Photo gallery image (click to enlarge)

Sunol Regional Wilderness

Date: (Sun.) Oct. 29, 2017
Location: Sunol, CA
Event Directors: - 925.862.2978,
Course Setter: Misha Kreslavsky
Type: B; Standard 7-course B-meet in a beautiful, but challenging park

Skip to the Results


Event Write-Up

By , Event Director

We originally had planned for an April or May event, however the Park District prefers that orienteering events be held October through January. Spring months are very busy at Sunol, with attendance often exceeding 2000 visitors on weekend days.

I was hoping for rain prior to the event, to soften the ground, but that was not in the cards. In fact we had unusually hot weather in the week leading up to the event; fortunately the temperature dropped significantly on Sunday and we had partial cloud cover. Perfect orienteering weather!

The cooler weather brought a strong turnout. I had anticipated 150–200, but we had about 260 in attendance. Two groups of Navy Junior ROTC (one from Nevada and one from the Central Valley) and the Berkeley High School Orienteering Team probably account for much of the extra attendance. It’s great to see high-school students seriously interested in orienteering. Many are running (and doing well) on advanced courses.

All of the courses were designed by Misha Kreslavsky. Misha also updated some portions of the map, and personally set each control on every course. There were many compliments from the advanced runners on the course design.

The complete results are posted below. Here are the winners for each course:

White: Greg Mandler
Yellow: Collin Ballek, Berkeley High
Orange: Michael Johnson-Theiss, CHS-NJROTC
Brown: Tobias Tornqvist, BAOC
Green: Tapio Karras, BAOC
Red: François Léonard, BAOC
Blue: Matias Arola

Lost and Found

Thanks to Volunteers

Orienteering events could never happen without a significant volunteer effort. BAOC members always step up when needed on event day. Special thanks to Assistant Event Director Ján Jerguš.

Registration: Steve Haas, Jitka Hiscox, Gary Kraght
E-Punch: Jeff Lanam, Evan Custer, Mark Blair, Dennis Wildfogel, Rosemary Johnson
Starts: Marie-Josée Parayre, Vicki Woolworth, Troy Kaji, Ján Jerguš, Steve Harrison
Beginner Clinics: Peter Graube, Gavin Wyatt-Mair
Control Pick-Up: Peter Graube, Steve Haas, Steve Gregg, Misha Kreslavsky; Ján, Adrianna, & Gabriella Jerguš
Early Runner: Mikkel Conradi
Refreshments: Ján, Adrianna, & Gabriella Jerguš
Set-Up/Break-Down: Gavis Wyatt-Mair; Ján, Adrianna, & Gabriella Jerguš; Jay Hann; Dennis Wildfogel; Jeff Lanam
Course Setter: Misha Kreslavsky
Vetter: Nick Corsano
Map Printing: Bob Cooley
BAOC Website: Chuck Spalding
Insurance: Marina Keating
Park Rangers: Gordon Willey, Jon Gatti, Randy Verser, Matt

Thanks so much to you all for another successful event.




Results

Sunol Regional Wilderness

Sunol, CA
Sunday, October 29, 2017

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=52355).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=401). (Use of RouteGadget is explained here.)


Preliminary Results

White Course         (2.4 km, 60 m climb, 12 controls)
   Pl  Name(s)                         Club       Time    Behind
    1  Greg Mandler                               19:23          
    2  Adrian Feinberg           Berkeley High    26:54    +7:31
    3  Jessica Johnson                            27:25    +8:02
    4  Plume & Sills                              32:57   +13:34
    5  Michaela Ballek                            37:43   +18:20
    6  Team Bluebirds                  GSA        45:53   +26:30
    7  Seth Jacobs                                50:07   +30:44
    8  Maya Portales                              52:40   +33:17
    9  Natalie Chang                   BAOC       54:36   +35:13
   10  Jeff & Nathan Wang                         54:41   +35:18
   11  Sonja Breeding                             54:43   +35:20
   12  Jimmy & Mai Chung                          54:49   +35:26
   13  Gunnar Lucas                               57:28   +38:05
   14  Sandra & Duafal, Maia Moffet               59:05   +39:42
   15  Zachary Arkahipov                        1:05:12   +45:49
   16  Lisa, Austin Tiano Donna                 1:08:15   +48:52
   17  Evelyn Carlson                           1:08:27   +49:04
   18  Kyle Halliday                   BAOC     1:08:29   +49:06
   19  Diane & Moffat, Victoria Hall   BAOC     1:13:22   +53:59
   20  Frihauf family                           1:30:59   +71:36
   21  Adrenne Bowden                  BAOC     1:31:03   +71:40
   22  Olivia Carlson                           1:43:02   +83:39
   23  Carel & David Peterson                   1:49:04   +89:41
       Natalia Lukomski                BAOC       DNF            
       Rikke Ertmann                   BAOC       DNF
       Venya Karpelevitch                         DNF
Yellow Course        (1.9 km, 120 m climb, 10 controls)  
   Pl  Name(s)                         Club       Time    Behind
    1  Collin Ballek             Berkeley High    26:25          
    2  Greg Mandler                               32:23    +5:58
    3  Ida Tornqvist                   BAOC       36:46   +10:21
    4  Anthony Meyer                CHS-NJROTC    37:45   +11:20
    5  Trinity Harvey               CHS-NJROTC    39:16   +12:51
    6  Mark Schnider                              39:35   +13:10
    7  Christine Brew                  BAOC       40:34   +14:09
    8  Christopher Baerheim         THS-NJROTC    41:01   +14:36
    9  Sarah Howard                               41:24   +14:59
   10  Yuki Yasue                Berkeley High    43:07   +16:42
   11  Christopher Bush             CHS-NJROTC    43:24   +16:59
   12  Jessica Johnson                            43:44   +17:19
   13  Susan Want                      BAOC       45:28   +19:03
   14  Manuel Hoyos-Velasquez       CHS-NJROTC    46:51   +20:26
   15  Nic Gunter                                 51:01   +24:36
   16  Carlos Montanez              THS-NJROTC    51:13   +24:48
   17  Joseph Knapp                               52:08   +25:43
   18  Teresa & Isabel Souto                    1:00:59   +34:34
   19  Jenna Booth                              1:02:40   +36:15
   20  Lori Topley                              1:03:55   +37:30
   21  Eric, Richard, Neilson, Matt, Kos        1:08:07   +41:42
   22  Peretz                          BAOC     1:10:31   +44:06
   23  Judy Howell                              1:26:11   +59:46
   24  Team Snakes                              1:34:50   +68:25
   25  Judy Koehler                    BAOC     2:46:13  +139:48
       Chandru Vittal                             DNF            
       Ivania Lozano                CHS-NJROTC    DNF
       Zach Samatovicz                            DNF
Orange Course        (3.7 km, 150 m climb, 8 controls)  
   Pl  Name(s)                         Club       Time    Behind
    1  Michael Johnson-Theiss       CHS-NJROTC  1:00:28          
    2  Wayne Staats                    BAOC     1:00:30    +0:02
    3  Bailey Jacobs                CHS-NJROTC  1:06:25    +5:57
    4  Gavin Plume                              1:07:21    +6:53
    5  Kyle Navarro                 CHS-NJROTC  1:12:08   +11:40
    6  Winifred Scott                           1:13:12   +12:44
    7  Olivia & Ari Backholm                    1:18:59   +18:31
    8  Darian Montalvo              CHS-NJROTC  1:19:27   +18:59
    9  Kyle Holloway                CHS-NJROTC  1:21:40   +21:12
   10  Julia Wagner, Barnaby                    1:22:07   +21:39
   11  Greg Mandler                             1:28:18   +27:50
   12  Judith Barish                            1:43:16   +42:48
   13  Solomon Walker-Barish     Berkeley High  1:45:17   +44:49
   14  Anika Soulier                CHS-NJROTC  1:49:18   +48:50
   15  Bryar Fancher                CHS-NJROTC  1:55:18   +54:50
   16  Tennant & Yeats                          2:01:16   +60:48
   17  Carlos Gomez                 THS-NJROTC  2:16:06   +75:38
   18  Tom De Vre                      BAOC     2:19:40   +79:12
   19  John & Susan Wilson             Ames     2:21:14   +80:46
   20  Kaitlyn Spees                            2:21:34   +81:06
   21  Jonathan Segev                           2:23:17   +82:49
   22  Roxane & Tim Edwards            BAOC     2:26:14   +85:46
   23  Jonathan Kumar               THS-NJROTC  2:39:29   +99:01
   24  Tony Cruz                    THS-NJROTC  2:45:24  +104:56
   25  Rex & Thadeus Santos                     3:10:53  +130:25
   26  Howard & Aidan Chong                     3:13:25  +132:57
       Dotan Knaan                                DNF            
       John & Amy Moellering                      DNF
       Mack Cuttitta                   BAOC       DNF
       Nicholson & Wallace                        DNF
       Scott & Maria Jenson                       DNF
Brown Course         (3.6 km, 150 m climb, 14 controls)  
   Pl  Name(s)                         Club       Time    Behind
    1  Tobias Tornqvist                BAOC       40:19          
    2  Steve Haas                      BAOC       52:20   +12:01
    3  Dennis Wildfogel                BAOC       52:47   +12:28
    4  Jitka Hiscox                    BAOC       58:13   +17:54
    5  Rich Parker                     BAOC       59:10   +18:51
    6  Amalie Ertmann                  BAOC     1:00:33   +20:14
    7  Dan Greene                      BAOC     1:08:16   +27:57
    8  Bob Cooley                      BAOC     1:10:14   +29:55
    9  Sheila Cotter                   BAOC     1:16:16   +35:57
   10  Evan Custer                     BAOC     1:16:25   +36:06
   10  Noah Vin                                 1:16:25   +36:06
   12  Roy Want                        BAOC     1:17:42   +37:23
   13  Mark Blair                      BAOC     1:23:57   +43:38
   14  Johanna Merriss                 BAOC     1:26:30   +46:11
   15  Siqing Yi                       BAOC     1:30:45   +50:26
   16  Gemma Fa-Kaji                   BAOC     1:37:49   +57:30
   17  Ben Jacobson              Berkeley High  1:38:53   +58:34
   18  Briana Sanchez               CHS-NJROTC  1:43:43   +63:24
   19  Janet Petersen                  BAOC     1:45:25   +65:06
   20  Smithlien & Wheeler                      2:00:28   +80:09
   21  Steve Beuerman                  BAOC     2:27:17  +106:58
   22  Kira Riley                   THS-NJROTC  2:31:45  +111:26
   23  Maekinzie Mauck              THS-NJROTC  2:37:43  +117:24
   24  Nancy Lindeman                  BAOC     4:16:31  +216:12
       Corrine Alicea               THS-NJROTC    DNF            
       Pia Kamlin                      BAOC       DNF
       Rosemary Johnson                BAOC       DNF
Green Course         (4.9 km, 200 m climb, 14 controls)  
   Pl  Name(s)                         Club       Time    Behind
    1  Tapio Karras                    BAOC       58:54          
    2  Steve Gregg                     BAOC     1:10:28   +11:34
    3  Werner Haag                     BAOC     1:10:32   +11:38
    4  Derek Maclean                   BAOC     1:13:38   +14:44
    5  Stan Barrett                    BAOC     1:14:00   +15:06
    6  Marie-Josée Parayre             BAOC     1:18:25   +19:31
    7  Matthias Kohler                 BAOC     1:21:15   +22:21
    8  Mark Petersen                   BAOC     1:21:43   +22:49
    9  Katie Petersen                  BAOC     1:21:54   +23:00
   10  Denis Kourakin                  BAOC     1:22:00   +23:06
   11  Chris Berggren               CHS-NJROTC  1:28:56   +30:02
   12  Jared Deselms                CHS-NJROTC  1:29:39   +30:45
   13  Daniel Sebo                     BAOC     1:30:02   +31:08
   14  Christopher Paluch           CHS-NJROTC  1:33:38   +34:44
   15  Stephanie Maclean               BAOC     1:35:21   +36:27
   16  Kyle Ketten                  CHS-NJROTC  1:36:52   +37:58
   17  Davy Williams                   BAOC     1:38:01   +39:07
   18  Greg Ehrensing                  BAOC     1:39:20   +40:26
   19  Carl Williams                   BAOC     1:46:50   +47:56
   20  Jarrod Meyer                 CHS-NJROTC  1:47:59   +49:05
   21  Ramandeep Singh              THS-NJROTC  1:59:51   +60:57
   22  Lookfar                                  2:00:11   +61:17
   23  Parker Higgens               THS-NJROTC  2:01:22   +62:28
   24  Nathan Booth              Berkeley High  2:03:22   +64:28
   25  Olga Kraght                     BAOC     2:06:31   +67:37
   26  Eli Svoboda               Berkeley High  2:07:22   +68:28
   27  Team Pandas                              2:13:51   +74:57
   28  Chris Delp                      BAOC     2:19:52   +80:58
   29  Judy & Tom Cronin               BAOC     2:34:30   +95:36
   30  Daniel Ingram                CHS-NJROTC  2:47:31  +108:37
   31  Ethan Boehm                     BAOC     2:59:42  +120:48
       Blaise Henry, Eric Mitchell                DNF            
       Drew Cannon                     BAOC       DNF
       Gabriel Galster              THS-NJROTC    DNF
Red Course           (6.2 km, 290 m climb, 19 controls)  
   Pl  Name                            Club       Time    Behind
    1  François Léonard                BAOC       59:22          
    2  Stephen Granger-Bevin           BAOC     1:09:48   +10:26
    3  Paul Ort                        BAOC     1:10:16   +10:54
    4  Mattias Vangbo                  BAOC     1:11:48   +12:26
    5  Nikolay Chukanov                BAOC     1:14:19   +14:57
    6  Lubomir Sebo                    BAOC     1:21:35   +22:13
    7  Stephen Harrison                BAOC     1:21:55   +22:33
    8  Graham Brew                     BAOC     1:21:56   +22:34
    9  Kim Van Berkel                  BAOC     1:23:20   +23:58
   10  Ralf Burgert                    BAOC     1:38:46   +39:24
   11  Luc Poppe                       BAOC     1:50:43   +51:21
   12  Theo Verhoven                   BAOC     1:53:21   +53:59
   13  Peter Graube                    BAOC     2:07:50   +68:28
   14  Michael O'Kelly                 BAOC     2:20:23   +81:01
Blue Course          (7.6 km, 390 m climb, 26 controls)  
   Pl  Name                            Club       Time    Behind
    1  Matias Arola                    BAOC     1:17:48          
    2  Huon Wilson                     BAOC     1:22:58    +5:10
    3  Mikkel Conradi                  BAOC     1:27:55   +10:07
    4  Aron Walker                     BAOC     1:28:45   +10:57
    4  Greg Khanlarov                  BAOC     1:28:45   +10:57
    6  Travis Parker                   BAOC     1:51:49   +34:01
    7  Fyodor Konkov                   BAOC     2:03:38   +45:50
    8  Penny DeMoss                    BAOC     2:13:03   +55:15
    9  Greg Favor                      BAOC     2:17:25   +59:37
   10  Gavin Wyatt-Mair                BAOC     2:28:17   +70:29
   11  Tom Proulx                               2:49:23   +91:35
   12  Scott Sampson                   BAOC     2:52:25   +94:37
       Joe Maffei                      BAOC       MSP            

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)