Photo gallery image (click to enlarge)

BAOC COOL #8

Tilden Regional Park

Date: (Sun.) Feb. 27, 2011
Location: Berkeley, CA
Event Director: - 925.872.3935
Course Setters: Jonas Kjäll, Jim Fish, Angela Hunter
Type: Junior; Meet #8 at regular "B" event

Skip to the Results


Event Write-Up

Not yet available



Results

BAOC COOL #8

Tilden Regional Park
Berkeley, CA
Sunday, February 26, 2011

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=16254).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget (introduction; this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=254)).


Series cumulative results as of this meet: Individual, Team


                                                Pace             
  Pl  Name                           Points     min/km       Time

Elementary School Girls  (White – 1.5 km, 70 m climb, 13 controls)
   1  Julia Doubson                  100.0       12.39       18:35

Elementary School Boys   (White – 1.5 km, 70 m climb, 13 controls)
   1  Gavin Smith                    100.0       12.04       18:04
   2  Sasha Iakovlev                  91.4       13.18       19:46
   3  Davy Williams                   72.3       16.66       24:59
   4  Andrew Kim                      52.0       23.18       34:46

Middle School Girls  (Yellow – 2.4 km, 105 m climb, 13 controls)
   1  Constance Storvestre           100.0       10.38       24:54
   2  Natalie Kim                     64.2       16.15       38:46
   3  Johanna Karras                  54.9       18.91       45:23
   4  Masha Konkov                    41.4       25.04     1:00:06

Middle School Boys   (Yellow – 2.4 km, 105 m climb, 13 controls)
   1  Daniel Sebo                    100.0       18.78       45:04
   2  Daniel Kim                      85.6       21.94       52:40
   3  Samuel Morris                   80.8       23.24       55:47

  Second Course

      Sasha Iakovlev                 100.0       21.51       51:37

JV Boys              (Orange – 3.1 km, 150 m climb, 10 controls)
   1  Mark Sinks                     100.0       13.10       40:36
   2  Matthew Adams                   90.4       14.49       44:56
   3  David Harrison                  83.0       15.78       48:56
   4  Gavin Williams                  78.9       16.60       51:27
   5  Ben Hallsted                    71.3       18.38       56:58

Varsity Boys         (Green – 4.2 km, 235 m climb, 14 controls)
   1  Matej Sebo                     100.0       15.68     1:05:52
   2  Julian Early                    67.5       23.25     1:37:39
   3  Jonathan Hallsted               59.4       26.41     1:50:55