Photo gallery image (click to enlarge)

Huddart Park

Date: (Sun.) Oct. 16, 2016
Location: Woodside, CA
Event Director: - 650.321.9713
Course Setters: Matthias Kohler, Nick Corsano
Type: B; Standard 7-course B-meet in this beautiful redwood park

Skip to the Results


Event Write-Up

By

It rained. It rained a lot. Still, that didn't dampen the spirits of the 190 or so hardy folks who enjoyed an adventure in the sparkling forests and hillsides of Huddart Park. Because the park's terrain is so steep, course setters need to be wary of designing courses that are too physically demanding, or even dangerous. Matthias Kohler and I made a considerable effort to keep the grueling climbs to a minimum, and were able to avoid forcing any runners to climb out of the gigantic re-entrant (McGarvey Gulch) that bisects the park. We were rewarded with respectable winning times on all the courses, and not a lot of DNF's, especially considering the weather.

Antoine Finot zipped to a first-place finish on the White course, then turned in a very good time on Yellow. Kevin Cox was about 3 minutes behind Antoine, and then there was a large gap before other finishers.

Lizzie Adams was the winner on Yellow, although both Rex Winterbottom and the afore-mentioned Antoine had faster times running Yellow as a second course. The team of Kyle, Jessie, and Rick finished second.

The Orange course was one of the two hotly contested races: Denis Kourakin, Elliott Jones, and Cody Jacobson finished 1-2-3, all with times between one hour flat and one hour and one minute.

Brown was the most popular of the advanced courses, with as many entries (24) as Green, Red, and Blue combined. Young Daniel Šebo was first on Brown, followed by Stephanie Maclean.

Kim van Berkel took the Green course, about two minutes ahead of Tapio Karras.

The Red course was the day's other extremely close race, as Reka Zempleni finished a mere 24 seconds ahead of Travis Parker.

Finally, among the hardiest of all, the five who ran Blue, last year's course setter Mark Prior came in first and Huon Wilson was second.

Many thanks to the capable volunteers who made the event run so smoothly!

Thanks also to Ranger Dinora Dunsmore-Bertoni and all the staff at Huddart and the San Mateo County Parks Department.




Results

Huddart Park

Woodside, CA
Sunday, October 16, 2016

White Course   Yellow Course   Orange Course   Brown Course   Green Course   Red Course   Blue Course

Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=45554).

You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget for this event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=382). (Use of RouteGadget is explained here.)


White Course        (1.9 km, 110 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                   Club           Time   Behind
   1  Antoine Finot                            19:05         
   2  Kevin Cox                                22:28   +3:23
   3  Emmett Howard                            40:09  +21:04
   4  Adrian Feinberg                          40:28  +21:23
   5  Julia & Claire Qiao                      43:26  +24:21
   6  Team Titanium             BAOC           50:30  +31:25
   7  Maya Alter                               54:53  +35:48
   8  Zoe Douglas                              56:39  +37:34
   9  Evan Reich                               57:23  +38:18
  10  Roussos                                1:05:07  +46:02
  11  Chris McGraw                           1:05:35  +46:30
      Adrenne Bowden            BAOC           DNF           
      Aubry Ospovat                            DNF
      Elizabeth Davist                         DNF
      Julie Gardner                            DNF


Yellow Course       (2.5 km, 150 m climb, 12 controls)
  Pl  Name(s)                   Club           Time   Behind
   1  Rex Winterbottom          BAOC           24:59          (2nd course)  
   2  Antoine Finot                            31:23   +6:24  (2nd course)
   3  Lizzy Adams                              38:11  +13:12
   4  Kyle, Jessie, Rick                       40:39  +15:40
   5  Brett Rocarl         Turlock NRJROTC     45:03  +20:04
   6  Cody Jacobson        Turlock NRJROTC     45:58  +20:59  (2nd course)
   7  Shane Carl           Turlock NRJROTC   1:03:27  +38:28  (2nd course)
   8  Alexis Rangel        Turlock NRJROTC   1:04:18  +39:19
   9  Jamie Maclean,
        Cade Maw                BAOC         1:05:45  +40:46
  10  Mark Harnett                           1:08:44  +43:45
  11  Parker Higgins       Turlock NRJROTC   1:09:46  +44:47  (2nd course)
  12  Alex, Elroy, Eric                      1:10:16  +45:17
  13  Team Blue                              1:23:42  +58:43
  14  Austin Meyer                           1:24:05  +59:06
  14  Felicity Spray       Turlock NRJROTC   1:24:05  +59:06
  16  Troop 33004 a                          1:25:00  +60:01
  17  Karin                     GSA          1:26:25  +61:26
  18  Ryan Cook            Turlock NRJROTC   1:28:05  +63:06
  19  Clint Strode         Turlock NRJROTC   1:30:45  +65:46
  20  Corrine Alicea       Turlock NRJROTC   1:34:28  +69:29
  21  Emma Shelton                           1:36:12  +71:13
  22  Kayla Aschwanden     Turlock NRJROTC   1:36:26  +71:27
  23  Werner Haag,
        Christina Ott           BAOC         1:45:40  +80:41
  24  Ngo & Nguyen families                  1:57:09  +92:10
  25  Do & Cao families                      1:58:28  +93:29
  26  Milpitas NJROTC B                      2:24:37 +119:38
  27  Milpitas NJROTC A         BAOC         2:25:22 +120:23
      Kevin Cox            Turlock NRJROTC     MSP            (2nd course)  
      Sebastian, Ben, Tim                      MSP
      Evan Strode          Turlock NRJROTC     DNF
      Liz Podgurski                            DNF
      Maya Rebitzer             BAOC           DNF            (2nd course)
      Scott Segelke             BSA            DNF
      Sebastian, Isabella,
        Alex                    BAOC           DNF


Orange Course       (3.4 km, 220 m climb, 15 controls)
  Pl  Name(s)                   Club           Time   Behind
   1  Denis Kourakin            BAOC         1:00:05         
   2  Elliott Jones                          1:00:17   +0:12
   3  Cody Jacobson        Turlock NRJROTC   1:00:57   +0:52
   4  Parker Higgins       Turlock NRJROTC   1:09:29   +9:24
   5  Shane Carl           Turlock NRJROTC   1:14:12  +14:07
   6  Team Jim                               1:17:16  +17:11
   7  John Batcheller                        1:20:01  +19:56
   8  Jake Wallin                            1:24:02  +23:57
   9  Luca Caviness             BAOC         1:26:34  +26:29
  10  Brett Rocarl         Turlock NRJROTC   1:31:46  +31:41  (2nd course)
  11  Maya Revitzer,
        Julia Doubson           BAOC         1:34:54  +34:49
  12  Ana & Raymond Joanloz                  1:36:02  +35:57
  13  Chad Thomas          Turlock NRJROTC   1:57:44  +57:39
  14  Giovan Ontiveros     Turlock NRJROTC   2:01:11  +61:06
  15  Gemma Fa-Kaji             BAOC         2:03:40  +63:35
  16  Michael Budiansky         BAOC         2:33:28  +93:23
  17  Koch family                            2:33:33  +93:28
  18  Chris Gemperle       Turlock NRJROTC   2:58:37 +118:32
      Kenia Zuniga,                                          
        Zaul Molina        Turlock NRJROTC     DNF
      Kira Riley           Turlock NRJROTC     DNF


Brown Course        (2.6 km, 190 m climb, 14 controls)
  Pl  Name(s)                   Club           Time   Behind
   1  Daniel Šebo               BAOC           45:49         
   2  Stephanie Maclean         BAOC           56:05  +10:16
   3  Jeffrey Kabel             BAOC           58:02  +12:13
   4  Steve Haas                BAOC           59:52  +14:03
   5  Chuck Spalding            BAOC         1:00:47  +14:58
   6  Bob Cooley                BAOC         1:00:55  +15:06
   7  Hope Fa-Kaji              BAOC         1:01:46  +15:57
   8  Dan Greene                BAOC         1:05:09  +19:20
   9  Evan Custer               BAOC         1:05:48  +19:59
  10  Lina Martensson                        1:08:26  +22:37
  11  Ofer Avital               Galilee      1:12:11  +26:22
  12  Irena Stepanova           BAOC         1:12:56  +27:07
  13  Vicki Woolworth           BAOC         1:14:45  +28:56
  14  Trevor Pering             BAOC         1:16:09  +30:20
  15  Roy Want                               1:17:47  +31:58
  16  Johanna Merriss           BAOC         1:25:16  +39:27
  17  Olga Kraght               BAOC         1:25:56  +40:07
  18  Team Titanium                          1:30:02  +44:13  (2nd course)
  19  Judy & Tom Cronin         BAOC         1:30:57  +45:08
  20  Scott Aster               BAOC         1:31:09  +45:20
  21  Alex Salo                              1:41:07  +55:18
  22  Ernesto Balcazar,
        Ken Epler                            1:50:23  +64:34
      Nancy Lindeman            BAOC           DNF           
      Rex Winterbottom          BAOC           DNF


Green Course        (3.8 km, 340 m climb, 20 controls)
  Pl  Name                      Club           Time   Behind
   1  Kim van Berkel            BAOC         1:02:38         
   2  Tapio Karras              BAOC         1:04:44   +2:06
   3  Derek Maclean             BAOC         1:10:53   +8:15
   4  Steve Gregg               BAOC         1:14:46  +12:08
   5  Michael Behrens           BAOC         1:18:15  +15:37
   6  Julia Doubson             BAOC         1:21:36  +18:58  (2nd course)
   7  Ann Wilkinson             BAOC         1:28:00  +25:22
   8  Gavin Wyatt-Mair          BAOC         1:44:03  +41:25
      Alan Wong                 BAOC           DNF           
      Greg Ehrensing            BAOC           DNF
      Jay Hann                  BAOC           DNF
      Scott Sampson             BAOC           DNF


Red Course          (4.9 km, 435 m climb, 22 controls)
  Pl  Name(s)                   Club           Time   Behind
   1  Reka Zempleni             BAOC         1:38:46         
   2  Travis Parker             BAOC         1:39:10   +0:24
   3  Paul Ort                  BAOC         1:43:06   +4:20
   4  Geoff, Camilla, Gabby,
        Joe                     Vacant       2:41:14  +62:28
   5  Peter Graube              BAOC         2:54:13  +75:27
   6  Nick Giori                BAOC         3:01:04  +82:18
      Fyodor Konkov             BAOC           DNF           


Blue Course         (5.4 km, 565 m climb, 28 controls)
  Pl  Name                      Club           Time   Behind
   1  Mark Prior                BAOC         1:22:42         
   2  Huon Wilson               BAOC         1:29:29   +6:47
   3  Lubo Šebo                 BAOC         1:58:13  +35:31
   4  Greg Favor                BAOC         2:36:55  +74:13
   5  Tom Proulx                             3:59:22 +156:40

_______________

DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)