Photo gallery image (click to enlarge)

Point Pinole Regional Shoreline

Date: (Sun.) Jan. 27, 2019
Location: Richmond, CA
Event Director: - 925.862.2978
Course Setter: Steve Gregg
Type: C; "Club relay" event, with 3-person (or 2-person, or 1-person) teams, at a popular "fast" venue

Skip to the Results


Event Write-Up

By

When BAOC Events Coordinator Graham Brew asked Steve Gregg and me to course set and direct an event at Point Pinole in January, our first concern was weather. We both remembered past events in January, February, and even March, when the weather was less than ideal. Winter storms can quickly move in off San Francisco Bay, with heavy rain and high winds making orienteering miserable if not impossible. We decided to have a positive outlook, and told Graham if he would coordinate the weather we would take care of the rest. Graham did a most excellent job with the weather; it was absolutely perfect for orienteering!

This years' event consisted of a Beginners (White/Yellow) course and a Club Relay. The Relay turned out to be a lot of fun, and served as the club's first practice relay for the 2020 California Orienteering Festival (http://cal-o-fest.com), during which a relay will be held as part of the North American Championships. Jay Hann and Steve Gregg learned the ins and outs of the relay software, and we all worked out some details in setting up the map exchange.

We had a good turnout with about 35 on the beginner course and 70 competing in the Relay. We were particularly excited to have six relay teams from the Carson Nevada NJROTC. This group has been active at BAOC events for several years, and will be entering the NJROTC National Champs (http://losangelesorienteering.org/drupal/2019-njrotc-national-orienteering-championships) at Vasquez Rocks (in Southern California) in February. Best of luck from BAOC.

Results

Beginner Course (2.5 km, 25 m climb, 10 controls) Winner: Jason Reed, time 16:43

Relay (3 loops with 5 forks; 3.3–3.5 km, 45 m climb, 15 controls)

Open Class Winner: Team 10 (Wayne Staats, Erin Schirm, François Léonard), time 55:05
Mixed Class Winner: Team 7 (Tori Borish, Lori Huberman, Carlo Giacometti), time 1:10:26
Senior Class Winner: Team 15 (Tapio Karras, Misha Kreslavsky, Tapio Karras), time 1:06:51

The complete results are below.

Volunteers

Volunteers are critical to having a sucessful Orienteering event. Thank you all so much for pitching in and making this event a success.

Course Setter: Steve Gregg
Registration: Sarah Williams, Gary & Olga Kraght, Dennis Wildfogel
Beginner Clinics: George Minarik & Nick Corsano
Beginner Starts: Graham Brew & Ruth Kadel
Timing/ePunch: Jay Hann, Jeff Lanam
Set-Up, Control Retrieval, Equipment Packing, and Clean-up: Rex Winterbottom, Jay Hann, Marie-Josée Parayre, François Léonard, Fyodor Konkov, George Minarik, Jeff Lanam, Steve Gregg
Maps: Jay Hann & Bob Cooley
BAOC Website: Chuck Spalding
Events and Weather Coordinator: Graham Brew
Insurance Coordinator: Marina Keating
Expenses: Sharon Evans

Lost and Found

By

Let know if any of these items belong to you, and we'll figure out a way to return them. For the bill, tell me the exact denomination, and why and how it got dropped at that particular location!

Also, found a single blue-and-white striped orienteering sock on the way to the Giant Highway parking lot.




Results

Point Pinole Regional Shoreline

Richmond, CA
Sunday, January 27, 2019

Beginners' White/Yellow Course
Relay:  Open Class   Mixed Class   Senior Class   Overall Results

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=436). (Use of RouteGadget is explained here.)

Given that the three Relay loops were almost identical in distance and technical challenge, we decided to include all Relay runners in just one category. By selecting all the runners, you can see all the interesting forking variations. Take a look!
You can still run animation over the whole race by selecting "Absolute time" instead of the default "Mass start". This way the second- and third-leg runners won't start until the team's previous-leg runners have finished. This works really nicely​—​give it a try!


Preliminary Results

White/Yellow Course        (2.5 km, 25 m climb, 10 controls)  
                                                            Time  
   Pl  Name(s)                   Club     Time    Behind    Lost
    1  Jason Reed                BAOC     16:43             1:38  
    2  Team Harbaugh                      23:24    +6:41    2:39
    3  Trina                              24:31    +7:48    3:57
    4  Brooke Staats             BAOC     27:56   +11:13    6:35
    5  Trout House                        29:33   +12:50    4:01
    6  Nate Ingram           CHS-NJROTC   35:31   +18:48   11:39
    7  Piotr & Andrei            BAOC     38:58   +22:15    9:37
    8  Keiko Kurita                       41:44   +25:01    8:34
    9  Vera                      BAOC     42:26   +25:43    5:25
   10  Burdick                            47:47   +31:04    3:57
   11  Fantastic Controls and   
         Where To Find Them               49:58   +33:15    7:50
   12  Amalia Krechetov          BAOC     50:34   +33:51   12:33
   13  Ada Krechetov             BAOC     54:03   +37:20   20:40
   14  Anna Staats               BAOC   1:04:40   +47:57   13:09
   15  Zach Aissabenhaddad              1:05:51   +49:08    9:16
   16  Barbara Robben            BAOC   1:08:46   +52:03    9:58
   17  Lyta                             1:15:32   +58:49    9:33
       Troop 2019                         MSP                     

Relay Results

Open Class   
  Pl  Team                             Leg             Crs   Change   Chg   Team  
         Name                    Time   Pl  Combinat   Pl     Time    Pl    Time
   1  BAOC Team 10                                                          55:05  
         Wayne Staats            21:32   2  #51 CBCB    1     21:32    2
         Erin Schirm             16:35   1  #172 AAB    1     38:07    1
         François Léonard        16:58   1  #143 BCA    1     55:05
   2  BAOC Team 17                                                        1:10:58
         Rex Winterbottom        20:20   1  #96 CBBA    1     20:20    1
         Deron van Hoff          23:55   2  #55 AAAC    1     44:15    2
         Nikolay Chukanov        26:43   2  #215 BCC    1   1:10:58
   3  BAOC Team 31                                                        2:01:27
         Scott Sampson           40:15   5  #179 BCB    1     40:15    5
         Scott Sampson           45:18   4  #46 AACB    1   1:25:33    4
         Scott Sampson           35:54   3  #141 CBA    1   2:01:27
   4  BAOC Team 30                                                        2:09:13
         Brad Jacobs             35:32   4  #85 ABAA    1     35:32    4
         Brad Jacobs             43:40   3  #53 BCCB    1   1:19:12    3
         Brad Jacobs             50:01   4  #228 CAB    1   2:09:13
      BAOC Team 27                                                          MSP
         Seth Benkle             56:45   6  #56 BAAC    1     56:45    6
         Seth Benkle           1:39:54   5  #133 ACC    1   2:36:39    5
         Seth Benkle              MSP       #177 CBB
      BAOC Team 14                                                          DNF
         Michael O'Kelly         26:16   3  #229 ABB    1     26:16    3
         Survy Vaish              DNF       #135 CCC
         Erik Schluntz            MSP       #2 BAAAA
Mixed Class      (At least one woman or junior on team)  
  Pl  Team                             Leg             Crs   Change   Chg   Team  
         Name                    Time   Pl  Combinat   Pl     Time    Pl    Time
   1  BAOC Team 7                                                         1:10:26  
         Tori Borish             20:42   1  #24 CBCA    1     20:42    1
         Lori Huberman           26:46   4  #152 BCB    1     47:28    1
         Carlo Giacometti        22:58   2  #190 AAA    1   1:10:26
   2  BAOC Team 24                                                        1:15:46
         Matej Šebo              23:49   2  #130 ABC    1     23:49    2
         Ellen Smith             32:23   8  #233 BCB    1     56:12    5
         Daniel Šebo             19:34   1  #3 CAAAA    1   1:15:46
   3  BAOC Team 29                                                        1:18:07
         Ray Rosenbaum           28:21   6  #228 CAB    2     28:21    6
         Vinny Iachella          26:44   3  #85 ABAA    1     55:05    4
         Kai Rosenbaum           23:02   3  #53 BCCB    1   1:18:07
   4  BAOC Team 20                                                        1:24:44
         Quincy Rosenzweig       25:57   4  #173 BAB    1     25:57    4
         Quincy Rosenzweig       31:27   6  #76 ABCC    1     57:24    6
         Quincy Rosenzweig       27:20   5  #117 CCA    1   1:24:44
   5  BAOC Team 1                                                         1:26:55
         Daniel Ingram           33:02   9  #1 AAAAA    1     33:02    9
         Kyle Navarro            26:35   2  #122 BBB    2     59:37    8
         Christopher Paluch      27:18   4  #243 CCC    1   1:26:55
   6  BAOC Team 28                                                        1:28:03
         Jamie Maclean           30:47   7  #53 BCCB    2     30:47    7
         Derek Maclean           23:14   1  #228 CAB    1     54:01    3
         Stephanie Maclean       34:02   7  #85 ABAA    2   1:28:03
   7  BAOC Team 3                                                         1:32:53
         Trinity Harvey          31:12   8  #243 CCC    3     31:12    8
         Kyle Holloway           33:54  10  #1 AAAAA    2   1:05:06    9
         Garrett Nussbaumer      27:47   6  #122 BBB    3   1:32:53
   8  BAOC Team 2                                                         1:34:18
         Riley Dunn              24:56   3  #122 BBB    1     24:56    3
         Jared Deselms           27:44   5  #243 CCC    2     52:40    2
         Bryar Fancher           41:38   8  #1 AAAAA    3   1:34:18
   9  BAOC Team 18                                                        1:43:07
         Eva Fornaeus            26:19   5  #215 BCC    1     26:19    5
         Konstantin Azarov       33:16   9  #96 CBBA    1     59:35    7
         Jeff Lock               43:32   9  #55 AAAC    1   1:43:07
  10  BAOC Team 4                                                         1:56:35
         Hayden Hold             33:50  10  #147 CAB    1     33:50   10
         Briana Sanchez          38:58  11  #194 BBA    1   1:12:48   10
         Zac Waiksnoris          43:47  10  #25 ACCA    2   1:56:35
  11  BAOC Team 5                                                         2:14:57
         Manuel Hoyos-Velasquez  53:57  13  #194 BBA    3     53:57   13
         Darian Montalvo         32:07   7  #25 ACCA    1   1:26:04   11
         Anika Soulier           48:53  12  #147 CAB    2   2:14:57
  12  BAOC Team 6                                                         2:25:57
         Kenneth Bogle           47:14  12  #25 ACCA    3     47:14   12
         Anthony Meyer           52:16  12  #147 CAB    3   1:39:30   13
         Alex Perez              46:27  11  #194 BBA    2   2:25:57
      BAOC Team 19                                                          DNF
         Stephanie Briggs        39:40  11  #76 ABCC    2     39:40   11
         Anna Williams           53:15  13  #117 CCA    2   1:32:55   12
         Clarence Peralta         DNF       #173 BAB
      BAOC Team 22                                                          DNS
      BAOC Team 23                                                          DNS  
Senior Class     (Sum of ages of team members at least 150)  
  Pl  Team                             Leg             Crs   Change   Chg   Team  
         Name                    Time   Pl  Combinat   Pl     Time    Pl    Time
   1  BAOC Team 15                                                        1:06:51  
         Tapio Karras            21:52   1  #135 CCC    1     21:52    1
         Misha Kreslavsky        23:16   2  #2 BAAAA    1     45:08    2
         Tapio Karras            21:43   2  #229 ABB    1   1:06:51
   2  BAOC Team 12                                                        1:07:36
         Marie-Josée Parayre     25:28   3  #143 BCA    1     25:28    3
         Dennis Wildfogel        27:20   3  #51 CBCB    1     52:48    3
         Sergey Pisarchik        14:48   1  #172 AAB    1   1:07:36
   3  BAOC Team 9                                                         1:09:57
         Steve Harrison          22:16   2  #190 AAA    1     22:16    2
         Graham Brew             20:11   1  #24 CBCA    1     42:27    1
         Fyodor Konkov           27:30   4  #152 BCB    1   1:09:57
   4  BAOC Team 8                                                         1:28:04
         Gary Kraght             31:50   8  #152 BCB    2     31:50    8
         Olga Kraght             27:57   4  #190 AAA    2     59:47    6
         Gavin Wyatt-Mair        28:17   5  #24 CBCA    2   1:28:04
   5  BAOC Team 26                                                        1:31:42
         Penny DeMoss            27:13   6  #133 ACC    1     27:13    6
         Penny DeMoss            32:14   6  #177 CBB    1     59:27    5
         Penny DeMoss            32:15   6  #56 BAAC    1   1:31:42
   6  BAOC Team 21                                                        1:33:44
         Eric Rosenzweig         26:10   4  #117 CCA    1     26:10    4
         Eric Rosenzweig         41:12   8  #173 BAB    1   1:07:22    8
         Eric Rosenzweig         26:22   3  #76 ABCC    1   1:33:44
   7  BAOC Team 11                                                        1:34:15
         Chuck Spalding          26:13   5  #172 AAB    2     26:13    5
         George Minarik          35:33   7  #143 BCA    2   1:01:46    7
         Chuck Spalding          32:29   7  #51 CBCB    2   1:34:15
   8  BAOC Team 16                                                        1:48:57
         Matthias Kohler         28:36   7  #55 AAAC    1     28:36    7
         Matthias Kohler         28:32   5  #215 BCC    1     57:08    4
         Jeff Lanam              51:49  10  #96 CBBA    1   1:48:57
   9  BAOC Team 13                                                        2:00:42
         Nick Corsano            35:44   9  #2 BAAAA    2     35:44    9
         Jeorge Tagnipes         50:50  10  #229 ABB    2   1:26:34    9
         Bob Strauss             34:08   8  #135 CCC    2   2:00:42
  10  BAOC Team 25                                                        2:05:27
         Geoffrey B Sears        41:28  10  #177 CBB    2     41:28   10
         Geoffrey B Sears        46:51   9  #56 BAAC    2   1:28:19   10
         Geoffrey B Sears        37:08   9  #133 ACC    2   2:05:27
Overall Results   
  Pl  Team                Class            Time  
   1  BAOC Team 10    Open                 55:05  
   2  BAOC Team 15             Senior    1:06:51
   3  BAOC Team 12             Senior    1:07:36
   4  BAOC Team 9              Senior    1:09:57
   5  BAOC Team 7         Mixed          1:10:26
   6  BAOC Team 17    Open               1:10:58
   7  BAOC Team 24        Mixed          1:15:46
   8  BAOC Team 29        Mixed          1:18:07
   9  BAOC Team 20        Mixed          1:24:44
  10  BAOC Team 1         Mixed          1:26:55
  11  BAOC Team 28        Mixed          1:28:03
  12  BAOC Team 8              Senior    1:28:04
  13  BAOC Team 26             Senior    1:31:42
  14  BAOC Team 3         Mixed          1:32:53
  15  BAOC Team 21             Senior    1:33:44
  16  BAOC Team 11             Senior    1:34:15
  17  BAOC Team 2         Mixed          1:34:18
  18  BAOC Team 18        Mixed          1:43:07
  19  BAOC Team 16             Senior    1:48:57
  20  BAOC Team 4         Mixed          1:56:35
  21  BAOC Team 13             Senior    2:00:42
  22  BAOC Team 31    Open               2:01:27
  23  BAOC Team 25             Senior    2:05:27
  24  BAOC Team 30    Open               2:09:13
  25  BAOC Team 5         Mixed          2:14:57
  26  BAOC Team 6         Mixed          2:25:57

_______________

Leg Pl = Place on the leg within the class
Crs Pl = Place on the course combination within the class
DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)