Photo gallery image (click to enlarge)

Tahoe Weekend 2018

Spooner Lake and Burton Creek

Date: Aug. 4 - 5, 2018
Location: Lake Tahoe Area
Event Director: - 415.566.7990
Course Setters: Bruce Wolfe, Paul Carson
Type: B; Two-day event with the seven standard courses each day; Spooner Lake on Saturday and Burton Creek on Sunday

Skip to the Results


Event Write-Up

Not yet available




Results

Tahoe Weekend 2018

Spooner Lake, NV & Burton Creek, CA
Saturday & Sunday, August 4 & 5, 2018

Saturday Event   Sunday Event


Saturday Event – Spooner Lake

Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=57064).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=425). (Use of RouteGadget is explained here.)

Preliminary Results

Orange Course     (3.4 km, 165 m climb, 10 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Craig Spencer               BAOC    1:16:44             5:19  
    2  Garrett Nussbaumer        BAOC-CHS  1:27:02   +10:18   13:10
       Manuel Hoyos              BAOC-CHS    DNF  
Brown Course      (3.3 km, 165 m climb, 9 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Chuck Spalding              BAOC      55:50             8:27  
    2  Gary Kraght                 BAOC    1:04:05    +8:15    3:37
    3  Dan Greene                  BAOC    1:09:28   +13:38    3:35
    4  Steve Smith                 BAOC    1:16:29   +20:39   14:15
    5  Rich Parker                 BAOC    1:22:35   +26:45   16:11
    6  Johanna Merriss             BAOC    1:34:17   +38:27    9:02
    7  Jan Jergus                  BAOC    1:39:20   +43:30   25:47
    8  Bryar Fancher             BAOC-CHS  2:07:19   +71:29   39:33
    9  Trinity Harvey            BAOC-CHS  2:16:07   +80:17   43:39
   10  Trevor Pering               BAOC    2:16:10   +80:20   15:14
   11  Kevin Hinkley, Terri Hunt   BAOC    2:29:03   +93:13   19:23
       Anika Soulier             BAOC-CHS    DNF  
       Vic Revenko                 BAOC      DNF
Green Course      (5.2 km, 280 m climb, 13 controls)  
                                                              Time
   Pl  Name                       Club      Time    Behind    Lost
    1  Daniel Šebo                 BAOC    1:14:59             1:53  
    2  Lori Huberman               BAOC    1:29:56   +14:57    6:40
    3  Carlo Jiacometti            BAOC    1:38:23   +23:24   11:25
    4  Marie-Josée Parayre         BAOC    1:39:24   +24:25   12:40
    5  Samuel Coradetti            BAOC    1:43:16   +28:17   12:45
    6  Ronny Sandvick              SDO     1:54:19   +39:20   10:58
    7  Matthias Kohler             BAOC    1:54:46   +39:47   13:48
    8  Clare Durand                LAOC    2:10:42   +55:43   29:41
    9  Mike Chin                   LAOC    2:39:07   +84:08   43:48
   10  Daniel Ingram             BAOC-CHS  2:50:33   +95:34   43:09
   11  Jakub Donasek               None    2:58:08  +103:09   78:49
       Paul Carson                 BAOC      MSP  
       Darian Montalvo           BAOC-CHS    DNF
       Janet Petersen              BAOC      DNF
Red Course        (6.0 km, 310 m climb, 16 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  François Léonard            BAOC    1:08:04             1:25  
    2  Tapio Karras                BAOC    1:24:54   +16:50    1:56
    3  Anastasiya Gordeeva         BAOC    1:37:36   +29:32    8:19
    4  Mark Petersen               BAOC    2:10:11   +62:07   21:29
    5  Theo Verhoeven              BAOC    2:29:58   +81:54   16:23
    6  Chris Paluch              BAOC-CHS  2:30:02   +81:58   21:22
    7  Marina Keating              BAOC    3:09:40  +121:36   20:07
    8  Shannon Cheng               COC     3:41:48  +153:44   73:26
       Greg Khanlarov              BAOC      DNF  
       Jared Deselms             BAOC-CHS    DNF
Blue Course       (7.1 km, 420 m climb, 16 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Siargey Pisarchyk           BAOC    1:23:00             4:17  
    2  Kevin Culberg               BAOC    1:31:59    +8:59   11:26
    3  Dan Stoll                   BAOC    1:35:48   +12:48    6:17
    4  Lubomir Šebo                BAOC    2:23:25   +60:25   27:35


Sunday Event – Burton Creek

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=57065).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=424). (Use of RouteGadget is explained here.)

Preliminary Results

White Course      (1.8 km,  20 m climb, 10 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  David Navarro             BAOC-CHS    45:25             0:00  
Yellow Course     (3.3 km,  70 m climb, 11 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Sergei Volkov                         35:47             1:35  
    2  Linda Morris               Truckee    56:11   +20:24   10:53
       Mari Karras                 BAOC      DNF  
Orange Course     (4.5 km, 100 m climb, 12 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Darian Montalvo           BAOC-CHS  2:04:55            31:28  
    2  Garrett Nussbaumer        BAOC-CHS  2:36:46   +31:51   62:55
       Susan Kim                   BAOC      DNF  
Brown Course      (Brown     3.9 km,  70 m climb, 13 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Matthias Kohler             BAOC      53:52             3:51  
    2  Clare Durand                LAOC      54:51    +0:59    3:10
    3  Dan Greene                  BAOC    1:14:36   +20:44   11:03
    4  Rich Parker                 BAOC    1:19:52   +26:00   13:32
    5  Anika Soulier             BAOC-CHS  1:39:37   +45:45   36:04
    6  Bryar Fancher             BAOC-CHS  1:55:28   +61:36   46:39
    7  Jan Jergus                  BAOC    1:57:23   +63:31   20:11
    8  Jennifer Kerr               GCO     2:17:35   +83:43   22:29
    9  Vic Revenko                 BAOC    3:21:35  +147:43   67:02
       Gary Kraght                 BAOC      DNF  
       Natalie Kim                 BAOC      DNF
       Trinity Harvey            BAOC-CHS    DNF
Green Course      (5.9 km, 105 m climb, 17 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Marie-Josée Parayre         BAOC    1:38:15            19:13  
    2  Ronny Sandvick              SDO     1:40:37    +2:22   20:10
    3  Steve Smith                 BAOC    1:50:55   +12:40   19:40
    4  Chuck Spalding              BAOC    1:53:09   +14:54   30:17
    5  Gary Carpenter              BAOC    1:56:34   +18:19   30:26
    6  Jakub Donasek                       2:09:40   +31:25   51:29
    7  Jeffrey Kabel               BAOC    2:21:13   +42:58   48:35
    8  Janet Petersen              BAOC    2:51:02   +72:47   57:05
       Daniel Ingram             BAOC-CHS    DNF  
       Kevin Hinkley, Terri Hunt   BAOC      DNF
       Kyle Navarro              BAOC-CHS    DNF
       Rick Norbutas                         DNF
Red Course        (7.5 km, 100 m climb, 18 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  François Léonard            BAOC    1:05:48             3:39  
    2  Siargey Pisarchyk           BAOC    1:12:14    +6:26   11:03
    3  Tapio Karras                BAOC    1:16:43   +10:55    4:02
    4  Daniel Šebo                 BAOC    1:18:48   +13:00    9:12
    5  Greg Khanlarov              BAOC    1:38:04   +32:16   15:39
    6  Anastasiya Gordeeva         BAOC    1:41:19   +35:31   20:51
    7  Nikolay Chukanov            BAOC    1:54:48   +49:00   25:21
    8  Lori Huberman               BAOC    1:58:32   +52:44   20:51
    9  Mark Petersen               BAOC    1:59:56   +54:08   27:24
   10  Carlo Jiacometti            BAOC    2:12:36   +66:48   32:52
   11  Peter Olsten                BAOC    2:29:49   +84:01   29:42
   12  Samuel Coradetti            BAOC    2:37:07   +91:19   29:44
   13  Theo Verhoeven              BAOC    2:37:43   +91:55   37:18
   14  Marina Keating              BAOC    3:14:55  +129:07   42:42
   15  Shannon Cheng               COC     3:17:23  +131:35   82:23
       Chris Paluch              BAOC-CHS    DNF  
Blue Course       (10.0 km, 205 m climb, 22 controls)  
                                                               Time
   Pl  Name                        Club      Time    Behind    Lost
    1  Kevin Culberg               BAOC    1:47:19            16:32  
    2  Dan Stoll                   BAOC    2:00:29   +13:10   22:51
    3  Lubomir Šebo                BAOC    2:10:00   +22:41   29:05

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)