Photo gallery image (click to enlarge)

Indian Valley Open Space Preserve

Date: (Sun.) Mar. 12, 2017
Location: Novato, CA
Event Director: - 415.895.6039
Course Setter: Tobias Tornqvist
Type: B; Regular 7-course event for beginners through advanced

Skip to the Results


Event Write-Up

By

About 180 people enjoyed orienteering at the Indian Valley college campus and surrounding hills. They were treated to perfect weather, no competing swim meets, and some very good courses by Tobias Tornqvist. This was Tobias' first time course-setting with BAOC, with hopefully many more to come. The event also had a nice international flavor, with runners from a half-dozen countries participating.

The results are posted below, and you can check out how everyone did. But I'd like to call out several noteworthy performances.

Several people used Yellow as a second course after first completing a more technical course. This can be an effective training tactic, and perhaps we shall see more of this at future events. And I'd like to give a shout out to Berkeley High. The high-school club organizers are doing something right, as we are seeing more and more Berkeley HS students coming to events and doing well.

Every orienteering event needs a lot of volunteers, and I certainly appreciate the many people who stepped up to help at Indian Valley.

Thank you everyone!

Lost and Found

Two items were left behind at the Indian Valley event. Are either of them perhaps yours?

Let know if either of these is yours.




Results

Indian Valley Open Space Preserve

Novato, CA
Sunday, March 12, 2017

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=47363).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=390). (Use of RouteGadget is explained here.)


White Course         (2.0 km, 30 m climb, 9 controls)
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Carolyn & Jenna                         18:57          (2nd course)  
   2  Ida Tornqvist                 BAOC      26:03   +7:06
   3  Karpelevitch family                     26:14   +7:17
   4  Leah Bresee                             33:59  +15:02
   5  Zoe Douglas             Palo Alto HS    35:06  +16:09
   6  Ben & Mai Anh Ravey                     43:49  +24:52
   7  Beatrice Schreibstein         BAOC      45:23  +26:26
   8  Sunflowers                              48:16  +29:19
   9  Emilie Tornqvist              BAOC    1:02:04  +43:07
  10  Halliday family               BAOC    1:04:26  +45:29
  11  Baji Gobburi & team                   1:07:42  +48:45
  12  Nance Rozencranz, Sue August          1:19:47  +60:50
  13  Sophie Gaal, Kate Greenblatt          1:29:11  +70:14
  14  Barbara & Pippi Robben        BAOC    1:29:40  +70:43
  15  Kai Douglas, Zoe Sid                  4:23:07 +244:10
Yellow Course        (2.9 km, 95 m climb, 11 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Sam Craig                               26:39          (2nd course)  
   2  Sarah Petersen                BAOC      27:44   +1:05  (2nd course)
   3  Katie Petersen                BAOC      27:54   +1:15  (2nd course)
   4  Jay Hann                      BAOC      39:38  +12:59
   5  Noah Sommerhein         Nydalens SK     40:38  +13:59
   6  Donald Taggart                          42:34  +15:55
   7  Dan & Leanne Ingram       CHS NJROTC    43:30  +16:51
   8  Anne Pensgaard             OK Horten    43:48  +17:09
   9  Julia Qiao, Peyton Wang                 46:01  +19:22
  10  Marsha Jacobs                 GCO       49:15  +22:36
  11  Ellen Smith                             50:26  +23:47
  12  Lee Holtzman                  BAOC      53:11  +26:32
  13  Amelia Muniz           Berkeley High    56:34  +29:55
  14  Leila Allen            Berkeley High    57:25  +30:46
  15  Maya Revitzer, Julia Doubson  BAOC    1:02:54  +36:15
  16  Zoe Douglas             Palo Alto HS  1:05:11  +38:32  (2nd course)
  17  Sunflowers                            1:06:26  +39:47  (2nd course)
  18  Kathy, Carolyn, & Jenna               1:11:04  +44:25
  19  Name unknown (Is this you?)           1:12:43  +46:04
  20  Jane & Joline Edwards                 1:12:51  +46:12
  21  DCA1                  Challenge Acad  1:15:42  +49:03
  22  Claire Qiao                           1:19:23  +52:44
  23  Team Clarke                           1:20:40  +54:01
  24  Robin & Eleni                 BAOC    1:20:55  +54:16
  25  Penny Peak, Ronny Gaal                1:22:43  +56:04
  26  DCA2                  Challenge Acad  1:25:18  +58:39
  27  Mark Berchill                         1:31:52  +65:13
  28  Ian & Kaellie                         1:36:34  +69:55
      Julia Doubson, Iris Yuan, &                            
        Kayla Brand                 BAOC      MSP
      Braden & Andrew Killeen       BAOC      DNF
      Kevin Cox                               DNF            (2nd course)
      Washington B JROTC                      DNF
Orange Course        (3.7 km, 175 m climb, 13 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Nick Townley                  BAOC      47:44          
   2  Brian Ho                Palo Alto HS  1:00:12  +12:28
   3  Gemma Fa-Kaji                 BAOC    1:23:07  +35:23
   4  Jose Lopez               Club Iberos  1:23:34  +35:50
   5  Juan Perez               Club Iberos  1:27:05  +39:21
   6  Alan Glendinning,
        Meg Gerstner                BAOC    1:29:27  +41:43
   7  David & Natalie Cowan         BAOC    1:36:00  +48:16
   8  Bill Murphy                   BAOC    1:43:14  +55:30
   9  Nigel Killeen        South Ribble OC  1:48:59  +61:15
  10  Darian Montalvo           CHS NJROTC  1:54:14  +66:30
  11  Jacob Ningen                          2:04:11  +76:27
  12  Baptista family                       2:08:35  +80:51
  13  Laura Dawson                          2:10:33  +82:49
  14  Kevin Walker                  BAOC    2:11:26  +83:42
  15  Ban                                   2:30:32 +102:48
  16  Michael Budiansky             BAOC    2:36:30 +108:46
  17  Teresa Carrillo          Club Iberos  2:45:50 +118:06
  18  Dan Cox                               2:50:03 +122:19
      George Jemmott                BAOC      MSP            
      Steve O'Keefe                 BAOC      MSP
      Anna Bastrana            Club Iberos    DNF
      Attack Squad 23                         DNF
      Claire Qiao                             DNF            (2nd course)
      Eli & Steven Svovoda   Berkeley High    DNF
      G/D Walden                    BAOC      DNF
      Julia Qiao, Peyton Wang                 DNF            (2nd course)
      Kai Douglas, Kayla Brand                DNF            (2nd course)
      Robin & Eleni                 BAOC      DNF            (2nd course)
      Rosemary Johnson              BAOC      DNF
      Sam Craig                               DNF
      Zoe Douglas             Palo Alto HS    DNF            (3rd course)
Brown Course         (3.7 km, 215 m climb, 14 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Antoine Finot                           51:49          
   2  Dennis Wildfogel              BAOC      52:54   +1:05
   3  Chuck Spalding                BAOC      53:29   +1:40
   4  Elliott Jones                           55:05   +3:16
   5  Katie Petersen                BAOC      55:44   +3:55
   6  Toru Furusawa                 BAOC    1:00:48   +8:59
   7  Steve Haas                    BAOC    1:01:29   +9:40
   8  Brian Ho                Palo Alto HS  1:03:44  +11:55  (2nd course)
   9  Sarah Petersen                BAOC    1:06:39  +14:50
  10  Hope Fa-Kaji                  BAOC    1:10:27  +18:38
  11  Dan Greene                    BAOC    1:12:19  +20:30
  12  George Minarik                BAOC    1:16:01  +24:12
  13  Johanna Merriss               BAOC    1:18:44  +26:55
  14  Evan Custer                   BAOC    1:19:32  +27:43
  15  Irena Stefanova               BAOC    1:24:43  +32:54
  16  Mark Blair                    BAOC    1:37:07  +45:18
  17  Jeff Lanam                    BAOC    1:43:28  +51:39
  18  Terry Gleason                 BAOC    1:50:03  +58:14
  19  Vic Revenko                   BAOC    2:26:14  +94:25
      Bob Cooley                    BAOC      DNF            
      Carl Kiyota, Joe Miller                 DNF
      Dagfinn Follesdal         OSI Norway    DNF
      Leslie Minarik                BAOC      DNF
      Nancy Lindeman                BAOC      DNF
Green Course         (4.3 km, 285 m climb, 17 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Michael Sommerhein         OK Horten    59:42          
   2  Antoine Finot                           59:45   +0:03  (2nd course)
   3  Daniel Šebo                   BAOC    1:05:09   +5:27
   4  Marie-Josée Parayre           BAOC    1:13:23  +13:41
   5  Greg Ehrensing                BAOC    1:16:24  +16:42
   6  Jeffrey Kabel                 BAOC    1:17:54  +18:12
   7  Julia Doubson                 BAOC    1:18:05  +18:23
   8  Matthias Kohler               BAOC    1:18:19  +18:37
   9  Stephanie Maclean             BAOC    1:31:17  +31:35
  10  Olga Kraght                   BAOC    1:43:09  +43:27
  11  Carl Williams                 BAOC    1:47:18  +47:36
  12  Kevin Cox                             1:55:18  +55:36
  13  Davy Williams                 BAOC    2:00:44  +61:02
  14  Gary Carpenter                BAOC    2:09:00  +69:18
  15  Drew Cannon                   BAOC    2:12:54  +73:12
  16  Judy & Tom Cronin             BAOC    2:34:02  +94:20
      Donald Taggart                          DNF            (2nd course)  
      Matt, Rick, & Eric                      DNF
Red Course           (5.5 km, 360 m climb, 22 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  Tapio Karras                  BAOC    1:13:40          
   2  Kyle Halliday                 BAOC    1:14:24   +0:44
   3  Anastasiya Gordeeva           BAOC    1:17:17   +3:37
   4  Graham Brew                   BAOC    1:18:40   +5:00
   5  Penny DeMoss                  BAOC    1:33:24  +19:44
   6  Fyodor Konkov                 BAOC    1:36:54  +23:14
   7  Derek Maclean                 BAOC    1:38:17  +24:37
   8  Theo Verhoven                 BAOC    1:49:02  +35:22
   9  Luc Poppe                     BAOC    1:56:44  +43:04
  10  Lisa Hughey, Harris Mason     BAOC    2:20:53  +67:13
  11  Marina Keating                BAOC    2:39:19  +85:39
      Eric Rosenzweig               BAOC      DNF            
Blue Course          (7.1 km, 440 m climb, 23 controls)  
  Pl  Name(s)                       Club      Time   Behind
   1  François Léonard              BAOC    1:07:23          
   2  Aron Walker                   BAOC    1:18:48  +11:25
   3  Matej Šebo                    BAOC    1:20:15  +12:52
   4  Kyle Peter                    BAOC    1:26:23  +19:00
   5  Jorgen Schnack           AOK Denmark  1:27:05  +19:42
   6  Paul Ort                      BAOC    1:35:23  +28:00
   7  Jose Garcia              Club Iberos  1:38:50  +31:27
   8  Greg Khanlarov                BAOC    1:44:45  +37:22
   9  Nikolay Chukanov              BAOC    2:01:03  +53:40
  10  Greg Favor                    BAOC    2:08:13  +60:50
  11  Eric Robertson,
        Ginny Laforme               BAOC    2:15:05  +67:42
  12  Joe Maffei                    BAOC    2:16:44  +69:21
      Stan Barrett                  BAOC      DNF            

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)