Calero County Park
Date: (Sun.) Oct. 4, 2015
Location: San Jose, CA
Event Director: - 650.281.5280
Course Setter: Theo Verhoeven
Type: B; Regular event with courses for beginners through advanced
Related Event Information
Event Announcement WinSplits Results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=39120) Splits on Attackpoint (http://attackpoint.org/eventdetail.jsp/event_26978) RouteGadget – Introduction RouteGadget – This Event (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=366)
Event Write-Up
By
About 170 people came out to Calero in almost perfect weather (a little cool when we were setting up, and a little warm by the time the courses closed) for our annual event at this Santa Clara County Park south of San Jose. Everyone seemed to have a good time on the courses designed by Theo Verhoeven.
Other than the required porta-potty being delivered to the wrong park entrance (which SCC staff efficiently corrected), and the otherwise excellent snack area temporarily running out of paper cups (both of which were the event director's fault), everything seemed to run pretty smoothly.
The results are below.
Thank you to all the volunteers (apologies if I missed anyone):
- Maps: Bob Cooley, who also drove water out to all six water stops on Saturday afternoon
- Course-setting for all 7 courses (and putting out most of the controls): Theo Verhoeven
- Assistance with putting out controls early Sunday morning: Werner Haag, Stephen Granger-Bevan
- Vetting: Misha Kreslavsky, Stephen Granger-Bevan
- Website: Chuck Spalding
- Registration: Ev and Jean Beuerman
- Beginner clinics: Peter Graube
- E-punch: Tony Pinkham, Jeff Lanam
- Snacks: Sharon Evans, Dan Vannatter
- Starts: Dan Greene, Ann Marie Cody, Graham Brew, Sharon Evans, Sue Want
- Control pick-up: Deron van Hoff, Matej Å ebo, Lubo Å ebo, Vicki Woolworth, Peter Graube, Nikolai Chunin, Steve Harrison
A huge thank you to the people on this list who didn't run a course, but came out just to help!
And a big thanks to the Santa Clara County Parks and Recreation Department for allowing us to use their facilities. Thanks especially to Bill Burr, Gina Ellis, and Denise Zarate.
Results
Calero County Park
San Jose, CA
Sunday, October 4, 2015
White Course Yellow Course Orange Course Brown Course Green Course Red Course Blue Course
Also see control-by-control timing in the WinSplits results (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=39120) and Splits on Attackpoint (http://attackpoint.org/eventdetail.jsp/event_26978).
You can see the event map with the actual routes traveled by participants, and draw your own route for comparison, in RouteGadget. (Use of RouteGadget is explained here. RouteGadget for this event is here (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=366).)
- Comment from the event Course Setter:
- Thanks, Tapio, for posting the event on Routegadget.
- Thanks to everyone who entered their routes. It is always gratifying for a course setter to see what routes runners chose. There are always a few surprises.
- It can also be very helpful designing your next courses, to see whether your choices made during course setting worked out as planned or not. ☺
- – Theo
White Course (2.8 km, 85 m climb, 11 controls)
Pl Name(s) Time Behind Lost 1 Steven Salisbury 36:34 01:33 2 Chu family 38:13 +1:39 06:55 3 Troop 493 BSA 40:03 +3:29 08:43 4 Winifred Scott 42:09 +5:35 04:32 5 John T290 BSA 43:20 +6:46 04:50 6 Chad Kwong 44:36 +8:02 06:57 7 Troop 212 BSA 46:00 +9:26 05:22 8 Batman 46:13 +9:39 04:38 9 Kimberly Lam, Jennifer Luu 46:29 +9:55 06:59 10 Judy Ben, Rod Hines 48:28 +11:54 10:23 11 Donna Tiano 57:05 +20:31 04:20 12 Pack 335 BSA 59:10 +22:36 05:34 13 Caleb Friedrich BSA 1:01:53 +25:19 07:07 14 Team Pink 1:03:01 +26:27 13:33 15 Aidan Smith 1:08:03 +31:29 19:40 16 Adrienne Bowden 1:18:37 +42:03 19:33
Yellow Course (2.7 km, 100 m climb, 13 controls)
Pl Name(s) Time Behind Lost 1 Anstasia Kourakin 31:40 02:18 2 Shawn & Tambrey Snyder 31:51 +0:11 03:21 3 Susan Want 39:39 +7:59 00:58 4 Charles Cheung, Andrew Zaydak 41:54 +10:14 09:22 5 Johanna Merriss 42:57 +11:17 05:01 6 Steven Salisbury 45:34 +13:54 06:18 (2nd course) 7 Maria & Adriana 45:38 +13:58 06:02 8 Jamie Maclean 47:21 +15:41 08:03 9 Hines, Rod, Judy, Ben 50:26 +18:46 06:15 (2nd course) 10 Team Awesome 50:33 +18:53 05:43 11 Harold DeMoss 58:04 +26:24 06:18 12 Karen Stephenson 1:10:46 +39:06 07:19 13 Cao family 1:26:14 +54:34 22:36 14 Carl Courtemanche 1:33:23 +61:43 35:28 15 Roussos family 1:34:57 +63:17 15:51 16 Leo & Maya 1:45:43 +74:03 29:15 Boyz N Motion MSP Camry Nation MSP Maggie Chen MSP
Orange Course (3.7 km, 235 m climb, 14 controls)
Pl Name(s) Time Behind Lost 1 Sam Coradetti 53:25 08:27 2 Dennis Kourakin 1:02:06 +8:41 09:49 3 Shawn & Tambrey Snyder 1:18:58 +25:33 16:53 4 Zoltan Sziladi 1:22:39 +29:14 12:40 5 Troy Kaji 1:23:20 +29:55 17:35 6 Sasha Iakovlev 1:24:52 +31:27 18:00 7 Jan Jergus 1:28:47 +35:22 16:10 8 Sanjoy San 1:33:30 +40:05 27:21 9 John Batcheller, Matt Tamaki 1:42:14 +48:49 13:20 10 Misha Iakovlev 1:42:50 +49:25 16:02 11 Becky Chao 1:43:18 +49:53 14:35 12 Justin Nguyen 1:59:52 +66:27 10:39 13 Roger T24 BSA 2:05:20 +71:55 25:27 14 Doug T24 BSA 2:09:10 +75:45 28:51 15 Team SSL 2:22:57 +89:32 52:40 16 Trevor T24 BSA 2:40:20 +106:55 42:52 17 Bill Murphy 2:59:08 +125:43 1:21:49 18 Team Luke BSA 3:04:28 +131:03 50:29 19 Igor Nekrestyanov 3:08:39 +135:14 43:27 Alec T24 BSA MSP Edward Bentley MSP
Brown Course (2.9 km, 175 m climb, 11 controls)
Pl Name. Time Behind Lost 1 Derek Maclean 51:14 01:54 2 Vicki Woolworth 1:16:03 +24:49 13:26 3 Dan Greene 1:17:37 +26:23 04:32 4 Evan Custer 1:18:47 +27:33 12:31 5 Olga Kraght 1:40:51 +49:37 26:24 6 Roy Want 1:48:06 +56:52 27:30 7 Irena Stefanova 1:55:47 +64:33 18:07 8 Oleg Shakhnovsky 2:27:53 +96:39 26:28 9 Wes Erck 2:48:51 +117:37 43:44 Pia Kamlan MSP Rory Maclean MSP Hope Fa-Kaji DNF
Green Course (4.5 km, 270 m climb, 17 controls)
Pl Name(s) Time Behind Lost 1 Francois Leonard 51:27 04:55 2 Ann Marie Cody 1:25:20 +33:53 17:13 3 Paul Roome 1:25:55 +34:28 15:03 4 Emmi Helle Lipi 1:29:57 +38:30 12:19 5 Marie-Josee Parayre 1:31:00 +39:33 09:04 6 Penny DeMoss 1:32:52 +41:25 13:59 7 Gary Carpenter 1:33:17 +41:50 13:55 8 Julia Doubson 1:38:38 +47:11 15:57 9 Stephanie Maclean 1:46:25 +54:58 11:17 10 Christine Brew 1:46:52 +55:25 14:22 11 Fillan Swift 1:53:53 +62:26 33:40 12 Tony Pinkham 1:55:49 +64:22 17:05 13 Gary Kraght 2:01:40 +70:13 22:29 14 Daniel Å ebo 2:28:45 +97:18 29:03 15 Parag Gupta 2:56:56 +125:29 52:42 16 Tom & Judy Cronin 3:03:53 +132:26 28:27 17 Dave Morris 3:24:06 +152:39 47:37 Edwards family MSP Hinkley & Hunt MSP Matthias Kohler MSP Sheila Cotter MSP Philip Hoare DNF
Red Course (6.2 km, 375 m climb, 17 controls)
Pl Name (Club) Time Behind Lost 1 Tac Sugiyama 1:29:59 00:56 2 Nikolay Chukanov 1:37:58 +7:59 01:53 3 Steve Gregg 1:39:06 +9:07 08:09 4 Greg Khanlarov 1:42:28 +12:29 07:08 5 Steve Harrison 1:44:21 +14:22 10:12 6 Graham Brew 1:48:37 +18:38 08:38 7 Deron van Hoff 1:49:44 +19:45 13:59 8 Anders Plymoth (SDO) 1:53:24 +23:25 07:07 9 Eric Rosenzweig 2:16:48 +46:49 17:03 10 Fyodor Konkov 2:19:46 +49:47 12:47 11 Lori Huberman 2:23:08 +53:09 23:22 12 Damien Swift 2:33:36 +63:37 26:12 13 Peter Graube 2:52:04 +82:05 16:21 Eleanor Pachaud MSP Kim van Berkel MSP Marina Keating DNF
Blue Course (7.4 km, 420 m climb, 20 controls)
Pl Name Time Behind Lost 1 Mark Prior 1:27:51 01:52 2 Matej Å ebo 1:28:10 +0:19 01:23 3 Aron Walker 2:26:33 +58:42 18:16 4 Lubomir Å ebo 2:31:00 +63:09 33:28 5 Rex Winterbottom 2:37:33 +69:42 29:45 Nick Giori MSP Roy Lambertson MSP Greg Favor DNF Scott Sampson DNF
_______________
DNF = Did not finish (missed one or more controls)
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)