Park south of San Jose. Everyone seemed to have a good time on the courses designed by Theo Verhoeven.

Other than the required porta-potty being delivered to the wrong park entrance (which SCC staff efficiently corrected), and the otherwise excellent snack area temporarily running out of paper cups (both of which were the event director's fault), everything seemed to run pretty smoothly.

The results are below.

Thank you to all the volunteers (apologies if I missed anyone):

A huge thank you to the people on this list who didn't run a course, but came out just to help!

And a big thanks to the Santa Clara County Parks and Recreation Department for allowing us to use their facilities. Thanks especially to Bill Burr, Gina Ellis, and Denise Zarate.




Results

Calero County Park

San Jose, CA
Sunday, October 4, 2015

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=39120) and Splits on Attackpoint (http://attackpoint.org/eventdetail.jsp/event_26978).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=366).)

Comment from the event Course Setter:
Thanks, Tapio, for posting the event on Routegadget.
Thanks to everyone who entered their routes. It is always gratifying for a course setter to see what routes runners chose. There are always a few surprises.
It can also be very helpful designing your next courses, to see whether your choices made during course setting worked out as planned or not.
– Theo


White Course       (2.8 km, 85 m climb, 11 controls)
  Pl  Name(s)                     Time   Behind  Lost
   1  Steven Salisbury            36:34          01:33  
   2  Chu family                  38:13   +1:39  06:55
   3  Troop 493 BSA               40:03   +3:29  08:43
   4  Winifred Scott              42:09   +5:35  04:32
   5  John T290 BSA               43:20   +6:46  04:50
   6  Chad Kwong                  44:36   +8:02  06:57
   7  Troop 212 BSA               46:00   +9:26  05:22
   8  Batman                      46:13   +9:39  04:38
   9  Kimberly Lam, Jennifer Luu  46:29   +9:55  06:59
  10  Judy Ben, Rod Hines         48:28  +11:54  10:23
  11  Donna Tiano                 57:05  +20:31  04:20
  12  Pack 335 BSA                59:10  +22:36  05:34
  13  Caleb Friedrich BSA       1:01:53  +25:19  07:07
  14  Team Pink                 1:03:01  +26:27  13:33
  15  Aidan Smith               1:08:03  +31:29  19:40
  16  Adrienne Bowden           1:18:37  +42:03  19:33


Yellow Course      (2.7 km, 100 m climb, 13 controls)
  Pl  Name(s)                     Time   Behind  Lost
   1  Anstasia Kourakin           31:40          02:18  
   2  Shawn & Tambrey Snyder      31:51   +0:11  03:21
   3  Susan Want                  39:39   +7:59  00:58
   4  Charles Cheung,
        Andrew Zaydak             41:54  +10:14  09:22
   5  Johanna Merriss             42:57  +11:17  05:01
   6  Steven Salisbury            45:34  +13:54  06:18  (2nd course)
   7  Maria & Adriana             45:38  +13:58  06:02
   8  Jamie Maclean               47:21  +15:41  08:03
   9  Hines, Rod, Judy, Ben       50:26  +18:46  06:15  (2nd course)
  10  Team Awesome                50:33  +18:53  05:43
  11  Harold DeMoss               58:04  +26:24  06:18
  12  Karen Stephenson          1:10:46  +39:06  07:19
  13  Cao family                1:26:14  +54:34  22:36
  14  Carl Courtemanche         1:33:23  +61:43  35:28
  15  Roussos family            1:34:57  +63:17  15:51
  16  Leo & Maya                1:45:43  +74:03  29:15
      Boyz N Motion               MSP  
      Camry Nation                MSP
      Maggie Chen                 MSP


Orange Course      (3.7 km, 235 m climb, 14 controls)
  Pl  Name(s)                     Time   Behind  Lost
   1  Sam Coradetti               53:25          08:27  
   2  Dennis Kourakin           1:02:06   +8:41  09:49
   3  Shawn & Tambrey Snyder    1:18:58  +25:33  16:53
   4  Zoltan Sziladi            1:22:39  +29:14  12:40
   5  Troy Kaji                 1:23:20  +29:55  17:35
   6  Sasha Iakovlev            1:24:52  +31:27  18:00
   7  Jan Jergus                1:28:47  +35:22  16:10
   8  Sanjoy San                1:33:30  +40:05  27:21
   9  John Batcheller,
        Matt Tamaki             1:42:14  +48:49  13:20
  10  Misha Iakovlev            1:42:50  +49:25  16:02
  11  Becky Chao                1:43:18  +49:53  14:35
  12  Justin Nguyen             1:59:52  +66:27  10:39
  13  Roger T24 BSA             2:05:20  +71:55  25:27
  14  Doug T24 BSA              2:09:10  +75:45  28:51
  15  Team SSL                  2:22:57  +89:32  52:40
  16  Trevor T24 BSA            2:40:20 +106:55  42:52
  17  Bill Murphy               2:59:08 +125:43 1:21:49
  18  Team Luke BSA             3:04:28 +131:03  50:29
  19  Igor Nekrestyanov         3:08:39 +135:14  43:27
      Alec T24 BSA                MSP  
      Edward Bentley              MSP


Brown Course       (2.9 km, 175 m climb, 11 controls)
  Pl  Name.                       Time   Behind  Lost
   1  Derek Maclean               51:14          01:54  
   2  Vicki Woolworth           1:16:03  +24:49  13:26
   3  Dan Greene                1:17:37  +26:23  04:32
   4  Evan Custer               1:18:47  +27:33  12:31
   5  Olga Kraght               1:40:51  +49:37  26:24
   6  Roy Want                  1:48:06  +56:52  27:30
   7  Irena Stefanova           1:55:47  +64:33  18:07
   8  Oleg Shakhnovsky          2:27:53  +96:39  26:28
   9  Wes Erck                  2:48:51 +117:37  43:44
      Pia Kamlan                  MSP  
      Rory Maclean                MSP
      Hope Fa-Kaji                DNF


Green Course       (4.5 km, 270 m climb, 17 controls)
  Pl  Name(s)                     Time   Behind  Lost
   1  Francois Leonard            51:27          04:55  
   2  Ann Marie Cody            1:25:20  +33:53  17:13
   3  Paul Roome                1:25:55  +34:28  15:03
   4  Emmi Helle Lipi           1:29:57  +38:30  12:19
   5  Marie-Josee Parayre       1:31:00  +39:33  09:04
   6  Penny DeMoss              1:32:52  +41:25  13:59
   7  Gary Carpenter            1:33:17  +41:50  13:55
   8  Julia Doubson             1:38:38  +47:11  15:57
   9  Stephanie Maclean         1:46:25  +54:58  11:17
  10  Christine Brew            1:46:52  +55:25  14:22
  11  Fillan Swift              1:53:53  +62:26  33:40
  12  Tony Pinkham              1:55:49  +64:22  17:05
  13  Gary Kraght               2:01:40  +70:13  22:29
  14  Daniel Šebo               2:28:45  +97:18  29:03
  15  Parag Gupta               2:56:56 +125:29  52:42
  16  Tom & Judy Cronin         3:03:53 +132:26  28:27
  17  Dave Morris               3:24:06 +152:39  47:37
      Edwards family              MSP  
      Hinkley & Hunt              MSP
      Matthias Kohler             MSP
      Sheila Cotter               MSP
      Philip Hoare                DNF


Red Course         (6.2 km, 375 m climb, 17 controls)
  Pl  Name (Club)                 Time   Behind  Lost
   1  Tac Sugiyama              1:29:59          00:56  
   2  Nikolay Chukanov          1:37:58   +7:59  01:53
   3  Steve Gregg               1:39:06   +9:07  08:09
   4  Greg Khanlarov            1:42:28  +12:29  07:08
   5  Steve Harrison            1:44:21  +14:22  10:12
   6  Graham Brew               1:48:37  +18:38  08:38
   7  Deron van Hoff            1:49:44  +19:45  13:59
   8  Anders Plymoth (SDO)      1:53:24  +23:25  07:07
   9  Eric Rosenzweig           2:16:48  +46:49  17:03
  10  Fyodor Konkov             2:19:46  +49:47  12:47
  11  Lori Huberman             2:23:08  +53:09  23:22
  12  Damien Swift              2:33:36  +63:37  26:12
  13  Peter Graube              2:52:04  +82:05  16:21
      Eleanor Pachaud             MSP  
      Kim van Berkel              MSP
      Marina Keating              DNF


Blue Course        (7.4 km, 420 m climb, 20 controls)
  Pl  Name                        Time   Behind  Lost
   1  Mark Prior                1:27:51          01:52  
   2  Matej Šebo                1:28:10   +0:19  01:23
   3  Aron Walker               2:26:33  +58:42  18:16
   4  Lubomir Šebo              2:31:00  +63:09  33:28
   5  Rex Winterbottom          2:37:33  +69:42  29:45
      Nick Giori                  MSP  
      Roy Lambertson              MSP
      Greg Favor                  DNF
      Scott Sampson               DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)