Photo gallery image (click to enlarge)

Tilden Regional Park

Date: (Sun.) Feb. 16, 2014
Location: Berkeley, CA
Event Directors: - 617.416.8045,
Course Setters: Graham Brew, Christine Brew
Type: B; Standard 7-course event. Beginner instruction & courses offered.

Skip to the Results


Event Write-Up

By

We had an excellent attendance at this year's Tilden orienteering event. Chris and Graham Brew designed courses that provided a typically steep "Tilden" challenge, and there was an excellent crowd of attendees. One of the few things that didn't go smoothly was that we ran out of entry forms!

Lots of people told me how much they had enjoyed the event. Thanks are due to a variety of people: Chris and Graham designed the courses. Steve Harrison, François Léonard, and Marie-Josée Parayre provided assistance before the event. The dozen or so people you saw at Tilden (and probably some you didn't notice) helped out on the day. And, importantly, the East Bay Regional Park District gave us permission to use the park, and was incredibly supportive of our activities both before the event and on the day.




Results

Tilden Regional Park

Berkeley, CA
Sunday, February 16, 2014

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course


Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=29344).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=331).)


White Course    (1.7 km, 60 m climb, 11 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Keaton Noon                          24:53
   2  Parker Erdmann                       29:02
   3  Jamie Maclean (COOL)                 31:05
   4  Farrar family                        34:35
   5  Johnston family                      38:08
   6  Misha Iakovlev (COOL)                39:22
   7  Kai Rosenbaum (COOL)                 39:27
   8  Cole Erdmann                         53:38
   9  Bart & Jack Malloy                   55:26
  10  Yuriko Chiaki-Robb                   56:25
  11  Derek Halliday                     1:02:25
  12  Halliday family                    1:02:29
  12  Geneva & Jason Kearns              1:02:29
  14  Joe Cote                           1:16:26


Yellow Course   (2.2 km, 100 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Frank Slattery, Maria Thompson       43:05
   2  Andrew Kim, Justin Lee,
        Ian Chen (COOL)                    45:58
   3  Elsa & Sally De Becker               55:11
   4  Masha Konkov (COOL)                1:01:30
   5  Gabe & Doug Walden                 1:05:29
   6  Terry Englehart                    1:07:28
   7  Francoise Foley-Fisher             1:07:54
   8  Peter Holst, Bonnie Perhac         1:10:17  (estimated Start)
   9  Quincy Rosenzweig                  1:10:34
  10  Bill Murphy                        1:11:21
  11  Kevin Walker                       1:12:22
  12  Nancy Campbell                     1:12:34
  13  Adam Shajnfeld, Yonit Hochberg     1:26:53
  14  Alex & Brad Wetmore                1:31:18
  15  Julie & Greg, Jean & Joe van Hoff  1:38:29
  16  Jill & Jessica Lee (COOL)          1:42:13
      Paul & Isaac Lee                     DNF
  Second Course
      Derek Halliday                       37:00
      Farrar family                        52:30


Orange Course   (3.6 km, 210 m climb, 16 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Daniel Sheeter                       44:42
   2  Jason Reed                           51:40
   3  Daniel Sebo (COOL)                 1:04:32
   4  Quincy & Eric Rosenzweig           1:07:36
   5  Rachel Madrid                      1:09:19
   6  Pete Erwin                         1:10:28
   7  Davy Williams (COOL)               1:15:08
   8  Elsa De Becker (COOL)              1:19:28
   9  Johanna Karras (COOL)              1:20:42
  10  Andrew Cretcher                    1:22:08
  11  Anthony Mistry                     1:23:19
  12  Sasha Iakovlev (COOL)              1:26:03
  13  Sarah Petersen (COOL)              1:37:46
  14  Troy Kaji                          1:49:50
  15  Olga Kolomemsky                    1:54:58
  16  Terry Gleason                      1:55:09
  17  Brian Tennant, Ken Dillon,
        Cory Walsh                       2:03:52
  18  Zachary Cotton                     2:05:32
  19  Cotton family                      2:12:41
  20  Sara Wegner (COOL)                 2:27:32
  21  Kalia Carter (COOL)                2:27:41
  22  Hamam family                       2:28:34
  23  Diane Appel                        2:42:21
  24  John Batcheller, Jim Earhart       2:52:24
  25  Sylvirames                         3:11:43
  26  Dennis Mullane                     3:32:14
      Nigel Killeen                        DNF
      Ian & Toni Hanrahan                  DNF
      Sean, Nicole, David, & Inna          DNF
  Second Course
      Keaton Noon                        1:34:54
      Bill Murphy                        2:10:32


Brown Course    (4.0 km, 245 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Kyle Halliday                        54:27
   2  Rex Winterbottom                     54:52
   3  Ekaterina Orekhova                 1:03:21
   4  Julia Doubson (COOL)               1:20:56
   5  Katie Petersen (COOL)              1:22:54
   6  Ray Rosenbaum                      1:26:01
   7  Mike Miller                        1:30:09
   8  Sheila Cotter                      1:35:32
   9  Olga Kraght                        1:36:02
  10  Janet Petersen                     1:38:46
  11  George Minarik                     1:45:33
  12  Hope Fa-Kaji (COOL)                1:48:10
  13  Vicki Woolworth                    1:57:00
  14  Jeff Laun                          2:08:41
  15  Wes Erck                           2:22:15
  16  Rabbit                             2:29:35
  16  Natalie Kim (COOL)                 2:29:35
  18  Rosemary Johnson                   2:50:36
  19  Philmont Revisited                 2:53:41
  20  Sarah Willliams                    3:23:37
      Rachel Baker                         DNF
      Leslie Minarik                       DNF
  Second Course
      Pete Erwin                         2:02:48


Green Course    (4.8 km, 285 m climb, 18 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Adrian Martin                      1:13:26
   2  Kent Ohlund                        1:15:03
   3  Greg Ehrensing                     1:16:35
   4  Dennis Wildfogel                   1:22:38
   5  James Wilson                       1:26:39
   6  Gary Kraght                        1:29:19
   7  Mark Petersen                      1:35:57
   8  Gavin Wyatt-Mair                   1:36:15
   9  Gary Carpenter                     1:40:14
  10  Dan Greene                         1:41:01
  11  Haidong Tang                       1:45:08
  12  Johanna Merriss                    1:51:05
  13  Victor Frolov                      1:52:36
  14  Carl Williams                      1:54:32
  15  Marina Keating                     2:06:35
  16  Flynn Buxton-Walsh (COOL)          2:07:22
  17  Judy & Tom Cronin                  2:12:04
  18  Mike Meagher, Paula Zurowski       3:02:46
      Tapio Karras                         DNF


Red Course      (6.2 km, 420 m climb, 21 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Greg Khanlarov                     1:24:26
   2  Steve Gregg                        1:25:17
   3  Gavin Williams (COOL)              1:28:20
   4  Ralf Burgert                       1:36:16
   5  Deron van Hoff                     1:37:57
   6  Derek Maclean                      1:46:58
   7  Luc Poppe                          2:02:16
   8  Frederick Lee                      3:21:19
      Scott Simpson                        DNF


Blue Course     (7.0 km, 490 m climb, 24 controls)
  Pl  Name(s)                              Time
   1  Andrei Kraemer                     1:12:38
   2  Nikolay Chukanov                   1:36:35
   3  Mattias Vanbo                      1:39:48
   4  Zoltan Foley-Fisher                1:41:37
   5  Jonathan Owens, Roger Pruett       1:41:47
   6  Misha Kreshlavsky                  1:45:26
   7  Lubomir Sebo                       1:52:03
   8  Andrew Masalkov                    2:01:33
   9  Kyle Peter                         2:01:41
  10  Dan Rathbun (GCO)                  2:04:45
  11  Greg Favor                         2:15:04
  12  Penny DeMoss                       2:22:40
  13  Roy Malone                         2:27:57
  14  Samuel Coradetti                   2:34:54
  15  Theo Verhoeven                     2:38:21
  16  Joe Maffei                         2:41:32

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)