Photo gallery image (click to enlarge)

Morgan Territory Regional Preserve

Date: (Sun.) Oct. 30, 2011
Location: Livermore, CA
Event Director: - 925.516.7622
Course Setter: François Léonard
Type: B; This is sure to be a great day at a park that never fails to satisfy. Beautiful rolling hills with gorgeous Fall weather in the oaks!

Skip to the Results


Event Write-Up

By and

Congratulations to all the participants at the Morgan Territory event. The weather could not have been better!

Looking at the results for the advanced courses, it is interesting to note that none of the course winners had consistently the fastest times for the different legs, suggesting that the courses were indeed technical in nature.

And most importantly, no rescue helicopters this time!

The event ran very smoothly — a big thank you to the following volunteers:

Control Pick Up: Nancy Lindeman, Mark Blair, Steve Haas, Frederick Lee, Leander Coolen, Peter Graube
Registration: James Wilson, Steve Haas
Parking: Rex Winterbottom
Website: Chuck Spalding, Brad Wetmore
Maps: Bob Cooley
Course Vetting and Consulting: Mikkel Conradi
E-Punch: Werner Haag, Greg Ehrensing, Rosemary Johnson, Nick Corsano
Starts: Peter Graube
Beginner's Clinics: Dan Greene, Steve Gregg
First Aid: Joan Roos
East Bay Regional Park District: Denise Defreese, Rangers Chris and Wayne

Please let us know if we forgot anyone.




Results

Morgan Territory Regional Preserve

Livermore, CA
Sunday, October 30, 2011

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=19157).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget (introduction; this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=271)).


  Pl  Name(s)                            Time

White Course    (2.0 km, 30 m climb, 10 controls)

   1  John Martin                        15:17
   2  Andy Lau                           16:42
   3  Jamie Maclean, Leander Coolen      19:54
   4  Wilkinson family                   24:33
   5  Kajsa Vangbo                       27:05
   6  Jakob Vangbo                       29:06
   7  Nikhil                             43:33
   8  Ale Cutuli, Diane Hall             43:50
   9  Troop 212                          47:11


Yellow Course   (3.0 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Wayne Wagner, Maureen Kunz         28:21
   2  Eugene Wilkinson                   28:43
   3  Leander Coolen                     29:08
   4  Fillan Swift                       31:13
   5  Rory Maclean                       40:06
   6  Davy Williams                      41:30
   7  Katie Petersen                     41:54
   8  Team Jenga                         47:44
   9  Sarah Petersen                     49:49
  10  John Marold                        51:49
  11  Michelle Daher                     55:18
  12  Troop 525B                         55:30
  13  Troop 525C                         55:37
  14  Fred Loebl                         58:04
  15  Emmet Hegarty                    1:01:45
  16  Troop 525A                       1:04:01
  17  Austin Spears                    1:10:15
  18  Lau family                       1:11:46
  19  Connor Crotty                    1:13:24
  20  Jean van Hoff                    1:20:26
  21  Kevin Walker, Farrah Richardson  1:22:50
  22  Bullet                           1:24:10
  23  Charlotte & Sonja Dickert        1:28:41
  24  Jeff Dickert                     2:05:25

  Second Course

      Troop 212                        1:20:28


Orange Course   (4.0 km, 70 m climb, 10 controls)

   1  Daniel Kopisch                   1:07:38
   2  Olga Kraght                      1:08:06
   3  Harold DeMoss                    1:12:50
   4  Louise Madrid                    1:16:24
   5  Natalie Kim                      1:20:24
   6  Brad & Natalia Best              1:20:48
   7  Richard Merriss                  1:20:54
   8  Moulton Lowell                   1:27:47
   9  Paul & Kathy Li                  1:35:12
  10  Callaway family                  1:36:18
  11  Judy Koehler                     1:40:09
  12  Barbara & Jessie Finch           1:42:50
  13  Teruko Follette                  2:07:04

      Tyler & Garrett                    DNF
      Zach Baggins                       DNF
      Milpitas NJROTC                    DNF

  Second Course

      Jonas Kjall                        26:51
      Christine & Graham Brew            54:09
      Wayne Wagner, Maureen Kunz         56:54
      Team Jenga                       1:22:26

      Eugene Wilkinson                   DNF


Brown Course    (3.3 km, 80 m climb, 15 controls)

   1  Bob Cooley                         43:25
   2  Derek Maclean                      45:16
   3  James Wilson                       46:27
   4  Christine & Graham Brew          1:01:36
   5  Bud Laird                        1:02:12
   6  David Harrison                   1:02:53
   7  Gavin Williams                   1:05:01
   8  Carl Williams                    1:10:55
   9  Leon Berzins                     1:10:56
  10  Debbie Wojtowicz                 1:10:58
  11  Joe Scarborough                  1:11:00
  12  Derek Sibilia                    1:12:26
  13  David Jorgensen                  1:13:00
  14  Arik Rosenthal                   1:15:19
  15  Rachel Jensen                    1:16:45
  16  David Strong                     1:21:37
  17  Jennifer Kerr (GCO)              1:25:12
  18  Rosemary Johnson                 1:26:09
  19  Leslie Minarik                   1:29:08
  20  Terry Gleason                    1:34:49
  21  Joan Roos                        1:37:51
  22  David Dippon                     1:38:40
  23  Mike Meagher, Paula Zurowski     1:40:06
  24  Cathy Bolger, Diane Ingolia,
        Brigitte Devaux                1:40:59
  25  Marsha Jacobs                    1:41:07
  26  Kevin Hinkley, Terri Hunt        1:49:24
  27  Jessica Singh                    2:13:25
  28  Jim Fish                         2:28:04
  29  Nancy Lindeman                   2:47:36

      Julia Kunz                         DNF


Green Course    (5.0 m, 125 m climb, 18 controls)

   1  Kent Ohlund                        51:49
   2  Dennis Wildfogel                   52:50
   3  Dan Greene                         57:02
   4  Wayne Caplinger                    58:23
   5  Greg Ehrensing                     59:46
   6  George Minarik                   1:00:30
   7  Chuck Spalding                   1:01:45
   8  Bruce Bassett                    1:02:04
   9  Bob Strauss                      1:02:21
  10  Steve Haas                       1:05:03
  11  Gary Kraght                      1:06:13
  12  Vicki Woolworth                  1:07:54
  13  Stephanie Maclean                1:16:45
  14  Bill Follette                    1:20:18
  15  Janet Petersen                   1:20:59
  16  Jeff Lanam                       1:23:05
  17  Cornelia Coolen                  1:24:36
  18  Phillip Hoare                    1:26:35
  19  Jay Hann                         1:28:37
  20  Mark Rice                        1:30:15
  21  Johanna Merriss                  1:33:41
  22  Nicholas van Hoff                1:39:32
  23  Judy & Tom Cronin                1:41:11
  24  Rachel Silverstein,
        Daniel Sheeter                 2:10:23
  25  CrossFit Adventure               2:14:38
  26  Wes Erck                         3:33:48

      Dana Chaney                        DNF
      Damon Ward                         DNF


Red Course      (6.0 m, 205 m climb, 23 controls)

   1  Tapio Karras                       58:53
   2  Martin Kunz                        59:29
   3  Steve Gregg                        59:46
   4  Deron van Hoff                   1:03:14
   5  Matthias Kohler                  1:09:43
   6  Stephen Harrison                 1:09:50
   7  Eric Rosenzweig                  1:11:14
   8  Manfred Kopisch                  1:22:13
   9  Shura Kretchetov                 1:22:39
  10  Damian Swift                     1:28:10
  11  Theo Verhoeven                   1:29:03
  12  Mark Petersen                    1:30:42
  13  Mark Blair                       1:33:40
  14  Luc Poppe                        1:36:38
  15  Werner Haag                      1:36:53
  16  Frederick Lee                    2:23:42
  17  Tiny Bubbles Junior Team         2:40:58
  18  Sean Campbell                    2:45:46


Blue Course     (7.3 km, 265 m climb, 30 controls)

   1  Jonas Kjall                        58:50
   2  Rex Winterbottom                 1:08:49
   3  Dennis Wilkinson                 1:09:42
   4  Misha Kreslavsky                 1:20:07
   5  Peter Graham                     1:21:06
   6  Alex Finch                       1:22:05
   7  Greg Khanlarov                   1:23:01
   8  Penny DeMoss                     1:34:09
   9  Cedric Lasfargues                1:37:18
  10  Greg Favor                       1:39:09
  11  Joe Maffei                       1:59:06

      Mattias Vangbo                     DNF
      Peter Graube                       DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)