Photo gallery image (click to enlarge)

Vasona Lake County Park

Date: (Sat.) Apr. 20, 2019
Location: Los Gatos, CA
Event Director: - 408.313.3753
Course Setter: Ann Marie Cody
Type: C; Courses for beginners through advanced (with a special treat of a Memory-O for those up for a mental challenge) on a new ISSOM map; the BAOC 2019 AGM will be at this event

Skip to the Results


Event Write-Up

Not yet available




Results

Vasona Lake County Park

Los Gatos, CA
Saturday, April 20, 2019

White Course   Yellow Course   Orange Course   Memory-O Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=61817).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=443). (Use of RouteGadget is explained here.)

White Course        (1.7 km, 12 controls)  
                                                            Time
   Pl  Name(s)                  Club      Time    Behind    Lost
    1  Steve Gregg              BAOC      9:40              1:55  (3rd course)  
    2  AEA                               19:17     9:37     1:09
    3  Kristin Kiss             BAOC     20:28    10:48     2:12
    4  Team Peters                       20:57    11:17     1:21
    5  Adriana Jergusova                 21:42    12:02     3:04
    6  Spartz family                     23:50    14:10     2:53
    7  Troop 90               Troop 90   24:26    14:46     7:33  (2nd course)
    8  Team Wu                           32:03    22:23     1:58
    9  Nancy Lindeman           BAOC     32:23    22:43     3:27
   10  Juliana                           33:12    23:32     7:08
   11  Colson Booth                      33:30    23:50     4:25
   12  Gustaw Kamyk                      40:39    30:59     5:08
   13  Anna Staats              BAOC     40:43    31:03     4:31
   14  Team Habana                       44:40    35:00    21:40
   15  Brad, Alex, & Kylie
         Wetmore                BAOC     47:01    37:21     8:48
   16  Nathan the Great                  49:27    39:47    12:44
   17  Luna Tribe        BSA Troop 90  1:04:30    54:50    32:12
   18  The Great Guinea Pigs           1:43:15    93:35    64:23
Yellow Course       (2.9 km, 16 controls)  
                                                            Time
   Pl  Name                     Club      Time    Behind    Lost
    1  Steve Gregg              BAOC     18:14              0:57  (2nd course)  
    2  John Richardson                   24:21     6:07     0:46  (2nd course)
    3  French Connection                 29:25    11:11     3:31
    4  Clara the Great                   30:18    12:04     4:51
    5  Ron Deano                         30:35    12:21     4:25
    6  Mike Lui                          31:11    12:57     4:36
    7  Guinea Pig                        31:48    13:34     5:25
    8  Yaroslav Bondariev                31:52    13:38     3:20
    9  Stanley Melax                     33:06    14:52     3:44
   10  Erik Melax                        33:11    14:57     3:28
   11  Jean Melax                        36:26    18:12     1:42
   12  Team Peters                       36:59    18:45     8:47  (2nd course)
   13  Samuel Krechetov         BAOC     38:58    20:44     7:49
   14  We Are Groot                      44:24    26:10     4:48
   15  Anya Chytrowski        Berkeley   47:17    29:03     7:40
   16  Nathan the Great                  47:22    29:08     5:26  (2nd course)
   17  Spartz family                     47:56    29:42     8:25  (2nd course)
   18  The Turtles              BAOC     48:37    30:23     5:09
   19  Jonas De Vre             BAOC     50:16    32:02     8:25
   20  Trailblazers                      52:49    34:35     5:19
   21  Nolan                             53:55    35:41    10:35
   22  Anne Hulsey                       57:44    39:30     7:59
   23  Amalia Krechetov         BAOC   1:00:57    42:43    11:05
   24  Judy Cronin              BAOC   1:18:10    59:56     6:56
       Kevin                             DNF                      
       Nirav Shankar                     DNS
       Tanav Shankar                     DNS
Orange Course       (3.3 km, 18 controls)  
                                                            Time
   Pl  Name(s)                  Club      Time    Behind    Lost
    1  Jeffrey Goodwin          BAOC     20:36              2:51  
    2  Graham Brew              BAOC     20:45     0:09     0:33
    3  Anastasiya Gordeeva      BAOC     22:24     1:48     0:17
    4  Steve Gregg              BAOC     22:48     2:12     0:25
    5  Dennis Wildfogel         BAOC     23:53     3:17     0:19
    6  Stan                     BAOC     24:22     3:46     1:07
    7  Werner Haag              BAOC     24:52     4:16     0:00
    8  Marie-Josée Parayre      BAOC     25:51     5:15     0:17
    9  Yana Konovalenko         BAOC     28:43     8:07     2:39
   10  Clover                   BAOC     28:57     8:21     2:24
   11  Julia Wagner             BAOC     29:06     8:30     1:48
   12  Gary Kraght              BAOC     30:15     9:39     0:24  (2nd course)
   13  Christine Brew           BAOC     30:45    10:09     3:36
   13  Gary Kraght              BAOC     30:45    10:09     1:07
   15  John Richardson                   30:53    10:17     2:04
   16  Jan Jergus               BAOC     32:03    11:27     1:32
   17  fei                               32:29    11:53     3:59
   18  Ron Deano                         32:46    12:10     5:21  (2nd course)
   19  Olga Kraght              BAOC     33:05    12:29     1:27
   20  Brad Wetmore             BAOC     33:45    13:09     1:48
   21  Madison Kiss             BAOC     34:36    14:00     8:14
   22  Johanna Merriss          BAOC     34:51    14:15     2:35
   23  Russell Green            BAOC     35:13    14:37     2:29
   24  Vicki Woolworth          BAOC     35:49    15:13     3:21
   25  Nick Corsano             BAOC     36:26    15:50     1:39
   26  George Minarik           BAOC     37:06    16:30     2:22
   27  Team Ames                BAOC     38:30    17:54     2:03
   28  Dennis Cryor             GAOC     38:33    17:57     1:16
   29  Mark Schneider           BAOC     39:07    18:31     5:07
   29  Siqing Yi, Wenhao Wu     BAOC     39:07    18:31     6:05
   31  Rich Parker              BAOC     39:37    19:01     4:38
   32  Land Sharks              BAOC     42:42    22:06     4:08
   33  Chun                              43:43    23:07     5:01
   34  Ada Krechetov            BAOC     44:54    24:18     5:59
   35  Troop 90               Troop 90   48:41    28:05     7:34
   36  Matthew Wetmore                   48:52    28:16    10:41
   37  Sarah Williams           BAOC     49:09    28:33     1:23
   38  Rosemary Johnson         BAOC     51:16    30:40     0:40
   39  Irena   Evi              BAOC     52:06    31:30     6:35
   40  Brooke Staats            BAOC     52:30    31:54    14:22
   41  Oleg Shakhnovsky         BAOC   1:01:06    40:30     9:15
   42  Jenny                           1:08:03    47:27    20:22
   43  James Fish               BAOC   1:21:47    61:11    12:43
   44  Crewman #6                      1:22:51    62:15    10:01
       Derek Maclean            BAOC     MSP                      
       Jamie Maclean            BAOC     MSP
       John Luke                         MSP
       Stephanie Maclean        BAOC     MSP
       Shreya                   BAOC     DNF
       Chun Wu                           DNS
       Rex Winterbottom         BAOC     DNS
Memory-O Course     (3.3 km, 18 controls)  
                                                            Time
   Pl  Name                     Club      Time    Behind    Lost
    1  Yurii Konovalenko        BAOC     21:07              1:14  
    2  Daniel Šebo              BAOC     21:44     0:37     1:25
    3  Wayne Staats             BAOC     24:16     3:09     3:14
    4  Lubomir Šebo             BAOC     25:45     4:38     2:19
    5  Quincy Rosenzweig        BAOC     27:45     6:38     4:12
    6  Sara Sambi               BAOC     29:34     8:27     1:09
    7  Steve Haas               BAOC     31:15    10:08     3:12
    8  Eric Rosenzweig          BAOC     31:52    10:45     1:45
    9  Chuck Spalding           BAOC     32:02    10:55     1:56
   10  Takashi Sugiyama         BAOC     37:38    16:31     8:45
   11  Troy Kaji                BAOC     39:42    18:35     4:56
   12  Dan Greene               BAOC     43:02    21:55     1:19
   13  Matthias Kohler          BAOC     45:54    24:47    11:15
   14  Peters family            BAOC     51:00    29:53     5:41
   15  Zander Rosenzweig        BAOC     56:32    35:25    16:46
   16  Darren Blum                     1:02:27    41:20    18:59
       Gavin Wyatt-Mair         BAOC     MSP                      
       Deron van Hoff           BAOC     DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)
reason)