Photo gallery image (click to enlarge)

Calero County Park

Date: (Sun.) Sep. 30, 2018
Location: San Jose, CA
Event Director: - 408.599.9709
Course Setters: Dan Greene, Quincy Rosenzweig, Eric Rosenzweig
Type: B; Standard seven-course event for beginners through advanced; National Ranking Event

Skip to the Results


Event Write-Up

By

We had about 155 people enjoy the first BAOC event of the fall season in moderate, mid-70’s temperatures. Dan Green set extended Middle-distance courses with some short, technical legs, and some longer legs with more route choice. First-time course-setter Quincy Rosenzweig did an outstanding job designing the White/Yellow/Orange courses, with help from his dad, Eric. Dennis Wildfogel got this day accredited as a National Ranking Event, which helped increase participation, including by Dorn van Dommelen, a visiting geology professor from Alaska. Dan Ingram brought his NJROTC team all the way from Carson City, NV, and a few high school and scout groups also brought several participants each.

Newcomer, and high school cross-country runner, Madison Kiss won the White course in her very first orienteering race, blasting the nearest (Berkeley HS) competitors by over 15 minutes. This win got her so motivated she’s jumping in to do a 3-hour Nax-X at Pacheco (http://www.navxchallenge.com/schedule-1/2018/10/7/pacheco-nav-x-challenge-series) for her second-ever course! Erika Reed, another runner, won the Yellow course by a similar large margin. The Orange course was again dominated by juniors, with Riley Dunn of Carson HS-NJROTC edging out Laurel Larson of BAOC and Kyle Navarro, also of CHS-NJROTC.

The Brown course was taken by our Prez Steve Haas, in tight competition with Dennis Wildfogel and Chuck Spalding. 75-year-old Bob Cooley and 78-year-old Rich Parker came in not far behind in 4th & 5th. On Green, perennial winner Tapio Karras edged out Derek Maclean, despite a nagging leg injury. François Léonard came in just ahead of Vladimir Gusiatnikov on Red; and on Blue, Riley Culberg took top honors over his brother Kevin by 4 minutes. Dennis Wilkinson finished third, still recovering from setting out all the Pacheco Nav-X controls just 2 days before.

The course effort seemed to be designed well, with the top advanced runners finishing in just around 1 hour, with few DNFs. Unfortunately the WYO courses did have several DNFs, partly because Orange was a little more difficult than usual, and because several White & Yellow competitors did not realize they needed to punch the end of the finish chute.

After the race, the Culberg brothers jumped in to do a much-appreciated course review for the Carson HS-NJROTC team. And thanks to Dan Greene for driving in to pick up a tired, dehydrated competitor from the Brown course.

Finally, we appreciated the efforts of all those who helped make this a successful event:

Peter Goodwin: OUSA Course Consultant
Dennis Wildfogel: OUSA National Ranking Liaison
Bob Cooley: Map printing
Mikkel Conradi: Course Vetting
Brian Cilker: Pre-event Control Set-Up
Gary Carpenter: Parking
Peter Graube: Parking, Beginner’s Clinics, Control Pick-up
Aron Walker: Pre-runner on Blue
Graham Brew: Pre-runner on Red, Starts
Kim Van Berkel: Starts
Siqing Yi: Picking up visiting Prof. van Dommelen from San Jose Airport
Sarah Williams: Registration, National Ranking Data Collection
Steve Haas: Registration, National Ranking Data Collection, Control Pick-Up, Site Clean Up
Greg Favor: Control Pick-Up
Theo Verhoeven: Control Pick-Up
Mark Blair: Control Pick-Up
Vicki Woolworth: Site Clean-Up
Jay Hann: E-Punch & Results, Site Clean-Up
Rangers Gina Ellis & Daniel Sanchez: Event Coordination & Gate Access

Lost & Found

At the end, I collected the following items:

Let me know if any of these are yours.




Results

Calero County Park

San Jose, CA
Sunday, Sept. 30, 2018

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=58606).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=428). (Use of RouteGadget is explained here.)


Preliminary Results

Please tell about any corrections we need to make.

White Course      (3.5 km, 180 m climb, 11 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Madison Kiss                           30:12             4:12  
    2  Will Blankespoor      Berkeley High    46:31   +16:19    0:44
    3  Alex Schafer          Berkeley High    49:48   +19:36    2:00
    4  Solomon Barish        Berkeley High    55:50   +25:38    3:00
    5  Evie Berg             Berkeley High    55:57   +25:45    5:07
    6  Belarus                              1:04:47   +34:35   10:52
    7  Jake Brush                Troop 219  1:08:37   +38:25    5:39
    8  Jimbo Bob                    BAOC    1:09:00   +38:48    6:26
    9  Wong                                 1:09:09   +38:57    6:38
   10  Texafornia                           1:12:37   +42:25    8:16
   11  Tigers                      Pack 43  1:13:17   +43:05   10:15
   12  Woodman family                       1:17:26   +47:14    7:14
   13  Webenators                  Pack 43  1:18:24   +48:12   14:23
   14  McCune family                        1:23:09   +52:57   11:21
   15  Sharp family                         1:23:33   +53:21   12:12
   16  Savage                      Pack 43  1:30:07   +59:55    2:58
   17  Wong Gan                             1:32:47   +62:35   18:40
       Alosha Iakovlev              BAOC      DNF                     
Yellow Course     (3.2 km, 160 m climb, 13 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Erika Reed                   BAOC      42:32             1:17  
    2  Clara & Diana                          58:46   +16:14    7:57
    3  Zanduras The Great                   1:02:32   +20:00   10:56
    4  Bollu                      Troop 37  1:12:02   +29:30   15:21
    5  Sangeet                    Troop 37  1:14:37   +32:05   14:16
    6  Bea & Andy                   BAOC    1:15:26   +32:54   23:46
    7  Nina Spasojevic              BAOC    1:18:21   +35:49   28:38
    8  Hiscox family                BAOC    1:25:48   +43:16   15:02
    9  Benjamin Willey           Troop 250  1:26:23   +43:51    7:50
   10  Jane Edwards                         1:26:31   +43:59   29:42
   11  Jessica Willey             Pack 240  1:28:44   +46:12   13:17
   12  Alexis Wallen                        1:30:37   +48:05   23:40
   13  Hera & Kiana          Berkeley High  1:30:53   +48:21    6:50
   14  Frontiersmen                Pack 43  1:35:38   +53:06   18:25
   15  The A's                     Pack 43  1:38:53   +56:21   19:36
   16  Kos                                  1:44:25   +61:53   15:10
   17  Bride Curtis                         2:20:56   +98:24   38:06
       Cristopher Barrietos     CHS-NJROTC    DNF                     
       Kiersten Terry           CHS-NJROTC    DNF
       Michael Kwok                           DNF
Orange Course     (3.1 km, 260 m climb, 12 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Riley Dunn               CHS-NJROTC    53:03             6:04  
    2  Laurel Larsen                BAOC      58:44    +5:41    5:51
    3  Kyle Navarro             CHS-NJROTC  1:03:12   +10:09    7:04
    4  Garrett Nussbaumer       CHS-NJROTC  1:04:11   +11:08   11:02
    5  Eron Flory                   BAOC    1:09:06   +16:03   19:11
    6  Steve Blankespoor                    1:38:56   +45:53   16:51
    7  Sanjoy & Crystal             BAOC    1:39:22   +46:19   13:17
    8  Misha Iakovlev               BAOC    1:55:39   +62:36   34:19
    9  Sam & Laura Morris                   1:58:31   +65:28   30:56
   10  Chris Buchner                        2:02:29   +69:26   16:53
   11  Bryar Fancher            CHS-NJROTC  2:02:45   +69:42   35:59
   12  Trinity Harvey           CHS-NJROTC  2:06:36   +73:33   41:53
   13  Tom De Vre                   BAOC    2:20:44   +87:41   16:12
   14  Jianfei Hu                           2:40:54  +107:51   51:22
       Alex Perez               CHS-NJROTC    DNF                     
       Camille Jubert                         DNF
       Cecilie Ertmann              BAOC      DNF
       Chloe & Mike Chan            BAOC      DNF
       Claire McGraw                          DNF
       Nicholas Roussos                       DNF
       Russell Green                BAOC      DNF
Brown Course      (2.4 km, 195 m climb, 9 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Steve Haas                   BAOC      42:12             2:07  
    2  Dennis Wildfogel             BAOC      45:21    +3:09    3:59
    3  Chuck Spalding               BAOC      46:55    +4:43    5:54
    4  Bob Cooley                   BAOC      48:55    +6:43    2:21
    5  Rich Parker                  BAOC      54:58   +12:46    2:54
    6  Gary Kraght                  BAOC      55:30   +13:18    6:25
    7  George Minarik               BAOC    1:06:01   +23:49    5:34
    8  Alan Glendinning             BAOC    1:07:52   +25:40    9:03
    9  Quincy Rosenzweig            BAOC    1:08:45   +26:33   16:50
   10  Briana Sanchez           CHS-NJROTC  1:12:25   +30:13    7:31
   11  Evan Custer                  BAOC    1:12:49   +30:37    9:13
   12  Irena Stefanova              BAOC    1:17:08   +34:56   13:11
   13  Gary Carpenter               BAOC    1:17:37   +35:25   27:47
   13  Roy Want                     BAOC    1:17:37   +35:25   16:27
   15  Sheila Cotter                BAOC    1:19:14   +37:02    7:40
   16  Johanna Merriss              BAOC    1:27:57   +45:45   21:21
   17  Jeff Lanam                   BAOC    1:52:21   +70:09   15:37
   18  Tharu & Rishi                BAOC    1:55:40   +73:28   15:15
   19  Siqing Yi, Xinyi Zhou        BAOC    2:38:33  +116:21   26:45
       Leslie Minarik               BAOC      DNF                     
       Nancy Lindeman               BAOC      DNF
       Sarah Williams               BAOC      DNF
Green Course      (3.1 km, 260 m climb, 12 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Tapio Karras                 BAOC      47:25             0:44  
    2  Derek Maclean                BAOC      50:19    +2:54    4:14
    3  Marie-Josée Parayre          BAOC      52:35    +5:10    5:15
    4  Fyodor Konkov                BAOC      57:23    +9:58    6:24
    5  Chris Paluch             CHS-NJROTC    58:20   +10:55   10:26
    6  Jared Deselms            CHS-NJROTC    59:25   +12:00    9:33
    7  Eric Rosenzweig              BAOC    1:01:56   +14:31    6:06
    8  Gavin Wyatt-Mair             BAOC    1:07:06   +19:41    5:58
    9  Sasha Iakovlev                       1:07:07   +19:42   14:40
   10  Dorn Van Dommelen          Arctic O  1:08:38   +21:13   17:31
   11  Stephanie Maclean            BAOC    1:13:28   +26:03   10:30
   12  Chris Delp                   BAOC    1:22:00   +34:35   10:31
   13  Dave Morris                          1:25:07   +37:42   11:58
   14  Jarrod Meyer             CHS-NJROTC  1:32:09   +44:44   36:11
   15  Daniel Ingram                BAOC    1:32:22   +44:57   15:50
   16  Darian Montalvo          CHS-NJROTC  1:46:37   +59:12   25:47
   17  Olga Kraght                  BAOC    1:47:13   +59:48   38:28
   18  Sky Team                             1:52:34   +65:09   27:48
   19  Mark Blair                   BAOC    1:55:15   +67:50   20:56
   20  Matias Arola, Sydney Jones   BAOC    2:00:19   +72:54   22:38
   21  Laurel Larsen                BAOC    2:12:00   +84:35   45:21
   22  Ryan & Gal                   BAOC    2:27:44  +100:19   41:08
   23  Judy & Tom Cronin            BAOC    2:46:05  +118:40   52:31
Red Course        (4.7 km, 365 m climb, 16 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  François  Léonard            BAOC    1:02:04             6:58  
    2  Vladimir Gusiatnikov         BAOC    1:02:16    +0:12    0:00
    3  Takashi Sugiyama             BAOC    1:21:43   +19:39    9:10
    4  Travis Parker                BAOC    1:22:47   +20:43    7:03
    5  Kim Van Berkel               BAOC    1:26:47   +24:43   11:43
    6  Graham Brew                  BAOC    1:31:58   +29:54   24:55
    7  Lori Huberman                BAOC    1:41:40   +39:36   14:12
    8  Deron van Hoff               BAOC    1:43:02   +40:58   24:23
    9  Amalie Ertmann               BAOC    1:55:29   +53:25   23:30
   10  Theo Verhoeven               BAOC    2:07:39   +65:35   14:55
   11  Vin Noah                     BAOC    2:48:26  +106:22   38:17
   12  Marina Keating               BAOC    3:02:10  +120:06   39:49
   13  Scott Sampson                BAOC    3:02:13  +120:09   25:11
       Peter Hsia                   BAOC      DNF                     
Blue Course       (5.2 km, 410 m climb, 19 controls)  
                                                                Time
   Pl  Name(s)                      Club      Time    Behind    Lost
    1  Riley Culberg                BAOC      55:44             0:41  
    2  Kevin Culberg                BAOC      59:55    +4:11    2:42
    3  Dennis Wilkinson             BAOC    1:04:22    +8:38    4:48
    4  Siargey Pisarchyk            BAOC    1:06:01   +10:17    5:42
    5  Greg Khanlarov               BAOC    1:10:46   +15:02    4:59
    6  Aron Walker                  BAOC    1:12:04   +16:20    6:04
    7  Nikolay Chukanov             BAOC    1:28:24   +32:40   12:29
    8  Greg Favor                   BAOC    1:38:31   +42:47    6:50
    9  Penny DeMoss                 BAOC    1:59:38   +63:54   11:02
   10  Andrew Nisbet                BAOC    2:01:26   +65:42   24:47
   11  Peter Graube                 Ames    2:06:08   +70:24   13:32
   12  Hillbillies                  BAOC    3:00:46  +125:02   50:24
   13  Colin Jubert                         3:21:02  +145:18   56:52

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)