Photo gallery image (click to enlarge)

Shell Ridge Open Space

Date: (Sat.) Dec. 11, 2021
Location: Walnut Creek, CA
Event Director:
Course Setter: Martin Kunz
Type: B; Standard 7-course event for beginners through advanced

Skip to the Results

Click on photo for larger image

Shell Ridge Hill
Enlarge
Shell Ridge Hill
Shell Ridge Control
Enlarge
Shell Ridge Control
Shell Ridge Scenery
Enlarge
Shell Ridge Scenery
Shell Ridge View
Enlarge
Shell Ridge View


Event Write-Up

By , Event Director

Thank you all of you for a wonderful event at the Shell Ridge park!

It was supposed to be held in April of 2019, but unfortunately was canceled due to COVID-19. Happily it was recovered two years later in December 2021. The timing for the event was perfect, and we had it on such a sunny, windless day​—​only one day before storms arrived.

The event gathered almost 200 people! Hurray to all the participants! I do believe that all of them had a wonderful experience.

I want to thank all the volunteers who helped this event to happen.

First I want to thank Martin Kunz. The one who did the hard work of the event​—​designed marvelous courses, spent a tremendous amount of time doing fieldwork, and helped me with many organizational questions.

Big, big, big thanks to Daniel Ingram for bringing a lot of students! (I can’t imagine how one can motivate young people to wake up at 3 AM, make a multi-hour drive to run all these big climbs.) And for taking all care for other youth groups, for providing beginners clinics, and last, but not least, for helping with all the insurance quizzes for the event.

Many thanks to Dan Bylin, the Shell Ridge park ranger, for being supportive to orienteering, issuing the park permits, and visiting us during the event. Dan is retiring soon, and from the whole club, I wish him to stay healthy and have a lot of wonderful upcoming days.

Thanks to Sarah Williams for taking care of registration and helping me with the email updates, Jeffery Lanam for servicing E-punch, Chuck Spalding for running the event’s webpage, Tapio Karras for the RouteGadget, Bob Cooley for map printing, Shell Ridge Elementary School custodial staff for allowing up to use the school restrooms, Jay Hann for help with equipment, Jeffrey Goodwin for starting all this out. Many thanks to course setters and pick uppers​—​I'm not sure I know all you guys by names (sorry for that)​—​I’ll put ones that I memorized: Rex Winterbottom, Taylor Pospisil, and Piotr Pisarchyk.

My apologies to all who helped, but I did not mention.

I had a lot of fun working with all of you, and learning how the events are organized here.

Nit. There was a little issue with checkpoint #42. It was misplaced about 20 meters, and was not well seen from the right place. The organizational committee believes this did not influence the participants’ joy of the courses. 😉

See you all on the trails of orienteering!




Results

Shell Ridge Open Space

Walnut Creek, CA
Saturday, December 11, 2021

Thanks to Siargey and Martin for a very successful event. We had 163 starts and excellent weather in a part of Shell Ridge we haven't used much before.

Results:   White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=79058) and the Attackpoint results (https://www.attackpoint.org/eventdetail.jsp/event_52165).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=493). (Use of RouteGadget is explained here.)

Please tell if anything needs to be changed.


Preliminary Results

White Course            (1.5 km, 55 m climb, 8 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Team 226                    Troop 226     14:27           
    2  Ben & Sam                     BAOC        15:18     0:51
    3  Team Ninja Penguins         Troop 484     15:31     1:04
    4  Team Fierce Foxes           Troop 484     16:32     2:05
    5  Team Pink Pandas            Troop 484     16:40     2:13
    6  Awesome ASM                 Troop 126     20:53     6:26
    7  Madeleine Loh,
         Fletcher Stump Smith                    22:34     8:07
    8  Ice Dragons                 Troop 126     22:53     8:26
    9  Ken Zheng                   Troop 484     23:06     8:39
   10  Halliday family               BAOC        23:13     8:46
   11  Mota-Merc                                 24:06     9:39
   12  Zoe & Claire Annie            BAOC        24:17     9:50
   13  Jason Ruhl                  Troop 484     27:19    12:52
   14  Duane James                 Troop 484     29:11    14:44
   15  Flaming Dragons             Troop 126     30:43    16:16
   16  Team Shell Ridge Seekers    Troop 226     30:56    16:29
   17  Theo Charley                Pack 453      33:37    19:10
   18  Gwendolyn Moy                             35:39    21:12
   19  Caroline Paul                             38:14    23:47
   20  Julian Conradi                BAOC        38:45    24:18
   21  Christian Sommer            Pack 453      50:58    36:31
   22  Ismael & Grant Mendoza                    55:29    41:02
   23  Julie Peck                  Pack 453    1:01:33    47:06
   24  Tom Shaffer                 Troop 226   1:02:25    47:58
   25  Emmett Johnson              Pack 453    1:02:27    48:00
   26  The Marinators                          1:13:45    59:18
   27  Jenny Zheng                   BAOC      1:30:24    75:57
       Camille Fassett,                                          
         Henry De Valence                        MSP
       Brown family                              DNF
       Preet Kahlon                Pack 453      DNF
       Kevin Mului                               DNS  
       Mirjana Spasojevic                        DNS
Yellow Course           (3.1 km, 100 m climb, 10 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Dylan Perez-Sanchez         BAOCYCHS      28:12           
    2  Jacqueline Schwartman                     29:03     0:51
    3  Lucas & Thomas                            30:13     2:01
    4  Kenneth Brown                             32:43     4:31
    5  Marcello Montinez       Turlock NJROTC    37:16     9:04
    6  Team 226                    Troop 226     38:29    10:17
    7  Camille & Henry               BAOC        38:55    10:43  (2nd course)
    8  Alanna Montinez         Turlock NJROTC    39:13    11:01
    9  DaCotah Reeder              BAOCYCHS      39:40    11:28
   10  Adomas Stankus              BAOCYCHS      40:34    12:22
   11  Hurrey Ups                                42:54    14:42
   12  Tessa Payan                 BAOCYCHS      43:44    15:32
   13  Sophia Simcox                             47:33    19:21
   14  Scott Simcox                              48:37    20:25
   15  Madeleine Loh,
         Fletcher Stump Smith                    48:39    20:27  (2nd course)
   16  Jason Ruhl                  Troop 484     49:31    21:19  (2nd course)
   17  Edith Jacoby                  BAOC        49:33    21:21
   18  Andre Montinez          Turlock NJROTC    51:58    23:46
   19  Rayner Malasaga             BAOCYCHS      54:13    26:01
   20  Ying Tuo                      BAOC        54:33    26:21
   21  Landon Elliott          Turlock NJROTC    55:51    27:39
   22  Hardcastle-Ross               BAOC        56:20    28:08
   23  Owen Hunt                   BAOCYCHS      56:39    28:27
   24  Josef Estrada               BAOCYCHS      59:04    30:52
   25  Ninja Penguins              Troop 484     59:48    31:36  (2nd course)
   26  Pink Pandas                 Troop 484     59:53    31:41
   27  Katherine Ruhl              Troop 484   1:00:21    32:09
   28  Lola                                    1:02:49    34:37
   29  William Barbagallo     Fairfield JROTC  1:03:17    35:05
   30  Ken Zheng                   Troop 484   1:03:45    35:33  (2nd course)
   31  Ryah Newton                 BAOCYCHS    1:05:00    36:48
   32  Peyton St Andrew        Turlock NJROTC  1:05:19    37:07
   33  Hui & Shi                               1:10:39    42:27
   34  Naina Makker                            1:12:41    44:29
   35  Christina Teply               BAOC      1:28:05    59:53
       Da-Jacqs                                  DNF             
       John Barbagallo         Turlock NJROTC    DNF
       Monica Voelm                              DNF
       Rachel Halliday               BAOC        DNF
Orange Course           (4.6 km, 290 m climb, 9 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Drew Taplin                               52:09           
    2  Greg Moy                                  54:47     2:38
    3  Zander Rosenzweig             BAOC        56:36     4:27
    4  Sam Barker                  BAOCYCHS    1:00:45     8:36
    5  Thomas Leonard                          1:09:34    17:25
    6  Connor Rogers               BAOCYCHS    1:10:36    18:27
    7  Jaden Harckson          Turlock NJROTC  1:12:45    20:36
    8  Joshua Doddridge            BAOCYCHS    1:13:31    21:22
    9  Edgar Rojas             Turlock NJROTC  1:14:32    22:23
   10  Enrique Espinoza Ayala      BAOCYCHS    1:21:37    29:28
   11  Isaac Moseli            Turlock NJROTC  1:23:37    31:28
   12  Jonathan Harris                         1:24:23    32:14
   13  Fred Loebl                    BAOC      1:25:00    32:51
   14  Luke Hansen             Turlock NJROTC  1:28:33    36:24
   15  Hayden Elliott          Turlock NJROTC  1:28:42    36:33
   16  Amalia & Shura                BAOC      1:30:28    38:19
   17  Gabriella Sanchez       Turlock NJROTC  1:36:14    44:05
   18  Diy Ang                       BAOC      1:39:52    47:43
   19  Landon Elliott          Turlock NJROTC  1:42:39    50:30  (2nd course)
   20  Marcello Montinez       Turlock NJROTC  1:43:29    51:20  (2nd course)
   21  Andre Montinez          Turlock NJROTC  1:43:46    51:37  (2nd course)
   22  Alanna Montinez         Turlock NJROTC  1:44:30    52:21  (2nd course)
   23  John Marold                   BAOC      1:50:22    58:13
   24  Miroslav Trubelja                       1:51:26    59:17
   25  Mary Udey                   BAOCYCHS    1:51:31    59:22
   26  Lucas Santiago          Turlock NJROTC  1:51:33    59:24
   26  Rhonda Stieber                          1:51:33    59:24
   28  Madeleine Loh,
         Fletcher Stump Smith                  1:54:31    62:22  (3rd course)
   29  Ada Krechetov                 BAOC      1:56:01    63:52
   30  Sophia Higgins          Turlock NJROTC  1:57:48    65:39
   31  Zachary White           Turlock NJROTC  2:53:33   121:24
       Alex van Hoff                 BAOC        DNF             
       Audrey Harker                             DNF
       SRC                                       DNF
       Shantel                       BAOC        DNF
       Kevin Mului                               DNS  
       Roopa McNealis                            DNS
Brown Course            (3.4 km, 165 m climb, 10 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Dennis Wildfogel              BAOC        48:16           
    2  Penny DeMoss                  BAOC        48:54     0:38
    3  Chuck Spalding                BAOC        51:50     3:34
    4  Stephen Haas                  BAOC        53:14     4:58
    5  Lauren Knight                 BAOC        57:46     9:30
    6  Shura Krechetov               BAOC      1:01:04    12:48
    7  Katie Petersen                BAOC      1:03:16    15:00
    8  Irena & Nick Stefanova        BAOC      1:05:41    17:25
    9  George Minarik                BAOC      1:08:46    20:30
   10  Johanna Merriss               BAOC      1:09:08    20:52
   11  Max Clemo                               1:10:09    21:53
   12  Ling                                    1:12:28    24:12
   13  Russell Green                 BAOC      1:18:31    30:15
   14  Janet Petersen                BAOC      1:22:21    34:05
   15  Simona Platukyte                        1:27:30    39:14
   16  Evan Custer                   BAOC      1:32:39    44:23
   17  Drew Provinse               Troop 226   1:50:15    61:59
   18  Rosemary Johnson              BAOC      1:54:46    66:30
   19  The Climbers                            1:58:16    70:00
       Sarah Williams                BAOC        DNF             
       Jeff Lanam                    BAOC        DNS  
       Scott Butckovitz                          DNS
       Steve Beuerman                BAOC        DNS
Green Course            (5.4 km, 380 m climb, 9 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Tapio Karras                  BAOC      1:06:54           
    2  Misha Kreslavsky              BAOC      1:11:44     4:50
    3  Steve Gregg                   BAOC      1:13:12     6:18
    4  Stan Barrett                  BAOC      1:23:30    16:36
    5  Taylor Pospisil               BAOC      1:24:47    17:53
    6  Michael Behrens               BAOC      1:25:50    18:56
    7  Stephanie Maclean             BAOC      1:39:58    33:04
    8  John Richardson               BAOC      1:41:03    34:09
    9  Sheila Cotter                 BAOC      1:42:56    36:02
   10  Travis Navarro              BAOCYCHS    1:45:35    38:41
   11  Marie-Josée Parayre           BAOC      1:46:33    39:39
   12  Ray Rosenbaum                 BAOC      1:47:29    40:35
   13  Dan Ingram                  BAOCYCHS    1:58:32    51:38
   14  Carl Williams                 BAOC      2:05:25    58:31
   15  Vikram Chahal               BAOCYCHS    2:22:16    75:22
   16  Olga Kraght                   BAOC      2:24:14    77:20
   17  Amy Winston                   RMOC      2:47:41   100:47
       Brad Jacobs                               DNF             
       Chun                                      DNF
Red Course              (7.2 km, 505 m climb, 15 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  François Léonard              BAOC      1:09:08           
    2  Jeffrey Goodwin               BAOC      1:16:15     7:07
    3  Mikkel Conradi                BAOC      1:21:39    12:31
    4  Kevin Culberg                 BAOC      1:30:34    21:26
    5  Deron van Hoff                BAOC      1:39:13    30:05
    6  Theo Verhoeven                BAOC      1:46:39    37:31
    7  Graham Brew                   BAOC      1:48:28    39:20
    8  Mark Petersen                 BAOC      1:54:36    45:28
    9  Nik Weber                     GCO       2:15:07    65:59
   10  Scott Sampson                 BAOC      2:20:15    71:07
       Siargey Pisarchyk             BAOC                       NC  
Blue Course             (10.1 km, 625 m climb, 22 controls)  
   Pl  Name(s)                       Club        Time    Behind
    1  Riley Culberg                 BAOC      1:47:22           
    2  Greg Khanlarov                BAOC      1:54:54     7:32
    3  Kyle Halliday                 BAOC      1:58:56    11:34
    4  Daniel Šebo                   BAOC      2:01:35    14:13
    5  Gavin Williams                BAOC      2:13:21    25:59
    6  Ouri Karni             Technion-Carmel  2:15:10    27:48
    7  Lubomir Šebo                  BAOC      2:15:56    28:34
    8  Jeffrey Kabel                 BAOC      2:39:04    51:42
    9  Rex Winterbottom              BAOC      3:05:38    78:16
       Gavin Wyatt-Mair              BAOC        DNF             
       John Crowther                 RMOC        DNF
       Manfred Kopisch               BAOC        DNS  

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)
NC  = Not Competing (Event Director)