Photo gallery image (click to enlarge)

Big Basin Redwoods State Park

Date: (Sun.) Aug. 30, 2015
Location: Boulder Creek, CA
Event Director: - 831.439.9822
Course Setter: Nick Corsano
Type: B; We return to this beautiful park for point-to-point courses for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By

Sunday, Aug. 30, turned out to be a beautiful, much more mild day in comparison to the heat wave we'd been experiencing the week before. Perhaps due to the Facebook boost posted by Jeff Lanam the week before, or because folks knew it was about 10 degrees cooler in the redwoods, or it was the right time of year, we had over 300 participants come to enjoy the courses at Big Basin! That was almost twice the number who came out last year (and why we, unfortunately, ran out of refreshments at the end). Despite the unexpected turnout, Registration handled the masses efficiently and with a smile. Everyone who I encountered said they had a wonderful time, and I even received some post Thank You emails from several newcomers.

Here's a snapshot of the results (the complete results are below):

Good news: Bob Cooley has put Big Basin on his list of parks to re-map in 2016!!

Thank you to all the volunteers! Those who helped on the day of, and especially those who signed up in advance (and helped to ease my worried mind)!!!

Emily Bertram – Supervising State Park Peace Officer
John Gunnick – Our Ranger Monitor
Judy Hill – Special Events Coordinator, permit wrangler
Nick Corsano – Course setter
Esther Heller – Registration and keeper of order
Chuck Spalding – Website and beginners clinics
Rosemary Johnson – E-punch extraordinaire!
Derek Maclean – E-punch (with broken ribs!)
George Minarik – E-punch
Evan Custer – E-punch
Bob Cooley – Map printing
Dan Vannatter – Lots! (and ED right hand)
Steve Haas – Registration
Sarah Williams – Registration
Ann Marie Cody – Control pickup
Tapio Karras – Control pickup
Nancy Lindeman – Control pickup
Matej Šebo – Control pickup
Lubomir Šebo – Control pickup
Vicki Woolworth – Control pickup
Graham Brew – Control pickup
Misha Kreslavsky – Control pickup
Peter Graube – Control pickup
Chris Jacobi – Control pickup
Greg Ehrensing – Vetter
Matthias Kohler – Vetter
Rex Winterbottom – Beginners clinics
Scott Aster – Beginners clinics
Amee Chapman – Beginner starts
Nichole Robbins – Beginner finishes
Harper Chapman-Robbins – Beginner starts and girl-Friday
Max Nulk – Advanced starts
Lore James – Advanced starts
David (Max's friend) – Advanced finishes

If I inadvertently left your name off this list, I apologize profusely! And thank you for your assistance!

We hope to see you again in 2017 on the updated map!

Lost and Found

The write-up is yet to come, but I want to share what was found at Big Basin after the event. Please let know how to get it back to you.

Thanks, everyone, for attending the record-turnout event, and making it a stellar event!!




Results

Big Basin Redwoods State Park

Boulder Creek, CA
Sunday, August 30, 2015

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=38288).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=361).)


White Course     (2.2 km,  30 m climb, 10 controls)
  Pl  Name(s)                          Time     After
   1  Sanjoy Som                       18:49            
   2  Jackson & Eric Snyder            20:38    +1:49
   3  Team Keane 2                     23:47    +4:58
   4  Shawn & Tambrey Snyder           25:41    +6:52
   5  Team Schoenberg                  28:47    +9:58
   6  Matthew Wong, Thanh Nguyen       29:30   +10:41
   7  Kathrin Schoenberg               30:15   +11:26
   8  Irena Stefanova                  31:02   +12:13
   9  Team Keane                       31:42   +12:53
  10  Cool Beans                       32:43   +13:54
  11  Brodine family                   33:10   +14:21
  12  Sierra Cirimelli-Low             33:12   +14:23
  13  Anna Gersh                       35:47   +16:58
  14  Sarah Robson                     36:20   +17:31
  15  Georgia Gersh                    37:29   +18:40
  16  Carl & Aleene Reisinger          39:33   +20:44
  17  Thomas Leonard                   41:19   +22:30
  18  Vicki Narciso & kids             41:59   +23:10
  19  Edwards family                   42:01   +23:12
  20  TJ Reed                          43:10   +24:21
  21  Shaun & Bill Haughney            43:24   +24:35
  22  John Cohen                       44:05   +25:16
  22  Kate Colby                       44:05   +25:16
  24  Roussos Gelfand                  45:29   +26:40
  25  Davis family (4)                 47:01   +28:12
  26  Flying Dragons (6 & 2)           50:18   +31:29
  27  Ed Bacher                        52:43   +33:54
  28  Flaming Pumpkins (6 + 2)         56:55   +38:06
  29  Sasha Waring                     58:57   +40:08
  30  Chris Raisner                  1:03:12   +44:23
  31  Diment family                  1:03:48   +44:59
  32  Ria, Joelle & Shelby           1:04:52   +46:03
  33  Aron Walker                    1:09:31   +50:42
  34  Sebastian Holubowicz           1:13:13   +54:24
  35  Halliday family                1:23:33   +64:44
  36  Perrys family                  1:24:02   +65:13
  37  Padhraig Mullalay              1:29:22   +70:33
  38  Rotem Knaan                    1:29:37   +70:48
  39  Malcolm & Kelly Robinson       1:30:37   +71:48
  40  Fabulous Four                  1:36:47   +77:58
      Karen Stephenson                 DNF              


Yellow Course    (2.8 km, 180 m climb, 14 controls)
  Pl  Name(s)                          Time     After
   1  Shawn & Tambrey Snyder           43:46           (2nd course)   
   2  Jackson & Eric Snyder            44:45    +0:59  (2nd course)
   3  Kai Rosenbaum, Anna Friess       47:40    +3:54
   4  Sanjoy Som                       52:21    +8:35  (2nd course)
   5  Jamie Maclean                    55:51   +12:05
   6  Bob Wedig, Katelyn & Josh        58:40   +14:54
   7  Johanna Merriss                1:00:17   +16:31
   8  Brodine family                 1:02:02   +18:16  (2nd course)
   9  Patrick Gersh                  1:02:28   +18:42
  10  Irena Stefanova                1:05:06   +21:20  (2nd course)
  11  Lucas Leonard                  1:05:46   +22:00
  12  Edwards Krew                   1:07:40   +23:54
  13  Dennison family                1:09:27   +25:41
  14  Team Harrington                1:16:01   +32:15
  15  Anthony Weerasinghe            1:25:46   +42:00
  16  Kanika Gera                    1:26:43   +42:57
  17  Anna Gersh                     1:27:32   +43:46  (2nd course)
  18  Georgia Gersh                  1:27:49   +44:03  (2nd course)
  19  Francoise Foley-Fisher         1:30:28   +46:42
  20  Butler family                  1:32:07   +48:21
  20  Harold DeMoss                  1:32:07   +48:21
  22  Brett Carl, Sam Navarrete      1:38:26   +54:40
  23  Kurt Leal                      1:40:59   +57:13
  24  Chad, Ryan, & Darrin           1:41:50   +58:04
  25  Carl & Aleene Reisinger        1:47:20   +63:34  (2nd course)
  26  Bob & Carl                     1:48:02   +64:16
  27  Joe & Jean van Hoff            1:51:33   +67:47
  28  Anthony, Arron, & Chris        1:51:59   +68:13
  29  Karen Stephenson               1:58:08   +74:22  (2nd course)
  30  Joshua Mariani                 2:10:09   +86:23
  31  Sitarman family                2:14:41   +90:55
  32  Sandeep & Sriini               2:15:26   +91:40
  33  Morse family                   2:18:23   +94:37
  34  Gabriella, MacKenzie, & Kayla  2:25:00  +101:14
      Adrienne Bowden                  DNF              
      Anastasia Kurakina               DNF
      James & Argie                    DNF
      Katja & Tamaki Friess            DNF
      Konstantin Galburt               DNF
      Maggie Chen                      DNF
      Phillip Butler                   DNF
      Sophia Schaller team             DNF


Orange Course    (3.6 km, 270 m climb, 16 controls)
  Pl  Name(s)                          Time     After
   1  Mark Sings                     1:14:44            
   2  Denis Kourakin                 1:45:37   +30:53
   3  Brian Tennant, Ken Dillon      2:14:05   +59:21
   4  Colby McCann, Jack Greene      2:34:04   +79:20
   5  Nicholas & Dorian              2:35:42   +80:58
   6  Vin Group                      2:39:42   +84:58
   7  Stefan Dimov                   2:52:55   +98:11
   8  Barrie Mullins & Eimear        2:56:52  +102:08
   9  Pinkham, Pinkham, & Vaughn     3:03:26  +108:42
  10  David Dippon                   3:21:09  +126:25
  11  Willliam & Juan                3:24:41  +129:57
  12  Corrine & Kaira                3:37:19  +142:35
      Bill Murphy                      DNF              
      Bob Wedig, Katelyn & Josh        DNF             (2nd course)
      DNA Kims                         DNF
      Dotan Knaan                      DNF
      Gautham Prasanna                 DNF
      Gip & Phillip                    DNF
      Johanna Karras                   DNF
      Matt Wong & Thanh Nguyen         DNF             (2nd course)
      Pia Kamlin                       DNF
      Rod & Britta Sinks               DNF
      Tommy Carl, Justin Singh         DNF


Brown Course     (3.4 km, 250 m climb, 12 controls))
  Pl  Name(s) (Club)                    Time     After
   1  Kyle Halliday                    56:41            
   2  Kenneth Olsson                 1:05:09   +8:28
   3  Werner Haag                    1:14:03   +17:22
   4  Marie-Josée Parayre            1:23:27   +26:46
   5  Julia Doubson                  1:25:28   +28:47
   6  Penny DeMoss                   1:29:22   +32:41
   7  Chuck Spalding                 1:32:53   +36:12
   8  Nigel Foley-Fisher (MNAV)      1:34:32   +37:51
   9  Gary Kraght                    1:38:40   +41:59
  10  Evan Custer                    1:45:16   +48:35
  11  George Minarik                 1:50:07   +53:26
  12  Trevor Pering                  1:52:33   +55:52
  13  Richard Chiburis               1:59:33   +62:52
  14  Toby Ferguson & friends        2:02:24   +65:43
  15  Terri Hunt, Kevin Hinkley      2:02:55   +66:14
  16  Olga Kraght                    2:17:32   +80:51
  17  Scott Aster                    2:20:00   +83:19
  18  Leslie Minarik                 2:39:27  +102:46
  19  Wes Erck                       3:16:32  +139:51
      Terry Gleason                    MSP              
      Barbara Foley-Fisher (MNAV)      DNF
      Davy Williams                    DNF
      George Dorian                    DNF
      Jeff Lanam                       DNF
      Joan Roos                        DNF
      Judy Opsahl                      DNF
      Nancy Lindeman                   DNF
      Oleg Shakhnovsky                 DNF
      Richard Opsahl                   DNF
      Rory Maclean                     DNF
      Rosemary Johnson                 DNF
      Steve Haas                       DNF


Green Course     (4.3 km, 390 m climb, 19 controls))
  Pl  Name(s)                          Time     After
   1  Tapio Karras                   1:17:52            
   2  Kent Ohlund                    1:40:17   +22:25
   3  Steve Gregg                    1:45:01   +27:09
   4  Ann Marie Cody                 1:46:28   +28:36
   5  Bruce Wolfe                    1:46:39   +28:47
   6  Ray Rosenbaum                  2:21:33   +63:41
   7  Christine Brew                 2:30:23   +72:31
   8  Parag Gupta                    2:45:50   +87:58
   9  Judy & Tom Cronin              3:50:50  +152:58
      Chris Jacobi                     DNF              
      Dave, Chuck, & Sam               DNF
      Fyodor Konkov                    DNF
      Robyn & Drew                     DNF
      Stephanie Maclean                DNF
      Steve Smith                      DNF
      Vicki Woolworth                  DNF


Red Course       (5.3 km, 520 m climb, 18 controls))
  Pl  Name (Club)                      Time     After
   1  Bill Edwards (Hutt Valley)     1:12:29            
   2  Gavin Williams                 1:43:19   +30:50
   3  Misha Kreslavsky               1:49:16   +36:47
   4  Graham Brew                    2:02:28   +49:59
   5  Deron van Hoff                 2:02:48   +50:19
   6  Russell Porter (GVOC)          2:06:14   +53:45
   7  Greg Khanlarov                 2:12:40   +60:11
   8  Greg Favor                     2:30:23   +77:54
   9  Damian Swift                   2:51:55   +99:26
  10  Fillan Swift                   2:59:53  +107:24
      Eric Rosenzweig                  DNF              
      Kim Van Berkel                   DNF
      Marina Keating                   DNF
      Peter Graube                     DNF


Blue Course      (7.3 km, 630 m climb, 22 controls))
  Pl  Name (Club)                      Time     After
   1  Matej Šebo                     1:53:20            
   2  Johannes Henrikssen            2:03:24   +10:04
   3  Mark Prior                     2:08:01   +14:41
   4  Aleksey Sabunin (SDO)          2:21:00   +27:40
   5  Zoltan Peter Sziladi (PVSK)    2:21:57   +28:37
   6  Dennis Wilkinson               2:28:35   +35:15
   7  Rex Winterbottom               2:39:03   +45:43
   8  Stephen Harrison               2:50:19   +56:59
   9  Zoltan Foley-Fisher            3:05:45   +72:25
  10  Sam Colby                      3:09:58   +76:38
  11  Lubomir Šebo                   3:19:25   +86:05
  12  Aron Walker                    3:19:53   +86:33
  13  Nikolay Chukanov               3:29:06   +95:46
  14  Joe Maffei                     4:38:59  +165:39
      Jay Hann                         DNF              
      Justin Bakal                     DNF
      Tori Borish                      DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)