You are being served a version of this page without styles because your browser is an older version. Everything is still available and functional, but the presentation is plainer than intended.

Top blue course finishers at Burton Creek Ski-O in 2001: Kent Ohlund and Rafael Ruiz

Joe Grant - Results

Date: Sunday, April 25, 2004
Location: San Jose, CA.
Event Director: - 510-638-2394
Course Setters: Dean French and Kent Ohlund
Event Type: B; Regular Event, all seven courses
Skip to the Results

Writeup by Vicki Woolworth

Writeup coming soon, until then please enjoy the preliminary results.

Joseph D. Grant County Park
San Jose, CA
Sunday, April 25, 2004


Preliminary Results -- Start-O, White, Yellow, Orange, and Adventure Race


Start-O Course

  Name               Age   Adult Help  Controls   Time

  Rory Maclean        5       Yes         10      Untimed
  Katie Petersen              Yes         10      20:00
  Magnus Pedersen     8       No          10      35:00
  Kari Pedersen      10       No          10      30:37  First time
  Kari Pedersen      10       No          10       8:30  Second time


  Pl  Name                                        Time

White Course    (3.0 km, 45 m climb, 12 controls)  59 people

   1  Shane Glynn, Kathy Kim                      32:54
   2  Elisabeth & Bob Garber, Doreen Stern,
        Liz & Laura Bootorich                     42:50
   3  Patrick Koperwas                            45:00
   4  Makiko Bass                                 42:47
   5  Jesse Jimenez                               48:53
   6  Rajesh & Stella Kulkarni                    49:12
   7  Kalepp 876 (group of 6)                     50:33
   8  Victor Alfaro, Paul Timmerman               51:34
   9  Melissa, Leann, Anjelica, Megan             58:45
  10  Bill, Danielle, & Adam Strauss            1:01:41
  11  Tornaglii 876 (group of 7)                1:05:40
  12  Jonas & Brian Christian, Sheryl Regester  1:07:35
  13  Arlinda Duffy, Esther Luerra,
        Melissa Sotelo                          1:08:53
  14  Louis, Alma, & Daniel Murguia             1:11:51
  15  Agata Sorotokin, Natasha Tchetchetkine    1:11:56
  16  Team HMB: Kelly Doel, Caleb & Anne Ling   1:12:17
  17  Parveen Nasiruddin, Karen Spychala        1:18:50
  18  Amanda Hayton, Jill Custer                1:20:57
  19  Cory Hall, Nikki Gregg                    1:26:06
  20  Rachel Tennant, Kellyn Spychala,
        Megan Vonderach, Lauren Spiteri         1:27:20

      Courtney Collins                     Unknown start time


Yellow Course   (3.4 km, 110 m climb, 12 controls)  45 people

   1  Kari & Marianne Pedersen                    44:19
   2  Nina Nguyen, Dave Kamalsky                  48:05
   3  David Lively                                49:56
   4  Magnus & Per Arne Pedersen                  51:41
   5  Garrett Pitsenbarger                      1:06:56
   6  Kate & Brian Tennant                      1:11:25
   7  Cheryl Madson                             1:20:39
   8  Kristen Pitsenbarger, Diane Hall          1:23:30
   9  Brennan Hom, Rob Lee                      1:24:38
  10  Hongche & Sarah Liu                       1:25:12
  11  Anna Strauss                              1:26:10
  12  Marty & Josh Katz                         1:28:17
  13  Quess & Gus Liu                           1:31:07
  14  Galena Shakhnovsky                        1:33:39
  15  Audrey Davis, Joanne & Robin Leadbetter   1:43:05
  16  Brad & Lisa Melton                        1:45:34
  17  Lori Vonderach, Elizabeth Ramekers,
        Diane Miyashiro, Caroline Spiteri       1:49:12
  18  Melissa & Connor Farley                   2:04:09

      Michael, John, Michelle, & Emily Halsey     MSP   (#10, 1:43:05)
      Michelle Jiran, Mary Moreau, Megan Xenos    DNF   (#11, 1:43:32)
      Bevan Waite, Alex Burkhart                  DNF

Second Course

      Victor Alfaro                               48:48
      Jesse Jiminez                             1:19:45


Orange Course   (3.6 km, 145 m climb, 11 controls)  35 people

   1  David Yee                                   51:09
   2  Barbara Bryant                              54:07
   3  Lukas Gruendler                             54:27
   4  Trinka Gillis                             1:02:10
   5  Maria Hastings                            1:04:35
   6  John & Charles Falkenroth                 1:09:05
   7  Brian Kirshner                            1:09:19
   8  Marsha Jacobs                             1:11:40
   9  Jeff Smith                                1:13:45
  10  Chelsea Waite                             1:19:00
  11  Matt Mattson, Sarah Mondavi               1:25:00
  12  Meg Gerstner                              1:32:40
  13  Paul Hetherington, Claudia Morales        1:35:21
  14  Jasper Wu, Reggie Dugard, Aaron Straus,
        Grace Jeong                             1:39:07
  14  Mike Christensen, Kathy Tegtmeier         1:41:28
  15  Ed Carpentier, Robert Atteberg            1:52:53
  16  Kevin Walker                              2:11:15
  17  Carl & Gavin Williams                     2:19:44
  18  Bay, Tai, & Colby Chang                   2:21:47
  19  Anne Tchetchetkine, Eugenia Sorotokin     3:10:34

      Joanna & Zbigniew Pisanski                  MSP   (#4, 56:36)
      Ron & Emily Thumann                         DNF
      Laura Wiggs                                 DNF


Adventure Racing Course  (6.2 km, 250 m climb, 18 controls)  17 people

   1  Rod Jaehn                                 1:08:33
   2  Brett Lehigh                              1:24:30
   3  Craig Benson, Ron Renwick                 1:52:45
   4  Brian Ridgway                             1:59:25
   5  Dan Holman, Lei Xiao                      2:12:27
   6  Dan Abernethy                             2:19:16
   7  Kristi Ridgway                            2:35:03
   8  Fermina Quinones, Heather Green           2:55:20

      Adam Ruskin, (name withheld by request)     DNF
      Suzanne de Beaumont, Jennifer Crockett      DNF

  Second Course

      David Lively                              1:58:37
      Cory Hall, Nikki Gregg                    2:52:00


  Pl  Name                           Time

Brown Course   (2.83 km, 190 m climb, 10 controls)

   1  Dennis Wildfogel               37:34
   2  Joe Scarborough                47:15
   3  George Minarik                 50:30
   4  Bjorn Widerstrom               58:54
   5  Nathan Hamm, TJ Nicholson    1:07:36
   6  Pokman Cheung                1:12:14
   7  Leslie Minarik               1:16:55
   8  Jeff Lanam                   1:20:18
   9  Tom & Judy Cronin            1:24:17
  10  Chad Davis                   1:25:07
  11  Oleg Shakhnovsky             1:28:34
  12  Alan & Debra LaVergne        1:33:31
  13  Kamini Singha                1:36:18
  14  Natasha Gelfand              1:37:55
  15  Robert Lewis                 1:53:37
  16  Beth Dixon                   1:57:41
  17  Cathy Bolger                 2:00:54
  18  Marc Schreiber               2:15:49
  19  Nancy Lindeman               2:16:22

      Terry Farrah                   DNF
      Bill Strauss                   DNF
      Vaso Chatzi                    DNF


Green Course   (4.22 km, 290 m climb, 12 controls)

   1  Misha Lipatov                  49:57
   2  Mark Petersen                1:03:49
   3  Alan Glendinning             1:09:48
   4  Peter Graham                 1:14:43
   5  Russell Green                1:22:05
   6  Rick Norbutas                1:27:00
   7  Bud Laird                    1:29:34
   8  Janet Petersen               1:30:15
   9  Russell Neilson              1:34:22
  10  Erl Milshtein                1:34:54
  11  Stacy Goss                   1:35:40
  12  Gerry Goss                   1:35:49
  13  Johanna Merriss              1:36:45
  14  Bob Strauss                  1:38:00
  15  Doug Masiel                  1:41:27
  16  Svetlana Kopeikina           1:46:45
  17  Marianne Pedersen            1:46:46
  18  Bill Straka                  1:53:03
  19  Dave Ingram                  1:54:54
  20  Jennifer Kerr                2:02:51
  21  Mike Fleishman               2:04:39
  22  Tim Dreby                    2:09:09
  23  Dennis Wilkinson             2:12:10
  24  Richard Heller               2:27:59
  25  Steve Beuerman               2:44:30
  26  Phillip Hoare                2:49:29

      Denis Kourakin                 DNF
      Sergei Rodionov                DNF


Red Course     (5.66 km, 350 m climb, 16 controls)

   1  Jim Waite                    1:05:35
   2  Hannu Haarma                 1:11:03
   3  Tapio Karras                 1:15:18
   4  Derek Maclean                1:17:49
   5  Dan Greene                   1:19:00
   6  Matthias Kohler              1:20:05
   7  Doug Bass                    1:22:08
   8  Thiago Ghilardi              1:25:10
   9  Ian Tidswell                 1:29:25
  10  Mark Blair                   1:33:10
  11  Evan Custer                  1:35:20
  12  Bill Papendick               1:38:24
  13  Bill Wright                  1:42:32
  14  Rich Parker                  1:49:53
  15  Chuck Spalding               2:01:48
  16  Bernhard Hiller              2:22:08
  17  Mark Rice                    2:38:57


Blue Course    (7.06 km, 460 m climb, 22 controls)

   1  Slava Akinin                 1:17:21
   2  Sergey Grushin               1:20:00
   3  Liam Corner                  1:29:11
   4  Joe Papendick                1:32:38
   5  Steve Gregg                  1:34:59
   6  Mark Prior                   1:41:02
   7  Travis Parker                1:46:06
   8  Attila Nagy                  1:49:34
   9  Bret Sarnquist               1:52:09
  10  Nik Weber                    2:00:18
  11  Andrejus Masalkovas          2:10:59
  12  Peter Graube                 2:13:52

      Mike Prindiville               DNF
      CJ Powers                      DNF

_______________

DNF = Did not finish (one or more controls missed)
MSP = Mispunched (one or more incorrect controls)