Photo gallery image (click to enlarge)

Las Trampas Regional Wilderness

Date: (Sun.) Dec. 3, 2017
Location: San Ramon, CA
Event Director: - 415.456.8118
Course Setter: Graham Brew
Type: B; Standard 7-course event, for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By

We returned to Las Trampas for a "B" event for the first time in many years. Since, the last time, the vegetation has grown a bit thicker in places, a new parking lot was constructed, and permission to hold events has become even more complicated!

What hasn't changed is the steepness of the terrain, and the herds of cows and calves. What also hasn't changed is my love of the map, and the challenges it presents to course setters, event directors, and participants.

This year, the head ranger was very nervous about letting us off trail, but relented after course setter Graham Brew showed him the planned courses, and explained the staggering of participants over time and courses. The more junior rangers were gung-ho about the event, and were very helpful in making sure gates were unlocked in time, and they helped with parking and publicity.

The extensive steepness of the park resulted in our forcing even the beginner courses to start at a remote location, over a mile away from registration, and about 150 meters uphill. This made the amount of climb on the courses bearable, but really should be avoided for the White course at any venue other than Las Trampas!

Course Setter Graham Brew spent many hours at Las Trampas designing the courses, and his efforts paid off very well. Times on all the courses matched the averages for all our "B" meets, and while many participants slipped and slid in places, they finished in mostly good form, and their reviews of the courses were very positive!

A great addition to the event was the use of Western Racing Systems, aka Jay Hann, to handle all E-punch and result duties. Jay has wonderful equipment, making the task quick and easy, with everyone loving the large display board showing up-to-the-minute results on all courses. Jay and Mark Blair handled all the E-punch tasks with ease, making my job that much easier.

I want to give a big "Welcome" and "Thank you" to Sarah Williams for taking charge of East Bay Registration. She handled the large crowds with poise, helped by veteran registrar Gary Kraght. Sarah will be a great addition to the club's registration team!

Despite the remote Start, we did have a fair number of beginners, most of whom successfully navigated their course due to the excellent clinics given by Jeff Lanam throughout the morning.

With the remote Start, we needed a solid crew at that location to make sure everyone, especially the beginners, got out on their courses in good order. Graham Brew, Gary Carpenter, and Stephen Harrison did a great job, with Steve Harrison and Steve Gregg hauling the gear back down the hill when starts closed.

Lastly, I want to give a special thank-you to the pick-up and clean-up crew who cheerfully went back out into the hills to collect the control bags and stands, and take down the Finish. Steve Harrison, Michael Kelly, Jitka Hiscox, Nick Corsano, Theo Verhoeven, and Julia Doubson and two of her friends (whose names I did not get) managed to bring all the controls back by mid afternoon.

All the volunteers made my job an easy one, and together we all put on a fun and successful event.

Thanks to all the volunteers, and to the participants who came out for a great day of Orienteering!

Lost & Found

At the end of the day, I found two articles of clothing left behind by some participants:

Please let know if either of these are yours, and he'll arrange to reunite you with them.




Results

Las Trampas Regional Wilderness

San Ramon, CA
Sunday, December 3, 2017

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=52868).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=402). (Use of RouteGadget is explained here.)


Preliminary Results

White Course         (2.9 km, 120 m climb, 12 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Eoanna Harrison                           47:33              2:41  
    2  Stefanie & Evelyn               BAOC      50:00    +2:27     7:37
    3  The Sun Rises in the West                 52:36    +5:03     4:09
    4  Troop 84: Nandan & Aditya               1:01:26   +13:53    21:53
    5  Team ICO                                1:06:10   +18:37    10:38
    6  Bharath Kaustav                         1:07:11   +19:38    19:13
    7  Troop 84: Shriivanth & Bitan            1:09:12   +21:39    26:59
    8  Team Griff                              1:13:25   +25:52     8:38
    9  Amandine Lee                    BAOC    1:31:33   +44:00    46:34
   10  Troop 948                               1:39:23   +51:50    31:39
   11  Galina Arkhipova                        1:53:48   +66:15    19:29
   12  Julie Lo                                2:02:09   +74:36    59:27
   13  Maria Bloom                     NEOC    2:56:31  +128:58  1:56:52
Yellow Course        (3.2 km, 155 m climb, 14 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Kevin Cox               Palo Alto High    33:15              0:50  
    2  Task Unit Bruiser                         37:03   +3:48      6:37
    3  Linux Toernqvist                BAOC      38:50   +5:35      2:39
    4  Schneider                                 52:09   +18:54     8:24
    5  Leah Alpert, Diyang Tang                  57:27   +24:12     4:52
    6  Susan Want                      BAOC      59:43   +26:28     5:01
    7  Zoe Douglas             Palo Alto High  1:08:00   +34:45    23:41
    8  Josh & Hilarie                  BAOC    1:19:38   +46:23    26:21
    9  Jamie Maclean, Cade Maw                 1:22:57   +49:42    17:19
   10  Isabel & Aires Souto                    1:29:56   +56:41    14:38
   11  Noah Vin                                1:36:28   +63:13    32:09
   12  Judy Howell                             1:39:03   +65:48    21:38
   13  Lori Topley                             1:43:07   +69:52    25:25
   14  MFT Chandru Vittal, Huy Nguyen  BAOC    1:47:15   +74:00    38:56
   15  Roberta & Bonnie                        1:55:56   +82:41    19:50
   16  Arielle Ikeda                           2:09:19   +96:04    34:07
   17  5252 Adventures                         2:38:53  +125:38  1:27:40
       Cuttitta                        BAOC      DNF                      
       Ida Toernqvist                  BAOC      DNF
       Isaiah Vander Pol        Berkeley High    DNF
       Robert Baeyen                             DNF
Orange Course        (4.3 km, 235 m climb, 17 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Kevin Cox               Palo Alto High  1:24:23             13:23  (2nd course)  
    2  Catherine Kazbour, Ivan Lopez   BAOC    1:28:00    +3:37     4:29
    3  Craig Benson                    BAOC    1:33:30    +9:07    19:08
    4  Racing with Giants                      1:42:38   +18:15    13:18
    5  Tom Devre                       BAOC    1:48:12   +23:49     7:55
    6  Geoffrey Sears                  BAOC    1:49:27   +25:04    23:50
    7  Andrea Chandler          Berkeley High  2:12:39   +48:16    55:20
    8  Martians                        Ames    2:36:24   +72:01    22:53
       Adrian Feinberg          Berkeley High    DNF                      
       Michael Budiansky               BAOC      DNF
       Sarah Blankespoor        Berkeley High    DNF
       Sierra                                    DNF
       Team Ames                       BAOC      DNF
       Tiffany Deusebio                          DNF
Brown Course         (3.1 km, 165 m climb, 16 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Amalie Ertmann                  BAOC      55:26              2:24  
    2  Steve Haas                      BAOC      57:20    +1:54     2:38
    3  Johanna Merriss                 BAOC    1:00:47    +5:21     4:32
    4  Chris Taylor                            1:03:11    +7:45     7:58
    5  Bob Cooley                      BAOC    1:05:01    +9:35     5:08
    6  Chuck Spalding                  BAOC    1:06:02   +10:36     4:57
    7  Christine Brew                  BAOC    1:06:19   +10:53    12:22
    8  Trevor Pering                   BAOC    1:19:34   +24:08     8:37
    9  Roy Want                        BAOC    1:21:28   +26:02    12:09
   10  Dan Greene                      BAOC    1:28:45   +33:19    11:22
   11  Alex Salo                               1:29:17   +33:51    28:00
   12  Rob Prestezog                           1:38:56   +43:30    24:54
   13  Mark Blair                      BAOC    1:39:32   +44:06    12:43
   14  Gemma Fa-Kaji                   BAOC    1:42:35   +47:09    22:04
   15  Nick Corsano                    BAOC    1:49:09   +53:43    21:13
   16  Janet Petersen                  BAOC    1:49:45   +54:19    21:42
   17  John Batcheller                 BAOC    1:49:47   +54:21    20:49
   18  Evan Custer                     BAOC    1:52:15   +56:49    24:06
   19  Irena Stefanova                 BAOC    1:55:35   +60:09    14:25
   20  Hunt & Hinkley                  BAOC    2:09:49   +74:23    20:02
   21  Julia Doubson           Palo Alto High  2:19:47   +84:21    18:43
   22  Drew Cannon                     BAOC    2:49:59  +114:33    56:48
       Jeff Lanam                      BAOC      DNF                      
       Nancy Lindeman                  BAOC      DNF
       Peter Eremeev                             DNF
       Terry Gleason                   BAOC      DNF
       Antoine Finot           Palo Alto High    DNF                      (2nd course; ran out of time)
       Zoe Douglas             Palo Alto High    DNF                      (2nd course; ran out of time)
Green Course         (4.6 km, 250 m climb, 18 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Tobias Tornqvist                BAOC    1:01:39              3:11  
    2  Fillan Swift                    BAOC    1:03:19    +1:40     8:55
    3  Antoine Finot           Palo Alto High  1:03:38    +1:59     3:09
    4  Steve Gregg                     BAOC    1:08:50    +7:11     2:49
    5  Marie-Josée Parayre             BAOC    1:11:55   +10:16     4:27
    6  Ann Marie Cody                  BAOC    1:12:12   +10:33     6:48
    7  Christopher Hann-Soden          BAOC    1:20:50   +19:11    10:03
    8  Michael & Emma Behrens          BAOC    1:28:01   +26:22     9:07
    9  Gary Carpenter                  BAOC    1:28:26   +26:47     9:29
   10  Stephanie Maclean               BAOC    1:28:59   +27:20     3:06
   11  Jitka Hiscox                    BAOC    1:29:10   +27:31     9:54
   12  Derek Maclean                   BAOC    1:30:22   +28:43    19:44
   13  Matthias Kohler                 BAOC    1:33:16   +31:37    10:07
   14  Ray Rosenbaum                   BAOC    1:37:16   +35:37    20:22
   15  Chris Delp                      BAOC    1:40:37   +38:58     9:34
   16  Damian Swift                    BAOC    1:42:23   +40:44    12:33
   17  Olga Kraght                     BAOC    1:51:23   +49:44    14:29
   18  Eli Svoboda              Berkeley High  1:55:16   +53:37    34:31
   19  Eric Robinson                   BAOC    1:58:23   +56:44    36:57
   20  Vicki Woolworth                 BAOC    2:03:53   +62:14    33:52
   21  Adam Smithline                          2:14:08   +72:29    38:58
   22  Sheila Cotter                   BAOC    2:15:25   +73:46    34:06
   23  Troy Kaji                       BAOC    2:15:53   +74:14    29:29
   24  Judy & Tom Cronin               BAOC    3:01:23  +119:44    29:13
       Jonathan Frank                            DNF                      
       Michael O'Kelly                 BAOC      DNF
Red Course           (5.5 km, 350 m climb, 23 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  Kim Van Berkel                  BAOC    1:11:10              2:49  
    2  Tori Borish                     BAOC    1:12:35    +1:25     1:51
    3  Tapio Karras                    BAOC    1:14:41    +3:31     4:13
    4  Tommy Ingulfsen                 BAOC    1:22:02   +10:52     8:44
    5  Greg Khanlarov                  BAOC    1:23:59   +12:49    10:07
    6  Steve Harrison                  BAOC    1:25:47   +14:37    10:26
    7  Tac Sugiyama                    BAOC    1:29:44   +18:34     7:37
    8  Deron van Hoff                  BAOC    1:32:05   +20:55     9:07
    9  Jeff Goodwin                    BAOC    1:42:53   +31:43    23:06
   10  Mark Petersen                   BAOC    1:45:02   +33:52    13:46
   11  Theo Verhoeven                  BAOC    1:50:57   +39:47    12:12
   12  Marina Keating                  BAOC    2:25:22   +74:12    21:40
   13  Luc Poppe                       BAOC    2:31:12   +80:02    39:17
   14  Henrique, Linda, & Jessica              2:44:04   +92:54    49:09
Blue Course          (6.3 km, 405 m climb, 25 controls)  
                                                                    Time
   Pl  Name(s)                         Club      Time    Behind     Lost
    1  François Léonard                BAOC    1:10:36              1:45  
    2  Mark Prior                      BAOC    1:11:25    +0:49     6:00
    3  Dennis Wilkinson                BAOC    1:12:18    +1:42     5:26
    4  Paul Ort                        BAOC    1:20:48   +10:12     5:54
    5  Marius Millot                           1:23:12   +12:36    13:46
    6  Lubomir Šebo                    BAOC    1:27:22   +16:46     5:14
    7  Charles Triponez                        1:29:34   +18:58    11:29
    8  Kyle Halliday                   BAOC    1:40:18   +29:42    17:32
    9  Aron Walker                     BAOC    1:52:27   +41:51    31:18
   10  Penny DeMoss                    BAOC    2:11:03   +60:27    11:11
   11  Wayne Staats                    BAOC    2:17:34   +66:58    36:57
   12  Greg Favor                      BAOC    2:24:28   +73:52    35:35
   13  Gavin Wyatt-Mair                BAOC    2:43:44   +93:08    15:01
       Scott Sampson                   BAOC      DNF                      
       Tom Proulx                      BAOC      DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)