Photo gallery image (click to enlarge)

BAOC COOL/BAWS #4 (Open To All)

Bedwell Bayfront Park

Date: (Sat.) Dec. 17, 2011
Location: Menlo Park, CA
Event Director: - 925.872.3935
Course Setters: Matej Ĺ ebo, Jay Hann
Type: C; Another chance to use this newly revamped map.

Skip to the Results


Event Write-Up

By

Thank you everyone who helped with this low-key, but fascinating, event!

Thank you to you all!

Here are the map data from this event:

    Course    Printed   Used   Extra (Short)
    Course 1    40       47         (7)
    Course 2    40       26         14
    Course 3    35       29          6
    Course 4    20        7         13
    Course 5    20       10         10
    Course 6    25       23          2

Notice that the numbers of maps used are greater than the starts (listed below). This is mainly because there were many groups of more than one person and each had a map, as well as some students ran additional courses as part of their training (which we strongly encourage).

As indicated above, we ran out of Course 1 maps, but we were able to print a few more on site.




Results

BAOC COOL/BAWS #4 (Open To All)

Bedwell Bayfront Park
Menlo Park, CA
Saturday, December 17, 2011


Please tell about any corrections needed.

BAOC COOL results for this meet are available here.

Winter Series (BAWS) results for this meet are available here.


  Pl Name                       Category   Class       Time
Course 1/White Course   (2.2 km, 27 m climb, 14 controls)
   1 Erika Kikuchi                         White       14:18
   2 Alex & Paul Morgan                    White       16:06
   3 Nichole & Jeff Edsall                 White       16:27
   4 Hannah Kopisch               COOL     ISPF        19:38
   5 Jason Reed                            White       20:47
   6 Aaron & Gwyn Morgan                   White       20:50
   7 Andrew Kim                   COOL     ISPM        21:53
   8 Hammers family                        White       22:19
   9 Natalie Pelayo               COOL     ISPF        22:23
  10 OMI HS                                White       23:22
  11 Barbara Robben                        White       23:42
  12 Meri Valimaki                         White       25:04
  13 Team Grizzly                          White       25:16
  14 The OMI Middleschoolers               White       30:42
  15 Team REM OMI                          White       33:04
  16 Tyler Colman                 COOL     ISPM2       34:23  (2nd course)
  17 Elisabeth Pelayo             COOL     ISPF        34:32
  18 Awesome People                        White       34:33
  19 Samuel Valimaki                       White       37:16
  20 Callie, Quincy, & Zander
       Rosenzweig                          White       37:49
  21 Owen Peterson                         White       56:29
  22 Trident Patrol                        White       56:42
  23 Ezra & Isaac                          White       57:53


Course 2/Yellow Course   (2.3 km, 37 m climb, 11 controls)
   1 Jason Reed                            Yellow2     15:29  (2nd course)
   2 Erika Kikuchi                         Yellow2     18:33  (2nd course)
   3 Daniel Sebo                  COOL     ISIM        18:44
   4 Julia Doubson                COOL     ISIF        19:33
   5 Natalie Kim                  COOL     ISIF        21:53
   6 Masha Konkov                 COOL     ISIF        23:04
   7 Cassandra Pelayo             COOL     ISIF        27:24
   8 Rory Maclean                 COOL     ISIM        28:18
   9 Samuel Morris                COOL     ISIM        28:52
  10 Hope Fa-Kaji                 COOL     ISIF        29:01
  11 Emily Radtke                 COOL     ISIF        33:31
  12 Katie Whalen                 COOL     ISIF        35:28
  13 Tyler Colman                 COOL     ISIM        40:14
  14 Callie, Quincy, & Zander
       Rosenzweig                          Yellow2     49:25  (2nd course)
  15 Barbara Robben                        Yellow2     53:41  (2nd course)
  16 Lilia Kilmer                          Yellow      54:33
  17 Judy & Iris Cronin                    Yellow      57:15
  18 Isabela Wise                 COOL     ISIF      1:14:55


Course 3/Orange Course   (4.6 km, 98 m climb, 19 controls)
   1 Matthew Adams                COOL     ISJVM       38:36
   2 William Morris               COOL     ISJVM       38:45
   3 Jason Reed                            Orange3     41:23  (3rd course)
   4 Ruby Spring                  COOL     ISJVF       49:18
   5 Ben Hallsted                 COOL     ISJVM       54:06
   6 Erika Kikuchi                         Orange3     57:57  (3rd course)
   7 Gus Callaway                 COOL     ISJVM     1:07:23
   8 Olga Seredenko                        Orange    1:08:50
   9 Susan Kim                             Orange    1:09:39
  10 Talia Peterson               COOL     ISJVF     1:11:25
  11 Amanda Radtke                COOL     ISJVF     1:12:43
  12 Phil & Elaine                         Orange    1:17:20
  13 Daniel Kim                   COOL     ISJVM     1:26:25
  14 Travis Bowie                          Orange    1:31:21
  15 Fred Callaway                COOL     ISJVM     1:33:42
  16 Conor Chung                  COOL     ISJVM     1:36:17
  17 Team Zed                              Orange    1:39:50
  18 The Cherry Blossoms                   Orange    2:00:13
  19 NJROTC 2                              Orange    2:15:31
  20 NJROTC 1                              Orange    2:31:56
     Philipp Kopisch                       Orange      DNF
     Team Oljato                           Orange      DNF
     Team Remix                            Orange      DNF
     Zach Baggins                 COOL     ISJVM       DNF
     White Sharks                          Orange      DNF


Course 4/Long Orange Course   (8.0 km, 207 m climb, 27 controls)
   1 Jacques Belissent                     LOrange   1:28:13
   2 Erika Kikuchi                         LOrange   1:35:39  (4th course)
   3 Audrey & Paul                         LOrange   1:46:02
   4 Brad & Natalia Best                   LOrange   2:04:57
   5 Adam Ruskin                           LOrange   2:24:50
     Reid Sox                              LOrange     DNF


Course 5/Brown Course   (5.2 km, 128 m climb, 17 controls)
   1 Derek Maclean                         Brown       42:12
   2 Gary Kraght                           Brown       45:32
   3 Chuck Spalding                        Brown       48:34
   4 Stephanie Maclean                     WSF         51:44
   5 Terry Farrah                          Brown     1:08:29
   6 Irena Stefanova                       WSF       1:11:51
   7 John Marold                           Brown     1:36:33
   8 Richard Opsahl                        Brown     1:58:32
   9 Nancy Lindeman                        WSF       2:01:22
  10 Judy Opsahl                           WSF       2:17:27


Course 6/Green Course   (7.0 km, 180 m climb, 23 controls)
   1 Eric Bone                    COC      WSM         37:15
   2 Matej Sebo                   COOL     ISVM        43:19
   3 Lubomir Sebo                          WSM         48:25
   4 Wayne Caplinger                       WSM         53:49
   5 Manfred Kopisch                       WSM         55:32
   6 Greg Khanlarov                        WSM         56:12
   7 Shura Kretchetov                      WSM         57:20
   8 Dean Sturtevant              NEOC     WSM       1:00:27
   9 Jonathan Hallsted            COOL     ISVM      1:01:33
  10 Alex Finch                            WSM       1:02:26
  11 Matthias Kohler                       WSM       1:04:25
  12 Peter Graube                          WSM       1:05:51
  13 Steve & Natalie Haas                  Green     1:22:35
  14 Flynn Buxton-Walsh           COOL     ISVM      1:36:08
  15 David Hallsted                        WSM       1:42:45
  16 Cronin family                         Green     2:04:31
     Kyle Peter                            WSM         DNF
     Jeff Lanam                            WSM         DNF

_______________

Classes:  ISPF  = Interscholastic Primary Female
          ISPM  = Interscholastic Primary Male
          ISIF  = Interscholastic Intermediate Female
          ISIM  = Interscholastic Intermediate Male
          ISJVF = Interscholastic Junior Varsity Female
          ISJVM = Interscholastic Junior Varsity Male
          ISVM  = Interscholastic Varsity Male
          WSF   = Winter Series Female
          WSM   = Winter Series Male
DNF = Did not finish (missed one or more controls)