Photo gallery image (click to enlarge)

Calero County Park

Date: (Sun.) Nov. 10, 2019
Location: San Jose, CA
Event Director: - 408.599.9709
Course Setter: Rich Parker
Type: B; Standard seven-course event for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By , Event Director

We had 157 starts, consisting of 294 people, participating in the Calero event. Temperatures were mild, in the mid-70’s, and the later-than-usual date meant that the stickers & burrs in the grassy areas were mostly gone and the poison oak had no more oily leaves.

Rich Parker set detailed courses that minimized climb. This prompted some to move up a course level, resulting in nearly twice as many runners on the 7.1 km Blue course as the 6.2 km Red course, and caused us to briefly run out of Blue maps.

The White course was won by Troop 343, followed a few minutes later by Anna Staats, who was just one second ahead of Beatrice Schreibstein of OCIN. Yellow was headed by Jason Reed (38:31), who later came in fifth on the Brown course. The first “true” Yellow competitor was “Smirnoff” at 48:36, almost 12 min ahead of the “Blue Twigs”.

Dan Ingram brought his NJROTC team from Carson City, NV, and topped a challenging Orange course (going solo), slightly ahead of Aravin & Rassieur. The Brown and Green courses were the most popular, with nearly 30 entries each. Dennis Wildfogel topped Brown in 55:25, just ahead of Peter Laraia and Kai Douglas. Kevin Culberg was the clear winner on Green in 42 min, a full 12 min ahead of Steve Gregg and Riley Dunn.

Tapio Karras moved up to Red from his age-course Green, and bested Fyodor Konkov and Kyle Halliday by about 13 minutes. Blue was a “Riley” affair, with Riley Culberg (1:11:07) edging out Anthony Riley (1:11:09) by a mere 2 seconds. Anthony’s dad Wyatt Riley was fourth in 1:17:22, just behind François Léonard (1:16:19). Wyatt was a long-time BAOC member before moving out east and raising a family. We’re glad to see them back at some BAOC events now that Anthony is at Stanford and Wyatt comes for work and visits.

All the results are below.

I wish to offer special thanks to Park Ranger David Farnese who helped make the event flow easily, and gave us access to the backroads for setting up and taking down the courses.

Thanks to all of the reliable BAOC members who helped make this a successful event:

Course Setter: Rich Parker, who at 79 years old single-handedly designed and streamered the courses, and set out nearly all of the controls.
Web Info: Chuck Spalding
Permit Insurance and Payments: Marina Keating and Sharon Evans
Mapping Help and Map Printing & Delivery: Bob Cooley
Backroads Driving for Control Set-out and Pick-up: Bob Cooley and Dan Greene
Pre-Runners: Kim Van Berkel and Dennis Wilkinson
Fixing Blue Control #2: Peter Graham and Dennis Wilkinson
Registration: Sarah Williams and Steve Haas
Beginner’s Clinics: Dan Greene and Rex Winterbottom
Starts: Derek Maclean, Steph Maclean, and Peter Graham
Control Pick-up: Yuri Konovalenko, Deron van Hoff, Dan Greene, Peter Graube, and Wai Kwong
E-Punch, Results, and Gear Transfer: Jay Hann
Clean-Up: Gavin Wyatt-Mair and Wai Kwong
RouteGadget: Tapio Karras (Post your routes!!)




Results

Calero County Park

San Jose, CA
Sunday, November 10, 2019

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=66869).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=460). (Use of RouteGadget is explained here.)

Please tell if anything needs to be changed.


Preliminary Results

White Course       (3.0 km, 110 m climb [3.6%], 11 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Troop 343                                 38:38              5:14  
    2  Anna Staats                     BAOC      42:31     3:53     3:47
    3  Beatrice Schreibstein           OCIN      42:32     3:54     3:47
    4  Kristin Kiss                              45:08     6:30     9:04
    5  Alexander Schafer        Berkeley High    47:10     8:32     5:00
    6  Ayush Patel                  Troop 273    47:49     9:11     4:21
    7  Ethan Goh                                 50:43    12:05     6:30
    8  Kalin Gupta                     BAOC      53:04    14:26     4:13
    9  Lenette Cutter                            53:39    15:01     7:01
   10  Best Avacados                 Crew 514    54:46    16:08     8:22
   11  Ella, Sarah, & I'm Fine                   56:38    18:00     9:02
   12  Karp family                             1:11:56    33:18    11:14
   13  Van Berkel                              1:25:49    47:11    16:42
   14  Marotti family                          1:27:47    49:09    12:39
   15  Harris family                           1:28:26    49:48    16:38
   16  Misha Korotkin                Ramblers  2:10:14    91:36    24:03
       Halliday family                 BAOC      DNF                        
       Matheson                                  DNF
       Nancy Lindeman, Kathie Wiegant  BAOC      DNF
       Team Turtle & a Hare                      DNF
Yellow Course      (2.9 km, 110 m climb [3.8%], 11 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Jason Reed                      BAOC      38:31              1:39  
    2  Smirnoff                                  48:36    10:05     4:37
    3  Blue Twigs                              1:00:08    21:37     7:38
    4  BBS                                     1:03:12    24:41     8:33
    5  KFC & Chill patrols          Troop 730  1:04:45    26:14    20:16
    6  Sarah Williams                  BAOC    1:05:41    27:10     5:07
    7  Theo Gerst               Berkeley High  1:07:23    28:52     8:31
    8  Best Avacados                           1:08:15    29:44    10:46
    9  Marcus Larseille             Troop 730  1:16:59    38:28     9:32
   10  Darren Blum, Anan, & Avni               1:20:27    41:56    25:06
   11  Phillip Solomatnikov                    1:26:54    48:23    13:20
   12  George Solomatnikov                     1:27:04    48:33    15:14
   13  JL                                      1:29:38    51:07    18:32
   14  Marthe & Korneel                BAOC    1:32:47    54:16    13:16
   15  Shock                                   1:33:45    55:14    38:56
   16  Amalia Krechetov                BAOC    1:34:58    56:27    11:16
   17  Camille Jubert                          1:39:11    60:40    21:09
   18  Maksim Dodonov                          1:41:08    62:37    25:29
   19  Yana Dubinchyk                          1:51:04    72:33    41:08
   20  Daniel Jung                             1:54:30    75:59    43:44
   21  Amos Anzell              Berkeley High  1:58:04    79:33    37:09
   22  Jenna Booth              Berkeley High  1:59:46    81:15    36:56
   23  Carolyn Booth            Berkeley High  2:01:24    82:53    51:19
   24  Jenny Zheng                     BAOC    2:15:49    97:18    59:09
       Ada Krechetov                   BAOC      DNF                      
       Riles                                     DNF
       The Loons                                 DNF
Orange Course      (3.9 km, 165 m climb [4.2%], 13 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Daniel Ingram                   BAOC    1:28:54             11:15  
    2  Aravin & Rassieur                       1:31:47     2:53    16:48
    3  Travis Navarro                  BAOC    1:50:55    22:01    36:03
    4  Taylor Pospisil                 BAOC    2:08:03    39:09    38:35
    5  Justin Hagler                           2:29:02    60:08    28:05
    6  Frank Markowitz                 BAOC    2:32:53    63:59    33:01
    7  Team Bear                       BAOC    2:55:30    86:36    28:44
    8  Edwards                         BAOC    3:13:13   104:19    37:54
    9  Vincent Leonard                 BAOC    3:23:36   114:42    77:27
   10  GFIT                            BAOC    3:30:34   121:40    57:00
       Barbora Studihradova            BAOC      MSP                      
       Ibis Hood                       BAOC      MSP
       John Kemp                                 MSP
       Logan Kenison                   BAOC      MSP
       Seth & Chris                    BAOC      MSP
       Zach Remer                      BAOC      MSP
       Bukis                                     DNF
       FEI                             BAOC      DNF
       Madison Kiss                    BAOC      DNF
       Wai Kwong, Peter                Ames      DNF
       Seth Benkle                     BAOC      DNS
Brown Course       (3.3 km, 155 m climb [4.7%], 8 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Dennis Wildfogel                BAOC      55:25              6:04  
    2  Peter Laraia                              57:19     1:54     3:34
    3  Kai Douglas                               58:47     3:22     7:37
    4  Steve Haas                      BAOC    1:00:50     5:25     3:18
    5  Jason Reed                      BAOC    1:01:52     6:27     5:14
    6  Gary Kraght                     BAOC    1:04:58     9:33     6:29
    7  Shura Krechetov                 BAOC    1:12:40    17:15     6:37
    8  Dan Greene                      BAOC    1:15:28    20:03     5:32
    9  Exitential Crisis                       1:16:03    20:38    10:49
   10  Nathan Booth             Berkeley High  1:17:29    22:04    13:03
   11  Nathaniel Ingram                BAOC    1:26:06    30:41    18:13
   12  Nicholas Corsano                BAOC    1:31:19    35:54     7:55
   13  Olga Kraght                     BAOC    1:31:40    36:15    28:11
   14  Jeff Grimes, Teddy Guenin               1:33:29    38:04    41:36
   15  Evan Custer                     BAOC    1:37:01    41:36    20:32
   16  George Minarik                  BAOC    1:37:33    42:08    25:08
   17  Tharu & Rishi                   BAOC    1:43:56    48:31    15:47
   18  Amy Winston                     RMOC    1:45:01    49:36    14:23
   19  Johanna Merriss                 BAOC    1:53:29    58:04    37:17
   20  Samuel Krechetov                BAOC    1:58:42    63:17    22:28
   21  Jeff Lanam                      BAOC    2:08:57    73:32    22:58
   22  Leslie Minarik                  BAOC    2:27:41    92:16    36:17
   23  Diyang Tang                     BAOC    2:42:31   107:06    40:44
   24  Anika Soulier                   BAOC    2:56:28   121:03    79:14
       Mark Sinks                      BAOC      MSP                      
       Joshua Meyer             Berkeley High    DNF
Green Course       (4.3 km, 180 m climb [4.2%], 9 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Kevin Culberg                   BAOC      42:01              3:47  
    2  Steve Gregg                     BAOC      54:41    12:40     0:34
    3  Riley Dunn                      BAOC      54:45    12:44     1:48
    4  Eric Rosenzweig                 BAOC    1:03:46    21:45     3:27
    5  Kyle Navarro                    BAOC    1:04:52    22:51     3:50
    6  Matthias Kohler                 BAOC    1:05:29    23:28     2:50
    7  Jared Deselms                   BAOC    1:08:21    26:20     7:18
    8  Chuck Spalding                  BAOC    1:12:27    30:26     7:02
    9  Steve Smith                     BAOC    1:13:28    31:27     4:21
   10  Oystein Grovlen               Nidarost  1:15:23    33:22     8:17
   11  Garrett Nussbaumer                      1:21:59    39:58    14:07
   12  Gary Carpenter                  BAOC    1:24:21    42:20    13:05
   13  Chris Delp                      BAOC    1:24:32    42:31     8:35
   14  Jeffrey Kabel                   BAOC    1:25:04    43:03     8:58
   15  Stephanie Maclean               BAOC    1:29:53    47:52     8:57
   16  Evgeny Kachanovsky                      1:31:44    49:43    19:08
   16  Jan Cisar                       BAOC    1:31:44    49:43    18:02
   18  Hayden Hold                     BAOC    1:37:58    55:57    19:45
   19  Team Lookfar                            1:38:42    56:41     7:31
   20  Russell Green                   BAOC    1:41:50    59:49    13:11
   21  Daria Titkina                           1:42:21    60:20    30:51
   22  Bob Strauss                     BAOC    1:42:40    60:39    12:59
   23  Trinity Harvey                  BAOC    1:50:00    67:59    17:48
   24  Chun                                    1:50:16    68:15    21:59
   25  Bryar Fancher                   BAOC    2:05:40    83:39    28:02
   26  Ashwin & Rita                           2:15:02    93:01    30:02
   27  John Richardson                 BAOC    2:15:38    93:37    34:43
   28  Judy & Tom Cronin               BAOC    3:03:48   141:47    26:07
       Marie-Josée Parayre             BAOC      MSP                      
       Jason & Danny                   BAOC      DNF
Red Course         (6.2 km, 295 m climb [4.8%], 13 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Tapio Karras                    BAOC    1:25:58              3:25  
    2  Fyodor Konkov                   BAOC    1:38:41    12:43     6:42
    3  Kyle Halliday                   BAOC    1:39:48    13:50    19:06
    4  Tom De Vre                      BAOC    1:41:22    15:24     6:32
    5  Graham Brew                     BAOC    1:43:15    17:17    10:41
    6  Deron van Hoff                  BAOC    1:44:20    18:22    17:00
    7  Theo Verhoeven                  BAOC    2:00:32    34:34     1:27
    8  Mareese Keane                           2:16:29    50:31    15:24
    9  Colin Jubert                            2:25:57    59:59    32:14
   10  Marina Keating                  BAOC    3:23:14   117:16    26:06
       Beiduo Rao                      BAOC      DNF                      
       Mark Prior                      SDO       DNF
Blue Course        (7.1 km, 335 m climb [4.7%], 16 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name                            Club      Time    Behind     Lost
    1  Riley Culberg                   BAOC    1:11:07              0:00  
    2  Anthony Riley                   DVOA    1:11:09     0:02     5:35
    3  François Léonard                BAOC    1:16:19     5:12     4:14
    4  Wyatt Riley                     DVOA    1:17:22     6:15     0:00
    5  Yuri Konovalenko                BAOC    1:20:17     9:10     3:19
    6  Tero Heikkila                           1:30:18    19:11     5:52
    7  Zoltan Horvath                          1:34:53    23:46     5:17
    8  Kim Van Berkel                  BAOC    1:43:31    32:24    19:18
    9  John Crowther                   RMOC    1:58:48    47:41     6:09
   10  Rex Winterbottom                BAOC    2:05:37    54:30    10:27
   11  Eduard Nasybulin                BAOC    2:06:03    54:56    33:36
   12  Gleb Smirnoff                           2:06:26    55:19    30:58
   13  Wayne Staats                    BAOC    2:22:35    71:28    34:41
   14  Penny DeMoss                    BAOC    2:29:59    78:52    18:32
   15  Gavin Wyatt-Mair                BAOC    2:35:11    84:04    10:59
   16  Greg Favor                      BAOC    2:38:46    87:39    32:59
   17  Dmitry Korotkin               Ramblers  2:42:02    90:55    42:02
   18  Joe Maffei                      BAOC    2:44:58    93:51    15:12
   19  Scott Sampson                   BAOC    3:18:27   127:20    43:46
       Maune                           BAOC      DNF                      
       Maune team 2                    BAOC      DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)