Scenes from Coyote Lake Park
Collage of park scenes by Manfred Kopisch, Vetter
Click for larger image (http://baoc.org/gallery/albums/CoyoteLake/2018_Coyote_Lake_Photos.jpg)

Coyote Lake-Harvey Bear Ranch County Park

Date: (Sun.) Feb. 10, 2019
Location: Gilroy, CA
Event Director: - 510.525.1574
Course Setter: Dennis Wilkinson
Type: B; Standard seven-course event for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By

Well-designed courses, set on a high-quality map, covering interesting terrain. These are the basic elements needed for a successful orienteering event. Add to that green hills, runnable forest, soft footing, wonderful views, superb weather, and a great team of volunteers. Then you have a recipe for a memorable day.

But it takes the competitors to bring it all to life. 110 of us were seen bounding over the ridges, slogging up the spurs, and dropping into the reentrants. We had a bunch of enthusiastic first timers on the White and Yellow courses. And the experienced club members came out in force. We also had competitor Brian Poon from Hong Kong, who won the elite Blue course.

Everyone should give a special thanks to Dennis Wilkinson, who spent many hours in the field and in front of his screen designing these fun courses.

It is such a pleasure to work with all the BAOC volunteers​—​special people.

The Coyote Lake Team

Event Director: George Minarik
Course Setter: Dennis Wilkinson
Vetters: Manfred Kopisch, Dennis Wildfogel
Mapper: Matej Šebo
Website editor: Chuck Spalding
Insurance: Marina Keating
Map printing: Bob Cooley
Registration: Steve Haas, Gary Kraght
E-punch: Jay Hann (Western Race Services)
Early set up: Gary Carpenter, Leslie Minarik
Parking: Vladimir Gusiatnikov, Beatrice Schreibstein
Beginner clinics: Dan Greene
White, Yellow, & Brown starts: Leslie Minarik
Orange, Green, Red, & Blue starts: Dennis Wilkinson
Take-down: Jeff Lanam, Steve Haas, Gary Carpenter, Jay Hann, Others
Control pickup: Rex Winterbottom, Lubomir Šebo, Daniel Šebo, Nick Corsano, Steve Gregg, Dennis Wilkinson
Park rangers: Gina Ellis, Patrick Silva




Results

Coyote Lake-Harvey Bear Ranch County Park

Gilroy, CA
Sunday, February 10, 2019

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=60523).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=437). (Use of RouteGadget is explained here.)

White Course         (2.3 km, 110 m climb, 9 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                       Club      Time     Behind    Lost
    1  Anna Staats                BAOC    1:12:15              6:09  
    2  Arnav Mahadev          Troop 476   1:12:59     0:44     7:48
    3  Beatrice Schreibstein      BAOC    1:14:55     2:40     6:08
    4  John Bautista                      1:19:49     7:34     9:29
    5  Wu family                          1:27:39    15:24    10:15
    6  Kiana Nielsen                      1:30:37    18:22     7:30
    7  The Mallorys           Troop 799   1:37:18    25:03    17:52
       Spartz Crew                          DNF                      
Yellow Course        (3.2 km, 165 m climb, 11 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name(s)                    Club      Time     Behind    Lost
    1  Brooke Staats              BAOC      45:54              9:58  
    2  Nic James                            58:58    13:04    16:29
    3  We're Lost                         1:12:05    26:11     8:53
    4  Team Yellow            Troop 90    1:28:54    43:00    12:39
    5  Camille Jubert                     1:32:34    46:40    15:50
    6  Steve Choate           Troop 476   1:42:38    56:44    14:34
    7  Aidan James            Troop 476   1:42:45    56:51    12:33
    7  Kyle Choate            Troop 476   1:42:45    56:51    13:19
    9  Michael Higgs              BAOC    2:08:40    82:46    37:40
   10  Pedro, Lindsey, Peter      Ames    2:18:37    92:43    32:33
Orange Course        (4.4 km, 155 m climb, 11 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name(s)                    Club      Time     Behind    Lost
    1  Jason Reed                         1:17:31             12:36  
    2  Beth & Stefan                      1:19:33     2:02     7:07
    3  Team Orange            Troop 90    1:20:55     3:24     6:26
    4  Paul Mazzuca               BAOC    1:24:40     7:09    16:01
    5  Laura Shumaker                     1:32:16    14:45    24:58
    6  Leah Alpert                BAOC    1:35:55    18:24    18:43
    7  Peters                     BAOC    1:51:04    33:33    17:42
    8  Piotr & Andrei             BAOC    1:54:22    36:51    49:59
    9  Diyang Tang,
         Meaghan Paulosky         BAOC    1:57:48    40:17    20:32
Brown Course         (3.4 km, 115 m climb, 12 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                       Club      Time     Behind    Lost
    1  Kat Orekhova               BAOC      38:02              2:15  
    2  Chuck Spalding             BAOC      48:56    10:54     3:29
    3  Gary Kraght                BAOC    1:01:43    23:41    11:03
    4  Russell Cohen              BAOC    1:01:59    23:57    14:30
    5  Dan Greene                 BAOC    1:03:33    25:31     2:58
    6  Steve Haas                 BAOC    1:03:44    25:42    10:52
    7  Bob Cooley                 BAOC    1:04:52    26:50     6:31
    8  George Minarik             BAOC    1:11:14    33:12    13:34
    9  Johanna Merriss            BAOC    1:16:50    38:48    13:37
   10  Ben Snow                           1:19:32    41:30     8:23
   11  Evan Custer                BAOC    1:25:59    47:57    18:08
   12  Nicholas Corsano           BAOC    1:29:39    51:37    14:19
   13  Leslie Minarik             BAOC    1:33:33    55:31    22:36
   14  Jeff Lanam                 BAOC    1:45:54    67:52    18:41
       Jamie Maclean              BAOC      DNF                      
       Steve Beuerman             BAOC      DNS
Green Course         (5.7 km, 175 m climb, 13 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name(s)                    Club      Time     Behind    Lost
    1  Tapio Karras               BAOC      58:57              1:29  
    2  Steve Gregg                BAOC    1:01:32     2:35     3:27
    3  Derek Maclean              BAOC    1:01:45     2:48     1:42
    4  Jeffrey Kabel              BAOC    1:05:27     6:30     5:30
    5  Amalie Ertmann             BAOC    1:11:20    12:23     6:35
    6  Gary Carpenter             BAOC    1:18:18    19:21     3:06
    7  Marie-Josée Parayre        BAOC    1:18:25    19:28     6:36
    8  Stephanie Maclean          BAOC    1:23:19    24:22     0:00
    9  Colin Jubert                       1:26:36    27:39     5:05
   10  Matthias Kohler            BAOC    1:27:09    28:12     6:16
   11  Steve Smith                BAOC    1:29:31    30:34    12:34
   12  Rich Parker                BAOC    1:33:08    34:11     6:24
   13  Olga Kraght                BAOC    1:41:36    42:39    12:38
   14  Russell Green              BAOC    2:00:59    62:02     4:38
   15  Troy Kaji                  BAOC    2:01:09    62:12    27:50
       Gordon Bloom, Sheila Cotter          DNS                      
Red Course           (7.6 km, 220 m climb, 19 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                       Club      Time     Behind    Lost
    1  Daniel Šebo                BAOC    1:09:51              1:27  
    2  Graham Brew                BAOC    1:16:41     6:50     2:52
    3  Kim Van Berkel             BAOC    1:18:04     8:13     5:10
    4  Travis Parker              BAOC    1:36:20    26:29     4:59
    5  Nikolay Chukanov           BAOC    1:37:10    27:19     5:52
    6  Theo Verhoeven             BAOC    1:57:09    47:18     2:17
    7  Tom De Vre                 BAOC    1:59:26    49:35    22:14
    8  Luc Poppe                  BAOC    2:01:15    51:24    12:51
    9  Penny DeMoss               BAOC    2:08:51    59:00    15:01
   10  Exitential Crisis                  2:09:03    59:12    25:37
   11  JK                         BAOC    2:37:10    87:19    19:57
   12  Lina Martensson            BAOC    2:38:40    88:49    15:02
Blue Course          (8.8 km, 290 m climb, 22 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                       Club      Time     Behind    Lost
    1  Brian Poon                         1:12:22              1:01  
    2  François Léonard           BAOC    1:18:32     6:10     2:09
    3  Siargey Pisarchyk          BAOC    1:20:00     7:38     1:46
    4  Yuri Konovalenko           BAOC    1:22:15     9:53     0:53
    5  Lubomir Šebo               BAOC    1:31:33    19:11     6:48
    6  Wayne Staats               BAOC    1:34:21    21:59     4:54
    7  Rex Winterbottom           BAOC    1:46:18    33:56     6:20
    8  Greg Favor                 BAOC    2:00:48    48:26     1:11
    9  Fyodor Konkov              BAOC    2:05:15    52:53     7:55
   10  Gavin Wyatt-Mair           BAOC    2:19:57    67:35     7:41
   11  Andrew Nisbet              BAOC    2:20:09    67:47    19:12
   12  Scott Sampson              BAOC    3:20:44   128:22    35:53

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start