Photo gallery image (click to enlarge)

Sunol Regional Wilderness

Date: (Sun.) Feb. 7, 2016
Location: Sunol, CA
Event Director: - 650.604.3760
Course Setters: Daniel Šebo, Matej Šebo, Lubomir Šebo
Type: B; Full set of courses, from Beginner to Advanced; COOL event #2

Skip to the Results


Event Write-Up

By

The course setters​—​Matej Šebo and Daniel Šebo​—​and I were originally looking to hold this year's Sunol event on February 14. Since that would have been Valentine's Day, some club members expressed misgivings, so we moved the event to February 7. Being football-oblivious, we did not realize that the Super Bowl was to be held that day (12 miles away) until shortly before the event, by which time it was too late to change.

In spite of the overlap, 244 people showed up for the event to enjoy the gorgeous day. The hills were green, the brooks were babbling, and the wildflowers were blooming.

Matej (19 years old) set the advanced courses, and Daniel (12 years old) set the White, Yellow, and Orange courses. Participants were pleased with the courses. I made the mistake of having controls taken down promptly at 2 PM, which deprived some participants the chance to complete their courses.

Olivis Luk and Ella Tang won the White course, Gary Kraght won Yellow, Oscar Angel won Orange, Tobias Tornqvist won Brown, Tapio Karras won Green, Janne Peltola won Red, and Mikkel Conradi won Blue. The full results can be seen below.

Rosemary Johnson​—​with her crew of Jeff Lanam, Evan Custer, and Dennis Wildfogel​—​handled epunch. Steve Haas handled registration. Advanced starts were handled by Lubomir Šebo. Beginner starts were handled by Daniel Šebo, Dorian Macintosh, and Oscar Angel. Controls were picked up by Steve Gregg, Vicki Woolworth, Alak Ghosh, Sanjoy Som, Crystal Riley, Jay Hann, Matej Šebo, Daniel Šebo, Monika Šebo, and Lubomir Šebo. Johanna Merris helped contact the Ranger. Penny and Harold DeMoss loaned their tents for the event. Some young people stepped forward to help stock the snack table.

Many folks helped behind the scenes, including Bob Cooley with the maps, Marina Keating with insurance, Chuck Spalding with updates to the website, Rex Winterbottom with event coordination, Gordon Willey as the Park Supervisor, and the personnel at the East Bay Regional Park District.

Thanks to all. It is a joy to contribute to such a great organization as BAOC.

Lost and Found

The following items were found at the event. Please send email to the if one of them is yours.




Results

Sunol Regional Wilderness

Sunol, CA
Sunday, February 7, 2016

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=40495).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=371).)


White Course       (2.5 km, 125 m climb, 10 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Olivis Luk, Ella Tang                      33:19            
   2  Thomas Leonard                             40:35   +7:16
   3  Nathan Kelso                               40:47   +7:28
   4  Megan Morris, Lexy Garcia         GSA      42:35   +9:16
   5  Laura & Lily Morris               GSA      43:56  +10:37
   6  Chad Kwong                                 59:07  +25:48
   7  Possom (5)                               1:02:16  +28:57
   8  Juliana Van Cleve                        1:04:07  +30:48
   9  Romig family                             1:06:19  +33:00
  10  George Ginis                             1:14:20  +41:01
  11  Justin Fukudome                          1:15:00  +41:41
  12  Julien Knapp                             1:15:48  +42:29
  13  Roman Weissel                            1:16:39  +43:20
  14  Karen & Juanita                          1:22:07  +48:48
  15  Crew 514                          BSA    1:24:03  +50:44
  16  Diane Hall, Liz Morris            GSA    1:28:48  +55:29
  17  Miles Ryan                               1:37:52  +64:33
      Adrenne Bowden                             DNF              
      Neil Peretz                                DNF


Yellow Course      (3.6 km, 150 m climb, 13 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Gary Kraght                       BAOC     43:05            
   2  Jakob Vangbo                      BAOC   1:01:43  +18:38
   3  Lucas Leonard                            1:07:04  +23:59
   4  Nathan Kelso                             1:14:25  +31:20
   5  Sue Want                          BAOC   1:15:51  +32:46
   6  Isabel Souto                             1:19:28  +36:23
   7  Michael Budiansky                        1:20:55  +37:50
   8  Kelly Martinez                           1:23:42  +40:37
   9  Maria & Adriana                   BAOC   1:25:45  +42:40
  10  Noah Bell                         Navy   1:30:50  +47:45
  11  Jamie Maclean                     BAOC   1:31:30  +48:25
  12  Gary & Penny Martinez                    1:46:20  +63:15
  13  Brett Carl                        Navy   1:46:22  +63:17
  14  Michael & Sean Robinson           BAOC   1:49:00  +65:55
  15  Team K001                                1:53:06  +70:01
  16  Troop 273 Team 2                  BSA    2:03:37  +80:32
  17  Ryan Cook                         Navy   2:09:04  +85:59
  18  Mickey Condit                            2:10:04  +86:59
  19  Kayla Aschwanden                  Navy   2:10:15  +87:10
  20  August Melo                       Navy   2:11:58  +88:53
  21  Brad & Kylie Wetmore              BAOC   2:13:13  +90:08
  22  Daniel Jung                              2:16:10  +93:05
  23  Davidts                                  2:31:53 +108:48
  24  Troop 273 Team 3                  BSA    2:35:13 +112:08
      Art & Cindy Jaona                          DNF              
      Elizabeth Pelayo                  BAOC     DNF
      Jake Wallin                                DNF
      Laura Morris, Lilly Romig         GSA      DNF
      Marely Herandez                   Navy     DNF
      Megan Morris, Lexy Garcia         GSA      DNF
      Sandra Pelayo                     BAOC     DNF
      Zaul Molina                       Navy     DNF


Orange Course      (4.5 km, 130 m climb, 14 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Oscar Angel                              1:14:41            
   2  Fintan O'Sullivan                        1:17:43   +3:02
   3  Sophia Knapp                             1:18:41   +4:00
   4  Dorian Mackintosh                 Navy   1:29:24  +14:43
   5  Andrew & Kelly                    BAOC   1:33:08  +18:27
   6  Shane Carl                        Navy   1:51:28  +36:47
   7  Erin & Jamie Magers               GCO    1:52:30  +37:49
   8  John Batcheller, Malcolm Pearson         1:55:11  +40:30
   9  Susan & John Kim                         1:59:15  +44:34
  10  Sanjoy & Chrystal                 BAOC   2:03:01  +48:20
  11  Arthur Taylor, Nicholas Sorrell          2:08:54  +54:13
  12  Cliff Sorrell                            2:09:16  +54:35
  13  Igor Nekrestyanov                 BAOC   2:10:26  +55:45
  14  Dennis Mullane                    BAOC   2:21:13  +66:32
  15  Peter Rogers                      BAOC   3:03:24 +108:43
  16  Maekincie Mauck                   Navy   3:04:01 +109:20
  17  Gabriel Galster                   Navy   3:19:04 +124:23
      Alicia Corrine                    Navy     DNF              
      Bill Murphy                       BAOC     DNF
      Carl Courtemanche                 BAOC     DNF
      Chad Thomas                       Navy     DNF
      Diane Appel, Dan Cotton                    DNF
      Hannah Kopisch                    BAOC     DNF
      Jeff Lanam                        BAOC     DNF
      Kira Riley                        Navy     DNF
      McGill & Tabor                             DNF
      Nicholas McKeon                   Navy     DNF
      Troop 273 Team 1                  BSA      DNF


Brown Course       (4.2 km, 90 m climb, 18 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Tobias Tornqvist                  BAOC     56:54            
   2  Johanna Karras                    BAOC     58:41   +1:47
   3  Dennis Wildfogel                  BAOC   1:00:32   +3:38
   4  Lisa Wassen                       VSK    1:03:59   +7:05
   5  Holly Gaston                      BAOC   1:08:48  +11:54
   6  Ann Elisabeth Gunnulfsen   Modum O-lag   1:15:14  +18:20
   7  Teija Lehmuskoski                 BAOC   1:16:57  +20:03
   8  Rory Maclean                      BAOC   1:19:17  +22:23
   9  Johanna Merriss                   BAOC   1:20:37  +23:43
  10  Irena Stefanova                   BAOC   1:26:45  +29:51
  11  Carl Williams                     BAOC   1:32:18  +35:24
  12  Bryan Gaston                      BAOC   1:37:34  +40:40
  13  Alak Ghosh                        BAOC   1:39:14  +42:20
  14  Team Kevin                               1:40:08  +43:14
  15  Evan Custer                       BAOC   1:43:38  +46:44
  16  Nick Corsano                      BAOC   1:43:49  +46:55
  17  Natalie Kim                       BAOC   1:47:07  +50:13
  18  Ryan Bavetta                             1:53:14  +56:20
  19  Roy Want                          BAOC   1:53:16  +56:22
  20  Eleanor Pachaud                   BAOC   1:57:38  +60:44
  21  Jan Jergus                        BAOC   2:05:20  +68:26
  22  Kevin Hinkley, Terri Hunt                2:33:06  +96:12
  23  Rosemary Johnson                  BAOC   2:34:03  +97:09
  24  Perri Franskoviak                        2:36:00  +99:06
  25  Gelfand                                  2:38:25 +101:31
  26  Katie Robinson                    BAOC   2:50:36 +113:42
  27  Slugs (3)                                3:24:26 +147:32
      Catherine Kazbour                 BAOC     MSP              
      Andrew Killeen                Nidarost     DNF
      Hope Fa-Kaji                      BAOC     DNF
      Jeffrey Kabel                              DNF
      Oleg Shakhnovsky                  BAOC     DNF


Green Course       (5.7 km, 210 m climb, 27 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Tapio Karras                      BAOC   1:16:51            
   2  Mattias Vangbo                    BAOC   1:19:29   +2:38
   3  Steve Gregg                       BAOC   1:21:10   +4:19
   4  Daniel Šebo                       BAOC   1:32:03  +15:12
   5  Gavin Williams                    BAOC   1:36:30  +19:39
   6  David Saunders               London OK   1:38:18  +21:27
   7  Kim van Berkel                    BAOC   1:41:13  +24:22
   8  Matthias Kohler                   BAOC   1:43:33  +26:42
   9  Gary Carpenter                    BAOC   1:46:00  +29:09
  10  Sarah Petersen                    BAOC   1:53:23  +36:32
  11  Katie Petersen                    BAOC   1:56:18  +39:27
  12  Chuck Spalding                    BAOC   2:02:57  +46:06
  13  Derek Maclean                     BAOC   2:04:40  +47:49
  14  Christine Brew                    BAOC   2:08:42  +51:51
  15  Olga Kraght                       BAOC   2:11:19  +54:28
  16  Scott Sampson                     BAOC   2:16:57  +60:06
  17  Ray Rosenbaum                     BAOC   2:29:17  +72:26
  18  Janet Petersen                    BAOC   2:42:56  +86:05
  19  Justin Singh                      Navy   2:49:09  +92:18
  20  Bob Strauss                       BAOC   2:58:41 +101:50
  21  Tommy Carl                        Navy   3:01:12 +104:21
  22  Colby McCann                      Navy   3:47:33 +150:42
  23  Judy & Tom Cronin                 BAOC   4:05:09 +168:18
      Marie-Josée Parayre               BAOC     MSP              
      Giovan Ontiveros                  Navy     DNF
      Jules Brouillet                   BAOC     DNF
      Mackensie Yore                    BAOC     DNF
      Stephanie Maclean                 BAOC     DNF
      Steve Haas                        BAOC     DNF
      Trevor Pering                              DNF
      William Follette                  BAOC     DNF


Red Course         (7.0 km, 375 m climb, 21 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Janne Peltola                     BAOC   1:29:08            
   2  Syd Reader                               1:34:31   +5:23
   3  Greg Khanlarov                    BAOC   1:37:38   +8:30
   4  Stephen Harrison                  BAOC   1:39:40  +10:32
   5  Tac Sugiyama                      BAOC   1:46:26  +17:18
   6  Graham Brew                       BAOC   1:49:06  +19:58
   7  Mark Petersen                     BAOC   2:01:39  +32:31
   8  Ralph Burgert                     BAOC   2:07:01  +37:53
   9  Luc Poppe                         BAOC   2:34:15  +65:07
  10  Marina Keating                    BAOC   2:43:17  +74:09
  11  Vicki Woolworth                   BAOC   2:52:51  +83:43


Blue Course        (7.8 km, 470 m climb, 24 controls)
  Pl  Name                              Club     Time    After
   1  Mikkel Conradi                    BAOC   1:26:38            
   2  Aron Walker                       BAOC   1:42:34  +15:56
   3  Tommy Ingulfsen                   BAOC   1:49:33  +22:55
   4  Penny DeMoss                      BAOC   2:27:05  +60:27
   5  Gavin Wyatt-Mair                  BAOC   2:34:33  +67:55
   6  Jay Hann                          BAOC   3:44:06 +137:28
      Greg Favor                        BAOC     MSP              
      François Léonard                  BAOC     DNF
      Garret Christiansen                        DNF
      John Moore                                 DNF

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)