Photo gallery image (click to enlarge)

Huddart Park

Date: (Sun.) Nov. 4, 2018
Location: Woodside, CA
Event Director: - 650.321.9713
Course Setters: Matthias Kohler, Nick Corsano
Type: B; Standard 7-course B-meet in this beautiful redwood park

Skip to the Results


Event Write-Up

Not yet available

Lost & Found

Three items neglected to go home with their owners at today's orienteering meet, and are now in my custody.

  1. A pair of black High Trek hiking sticks
  2. A women's brown REI fleece jacket, size XL
  3. A bluish ASUC Student Union water bottle

Please let me know if any of these are yours, and I will try to reunite you.




Results

Huddart Park

Woodside, CA
Sunday, November 4, 2018

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=59263).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=431). (Use of RouteGadget is explained here.)

Please send any corrections to .


Preliminary Results

White Course         (2.2 km, 90 m climb, 10 controls)  
   Pl  Name(s)                      Club         Time    Behind  
    1  Erika Reed                   BAOC         29:59           
    2  Kristen Cook                              30:53    +0:54
    3  Andrei Pisarchyk             BAOC         46:03   +16:04
    4  Troop 60484 #3               GSUSA        46:57   +16:58
    5  Weiner                                    50:04   +20:05
    6  Troop 60484 #2               GSUSA        52:25   +22:26
    7  Beatrice Schreibstein        BAOC         52:47   +22:48
    8  David & Nathan                            55:02   +25:03
    9  Team Mika                                 57:39   +27:40
   10  Kristin Kiss                              59:52   +29:53
   11  Troop 484 #1                 GSUSA      1:00:14   +30:15
   12  Team Minerva                            1:08:58   +38:59
   13  Troop 60416                  GSUSA      1:20:27   +50:28
   14  Troop 74 Tough Bananas       BSA        1:23:27   +53:28
   15  Wolf                         BSA        1:42:52   +72:53
   16  Pack 132 Wolves              BSA        1:43:11   +73:12
   17  Ramesh family                           1:43:16   +73:17
   18  Underholme                              1:51:40   +81:41
   19  Alosha Iakovlev                         2:52:25  +142:26
       Bowden                                    DNF             
       Elizabeth Stavis             BAOC         DNF
       Greyhounds                   GSUSA        DNF
       Jane Edwards                              DNF
       Just Trying                  GSUSA        DNF
       Matheson family                           DNF
       Potato                       GSUSA        DNF
       Team Cats                    GSUSA        DNF
       Team Snacks                  GSUSA        DNF
       The Scenes                   GSUSA        DNF
       Troop 60416 #2               GSUSA        DNF
Yellow Course        (2.4 km, 130 m climb, 11 controls)  
   Pl  Name(s)                      Club         Time    Behind  
    1  Erika Reed                                41:38           
    2  Washington Bravo         Wash AJROTC      44:01    +2:23
    3  Nick Dunlap,
         Allison Mercurio                        50:58    +9:20
    4  Lucas & Thomas                            51:20    +9:42
    5  Lowell A                Lowell AJROTC     54:38   +13:00
    6  Madison Kiss                 BAOC         55:14   +13:36
    7  Hart family                               58:06   +16:28
    8  Koch family                               58:56   +17:18
    9  Burton B                Burton NJROTC   1:04:26   +22:48
   10  Lowell H                Lowell AJROTC   1:07:12   +25:34
   11  Lincoln Alpha           Lincoln AJROTC  1:09:39   +28:01
   12  Eli Feldsher            Berkeley High   1:10:20   +28:42
   13  Burton A                Burton NJROTC   1:10:21   +28:43
   14  Mission A               Mission AJROTC  1:11:24   +29:46
   15  Lowell B                Lowell AJROTC   1:11:28   +29:50
   16  Prashand family                         1:15:24   +33:46
   17  The Chapas                   BSA        1:17:06   +35:28
   18  Alex Solomatnikov                       1:19:50   +38:12
   19  Randall Koller               BSA        1:19:58   +38:20
   20  Toyama Bay                   Ames       1:23:14   +41:36
   21  Will Blankespoor        Berkeley High   1:23:43   +42:05
   22  Team Mazzuca                            1:28:28   +46:50
   23  Lincoln Bravo           Lincoln AJROTC  1:30:55   +49:17
   24  Troop 206                    BSA        1:31:19   +49:41
   25  Bride Curtis                            1:35:38   +54:00
   26  Sean Kelly                              1:39:14   +57:36
   27  Daniel Jung                             1:39:48   +58:10
   28  Lola Ellis-Chatman      Berkeley High   1:42:25   +60:47
   29  Lowell F                Lowell AJROTC   1:43:01   +61:23
   30  Nicholas Roussos                        1:47:05   +65:27
   31  Claire McGraw                           1:47:12   +65:34
   32  Lowell E                Lowell AJROTC   1:47:49   +66:11
   33  Lowell D                Lowell AJROTC   1:47:57   +66:19
   34  Washington Charlie       Wash AJROTC    1:51:33   +69:55
   35  Ray Chan                                2:07:00   +85:22
   36  Michael Kwok                            2:08:32   +86:54
   37  Jenny Li                                2:08:37   +86:59
   38  Joshua Meyer                 BAOC       7:44:38  +423:00
       Balboa B                Balboa AJROTC     MSP             
       Burton C                Burton NJROTC     MSP
       Jim Kauffold K2                           MSP
       Washington Echo          Wash AJROTC      MSP
       Balboa A                Balboa AJROTC     DNF
       Burton D                Burton NJROTC     DNF
       Eli Johnson             Berkeley High     DNF
       Lincoln C               Lincoln AJROTC    DNF
       Lincoln Delta           Lincoln AJROTC    DNF
       Lincoln Echo                 GSUSA        DNF
       Lincoln Foxtrot         Lincoln AJROTC    DNF
       Lincoln Gull            Lincoln AJROTC    DNF
       Lincoln Hotel           Lincoln AJROTC    DNF
       Loren, Anna, Stacy                        DNF
       Lowell C                Lowell AJROTC     DNF
       Lowell G                Lowell AJROTC     DNF
       Lowell I                Lowell AJROTC     DNF
       Mark & Jessica Beban                      DNF
       Washington Alpha         Wash AJROTC      DNF
       Washington Delta         Wash AJROTC      DNF
Orange Course        (3.9 km, 205 m climb, 15 controls)  
   Pl  Name(s)                      Club         Time    Behind  
    1  Barrett Cook                            1:08:42           
    2  Eron Flory                   BAOC       1:09:39    +0:57
    3  Nick Giori                   BAOC       1:23:25   +14:43
    4  Backholm family              BAOC       1:31:37   +22:55
    5  Mike Chan                    BAOC       1:33:38   +24:56
    6  Misha Iakovlev               BAOC       1:55:37   +46:55
    7  Matt Kemp                    BAOC       2:09:16   +60:34
    8  Troop 90                     BSA        2:12:29   +63:47
    9  Ken Dillon, Brian Tennant               2:27:31   +78:49
       Denis Kourakin               BAOC         DNF             
       Lindskog family                           DNF
       Linus Toernqvist                          DNF
       Marina Keating               BAOC         DNF
       Meaghan Paulosky,
         Diyang Tang                BAOC         DNF
       The Nathan Booths       Berkeley High     DNF
       William Murphy               BAOC         DNF
Brown Course         (2.9 km, 195 m climb, 15 controls)  
   Pl  Name(s)                      Club         Time    Behind  
    1  Rex Winterbottom             BAOC         55:59           
    2  Kat Orekhova                            1:00:43    +4:44
    3  Yana Konovalenko                        1:02:10    +6:11
    4  Quincy Rosenzweig            BAOC       1:22:49   +26:50
    5  Gary Kraght                  BAOC       1:24:00   +28:01
    6  Irena & Nick Stefanova       BAOC       1:26:32   +30:33
    7  Gorden Bloom, Sheila Cotter  BAOC       1:37:03   +41:04
    8  Rich Parker                  BAOC       1:38:46   +42:47
    9  Roy Want                     BAOC       1:52:46   +56:47
   10  Johanna Merriss              BAOC       1:56:41   +60:42
   11  Sky Team                                1:57:23   +61:24
   12  Jamie Maclean                BAOC       2:15:59   +80:00
   13  Ben Snow                     BAOC       2:19:55   +83:56
   14  Bryar Fancher            CHS-NJROTC     2:27:51   +91:52
   14  Gal & Rami Rivlin            BAOC       2:27:51   +91:52
   16  Trinity Harvey           CHS-NJROTC     2:28:16   +92:17
   17  Tharu & Rishi                BAOC       2:36:23  +100:24
   18  Siqing Yi group              BAOC       2:43:01  +107:02
       Alex Salo                    BAOC         DNF             
       Dan Greene                   BAOC         DNF
       Daniel Stavis                BAOC         DNF
       Edith Jacoby                 BAOC         DNF
       George Minarik               BAOC         DNF
       Nancy Lindeman               BAOC         DNF
       Rosemary Johnson             BAOC         DNF
       Sara Sambi                                DNF
       Troy Kaji               Berkeley High     DNF
       Zaks                         BAOC         DNF
Green Course         (3.6 km, 285 m climb, 14 controls)  
   Pl  Name(s)                      Club         Time    Behind  
    1  Tapio Karras                 BAOC         59:06           
    2  Derek Maclean                BAOC       1:07:56    +8:50
    3  Eric Rosenzweig              BAOC       1:28:47   +29:41
    4  Werner Haag                  BAOC       1:44:16   +45:10
    5  Steve Haas                   BAOC       1:45:32   +46:26
    6  Bob Cooley                   BAOC       1:55:36   +56:30
    7  Chris Buehler                           2:04:21   +65:15
    8  Vin Noah                     BAOC       2:17:05   +77:59
    9  Bob Strauss                  BAOC       2:29:25   +90:19
   10  Judy & Tom Cronin            BAOC       3:31:20  +152:14
       Chris Jacoby                 BAOC         DNF             
       Edith Jacoby                 BAOC         DNF
       Jay Hann                     BAOC         DNF
       Jeff Lanam                   BAOC         DNF
       Marie-Josée Parayre          BAOC         DNF
       Olga Kraght                  BAOC         DNF
       Roy Lambertson                            DNF
       Stephanie Maclean            BAOC         DNF
Red Course           (4.9 km, 410 m climb, 23 controls)  
   Pl  Name                         Club         Time    Behind  
    1  Kim van Berkel               BAOC       1:13:27           
    2  Tobias Tornqvist             BAOC       1:41:54   +28:27
    3  Nikolay Chukanov             BAOC       1:45:24   +31:57
    4  Deron van Hoff               BAOC       2:00:34   +47:07
    5  Jeff Goodwin                 BAOC       2:03:07   +49:40
    6  Team Lookfar                            2:19:52   +66:25
    7  Joe Maffei                   BAOC       2:30:41   +77:14
    8  Existential Crisis           BAOC       2:53:31  +100:04
    9  Petr Varadinov                          8:53:08  +459:41
Blue Course          (5.7 km, 505 m climb, 25 controls)  
   Pl  Name                         Club         Time    Behind  
    1  Yurii Konovalenko                       1:25:06           
    2  Riley Culberg                BAOC       1:25:19    +0:13
    3  Siargey Pisarchyk            BAOC       1:37:28   +12:22
    4  Wayne Staats                 BAOC       2:18:40   +53:34
    5  Greg Favor                   BAOC       2:35:35   +70:29
    6  Sasha Iakovlev                          3:03:53   +98:47
       Fyodor Konkov                BAOC         DNF             
       Scott Sampson                BAOC         DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)