Event logo

Tahoe 3-Day "A" Meet

Northstar Resort and Burton Creek State Park

Date: Jun. 20 - 22, 2008
Location: Tahoe City, CA
Event Director: - 510.526.9071
Course Setters: Steve Gregg, Dwight Freund (GCO)
Type: A; Sprint Friday, Middle distance Saturday, Classic distance Sunday

Table of Contents

Skip to the Results

Event Write-Up

Not yet available


Results

Day 1 – Northstar Sprint


Northstar Resort, CA
Friday, June 19, 2008

Official Results


  Pl  Name                            Time


F-10    (White/Yellow)  (1.7 km, 35 m climb, 11 controls)

   1  Julia Doubson                   24:33
   2  Johanna Karras                  27:46
   3  Cassandra Pelayo                34:14
   4  Emily Hann                      43:27
   5  Elisabeth Pelayo                50:36
   6  Natalie Pelayo                  59:19


F-12    (White/Yellow)  (1.7 km, 35 m climb, 11 controls)

   1  Jodi Rickel                     16:52


M-12    (White/Yellow)  (1.7 km, 35 m climb, 11 controls)

   1  David Harrison                  23:54


M-14    (White/Yellow)  (1.7 km, 35 m climb, 11 controls)

   1  Jaxon Rickel                    12:03
   2  Daniel Kopisch                  13:03
   3  Philipp Kopisch                 14:51


M-Yellow  (White/Yellow)  (1.7 km, 35 m climb, 11 controls)

   1  Fedor Snarskiy                  40:00


F-Orange  (Advanced)    (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Marieke Steuben                 50:33
   2  Terri Hunt                      57:57


M-16    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Jayson Rickel                   23:38
   2  Bevan Waite                     25:13


F55+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Ardis Dull                      26:57
   2  Leslie Minarik                  34:07
   3  Rosemary Johnson                43:22


F60+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Jennifer Kerr                   40:35
   2  Judy Koehler                    49:39


F65+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Anne York                       51:52
   2  Nancy Lindeman                  59:20


F70+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Judith Opsahl                   52:44
   2  Shirley Donald                  58:11


F-Brown  (Advanced)     (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Beth Dixon                      58:09


M65+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Don Atkinson                    26:10
   2  John Davies                     30:15
   3  Michael Fleishman               30:51
   4  Clark Maxfield                  32:20
   5  Evan Custer                     33:58
   6  Harvey Friedman                 50:47
   7  Jim Fish                        50:48
   8  Glen Cafferty                 1:08:55


M70+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Alex Kerr                       26:40
   2  Oleg Shakhnovsky                35:39
   3  Joe Scarborough                 47:31
   4  Scott Donald                    51:26


M75+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Richard Opsahl                  42:35
   2  Edwin Gookin                    44:38
   3  Bill Gookin                     51:53


M80+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Ken Lew                         53:30


F-20    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Kelsey Wyatt-Mair               26:52


F35+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Natasha Doubson               1:09:08


F40+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Kerie Raymond                   45:12


F45+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Clare Durand                    29:47
   2  Terry Farrah                    36:22
   3  Kate Soerensen                1:07:20


F50+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Anne Daltveit                   24:23
   2  Johanna Merriss                 48:00


F-Green  (Advanced)     (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Trish Krantz                    31:45
   2  Gina Pricco                     32:41


M50+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Memund Daltveit                 15:44
   2  Dean Sturtevant                 21:18
   3  Dan Greene                      21:22
   4  Matthias Kohler                 22:06
   5  Toby Ferguson                   23:16
   6  Giovanni Visetti                23:56
   7  Jim Waite                       24:13
   8  Gavin Wyatt-Mair                25:33
   9  Peter Olsten                    27:11
  10  Chris Whitmyre                  27:28
  11  Jeff Lanam                      33:57
  12  Kevin Hinkley                   57:57


M55+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Charlie Shahbazian              19:44
   2  Mark Blair                      31:45
   3  Aubrey Moss                     37:55


M60+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  George Minarik                  21:08
   2  Dennis Wildfogel                21:29
   3  Rich Parker                     21:53
   4  Ole Bergset                     22:20
   5  Steve Smith                     22:22
   6  Robert Huebner                  25:16
   7  Emil Huber                      26:55
   8  Dale Width                      28:59
   9  Dave Petty                      41:16
  10  Dean French                     54:08


M-Green  (Advanced)     (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Steve Beuerman                  55:56


F-21+   (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Marie-Josee Parayre             21:14
   2  Sharon Crawford                 23:58
   3  Victoria Campbell               24:59
   4  Maria Hastings                  37:02


M-20    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Malcolm Wyatt-Mair              17:20
   2  Huw Stradling                   17:52
   3  Amos Meeks                      18:22
   4  Andrey Poletayev                19:29
   5  Alex Kiperman                   20:23


M35+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Lehel Fenyo                     15:01
   2  Niklos Weber                    18:43
   3  Ido(Advanced)                   21:15


M40+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Oyvind Naess                    15:50
   2  Paul Murgatroyd                 20:18
   3  Brad Wetmore                    21:31
   4  Chuck Houck                     22:16
   5  Stephen Harrison                23:36
   6  Manfred Kopisch                 26:59


M45+    (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Sergey Velichko                 14:55
   2  Ludwig Hill                     19:09
   3  Henrik Pedersen                 19:40
   4  Tapio Karras                    23:21
   5  Alex Finch                      24:34
   6  Mike Chin                       27:14
   7  Eugene Kiperman                 30:00
   8  Fyodor Konkov                   30:08
   9  Joe Maffei                      34:07


M-Red   (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Dan Felitsky                    38:25


M-21+   (Advanced)      (2.2 km, 50 m climb, 13 controls)

   1  Eddie Bergeron                  13:17
   2  Jonathan Campbell               15:22
   3  Benn Legg                       15:31
   4  Francois Leonard                16:12
   5  Patrick Nuss                    17:04
   6  Andy Dale                       17:11
   7  Rex Winterbottom                17:25
   8  Jonas Kjall                     18:54
   9  Travis Parker                   21:06
  10  Michael Huber                   22:07
  11  Chris Hann                      27:56


Day 2 – Burton Creek Middle Distance


Burton Creek State Park, Tahoe City, CA
Saturday, June 21, 2008

Official Results

Recreational Courses


  Pl  Name                            Time


White Course       (1.9 km, 15 m climb, 11 controls)

   1 John Rickel                      19:35
   2 Hanne Daltveit                   22:47
   3 Sac Book Divas Braverman         43:26
   4 Ann Mullins                      46:11


Yellow Course      (3.2 km, 45 m climb, 11 controls)

   1  Whalen group                    41:00
   2  Anne Gorby                      47:15
   3  Darrow family                   53:50
   4  Sara Bellini                    59:43
   5  Ablac family                  1:01:39
   6  Caroline Luis                 1:01:49
   7  Brian Shurasian               1:09:28
   8  Caroline Meeks                1:18:49
   9  Harvey Woo                    1:28:34
  10  David Johnson                 1:34:34
  11  Trent Shawnee, Nancy Gookin   2:01:47
  12  Katy Martin                   2:16:17

      Chris Fiedler                   DNF
      Luis Luisos                     DNF


Orange Course      (3.8 km, 70 m climb, 10 controls)

   1  Noble Lyons group               48:22
   2  Mark Gookin                     57:28
   3  David Best                    1:01:23
   4  Harold DeMoss                 1:15:05
   5  Sharon Ross McMalion          1:16:45
   6  Scott Nouotny                 1:24:10
   7  Chance Crail                  1:28:16
   8  Michael Werner                1:41:36
   9  Dean French                   1:43:25
  10  Stephen Gookin                1:48:09
  11  Hunt team                     1:56:19
  12  Stan Paher                    2:00:52
  13  Marina Keating                2:08:34
  14  Daniel & Janet Gookin         2:30:51

      Lars & Seth Crail               DNF
      Becky & Adam Redfield           DNF

Competitive Classes


  Pl  Name                            Time


F-10    (White)    (1.9 km, 15 m climb, 11 controls)

   1  Julia Doubson                   18:10
   2  Cassandra Pelayo                29:59
   3  Karina Masalkovaite             35:31
   4  Johanna Karras                  35:44
   5  Natalie Pelayo                  36:27
   6  Katie Petersen                  38:03
   7  Masha Konkov                    39:04
   8  Sarah Petersen                  40:48
   9  Hannah Kopisch                  41:28
  10  Gabija Masalkovaite             43:26
  11  Emily Hann                      47:42
  12  Elisabeth Pelayo


F-12    (White)    (1.9 km, 15 m climb, 11 controls)

   1  Jodi Rickel                     20:28


M-10    (White)    (1.9 km, 15 m climb, 11 controls)

   1  Rory Maclean                    28:46


F-Yellow           (3.2 km, 45 m climb, 11 controls)

   1  Kate Soerensen                  54:31


M-14    (Yellow)   (3.2 km, 45 m climb, 11 controls)

   1  Jaxon Rickel                    26:57
   2  Daniel Kopisch                  28:57
   3  Philipp Kopisch                 48:29

      David Harrison                  DNF


F-Orange           (3.8 km, 70 m climb, 10 controls)

   1  Marie-Josee Parayre           1:11:27
   2  Marieke Steuben               1:21:30
   3  Lauren Wemmer                 1:26:58
   4  Judy Koehler                  2:46:51
   5  Lisa Bongi                    2:46:57


M-16    (Orange)   (3.8 km, 70 m climb, 10 controls)

   1  Bevan Waite                     39:39
   2  Tristan Delforge-Melia          57:53

      Jayson Rickel                   DNF


M-Orange           (3.8 km, 70 m climb, 10 controls)

   1  Fedor Snarskiy                1:43:29


F55+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Leslie Minarik                1:20:42
   2  Rosemary Johnson              1:33:34


F60+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Jennifer Kerr                 1:35:14


F65+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Dayle Lavine                  1:14:57
   2  Anne York                     1:25:17
   3  Robyn Davies                  1:53:09
   4  Nancy Lindeman                3:08:13


F70+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Shirley Donald                1:13:59
   2  Judith Opsahl                 2:13:11


F-Brown            (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

      Beth Dixon                      DNF


M65+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Evan Custer                     53:17
   2  Don Atkinson                  1:01:49
   3  Michael Fleishman             1:11:01
   4  Harvey Friedman               1:32:21
   5  John Davies                   1:48:56
   6  Clark Maxfield                1:49:56
   7  Jim Fish                      1:56:54

      Glen Cafferty                   DNF


M70+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Alex Kerr                       55:06
   2  Richard Lavine                1:06:18
   3  Joe Scarborough               1:13:37
   4  Ron Gross                     1:46:46

      Scott Donald                    DNF
      Oleg Shakhnovsky                DNF


M75+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Edwin Gookin                  1:36:06
   2  Richard Opsahl                1:58:53
   3  Bill Gookin                   2:27:37


M80+    (Brown)    (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

      Ken Lew                         DNF


M-Brown            (3.4 km, 40 m climb, 8 controls)

   1  Gary Kraght                   1:00:56
   2  John Ide                      1:20:03
   3  Scott Aster                   1:38:59
   4  Stew Hintz                    1:53:42

      Ananda Ranasinghe               DNF


F-20    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Kelsey Wyatt-Mair             1:33:46


F35+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Karen Williams                1:16:30


F40+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Stephanie Maclean             1:14:07
   2  Kerie Raymond                 2:07:23


F45+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Heidi Whalen                    58:33
   2  Clare Durand                  1:10:28
   3  Terry Farrah                  1:49:39


F50+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Anne Daltveit                 1:13:11
   2  Ardis Dull                    1:17:10
   3  Janet Petersen                1:28:50
   4  Johanna Merriss               1:47:35


F-Green            (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Lauren Knight                 1:24:12
   2  Trish Krantz                  1:26:59

      Gina Pricco                     DNF


M-18    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Benoit Rauturier              1:02:17


M50+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Matthias Kohler                 45:46
   2  Dean Sturtevant                 47:00
   3  Steve Gregg                     47:47
   4  Kean Williams                   54:40
   5  Memund Daltveit                 55:48
   6  Dan Greene                    1:00:41
   7  Kent Ohlund                   1:02:02
   8  Gavin Wyatt-Mair              1:03:17
   9  Peter Olsten                  1:05:28
  10  Jim Waite                     1:10:06
  10  Chris Whitmyre                1:10:06
  12  Giovanni Visetti              1:10:26
  13  Phil Stradling                1:27:15
  14  Tony Pinkham                  1:33:32
  15  Jeff Lanam                    1:43:20


M55+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Charlie Shahbazian              57:13
   2  Jim Thompson                  1:06:05
   3  Mark Blair                    1:11:46
   4  Aubrey Moss                   1:19:09
   5  Gary McCausland               1:24:48

      Mark Petersen                   DNF


M60+    (Green)    (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Ole Bergset                     55:31
   2  Dennis Wildfogel                57:44
   3  Steve Smith                     59:10
   4  Rich Parker                     59:58
   5  George Minarik                1:06:05
   6  Dale Width                    1:12:42
   7  Wes Erck                      1:15:07
   8  Bud Laird                     1:19:39
   9  Chuck Spalding                1:20:47
  10  Robert Huebner                1:21:30
  11  Emil Huber                    1:25:11
  12  Bill Straka                   1:35:16

      Dave Petty                      DNF


M-Green            (4.3 km, 80 m climb, 9 controls)

   1  Steve Beuerman                2:21:42


F-21+   (Red)      (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Penny DeMoss                  1:02:58
   2  Sharon Crawford               1:08:36
   3  Cristina Luis                 1:12:35
   4  Victoria Campbell             1:12:38


M-20    (Red)      (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Huw Stradling                 1:01:42
   2  Malcolm Wyatt-Mair            1:06:08
   3  Amos Meeks                    1:11:51
   4  Alex Kiperman                 1:13:14
   5  Andrey Poletayev              1:17:54


M35+    (Red)      (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Lehel Fenyo                     48:30
   2  Ido Green                       49:10
   3  Niklos Weber                    58:47


M40+    (Red)      (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Justin Williams                 47:31
   2  Pierre Delforge                 47:57
   3  Stephen Harrison              1:10:26
   4  Oyvind Naess                  1:13:05
   5  Manfred Kopisch               1:28:56
   6  Brad Wetmore                  1:30:35
   7  Peter Houck                   1:49:51

      Derek Maclean                   DNF
      Paul Murgatroyd                 DNF


M45+    (Red)      (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Tapio Karras                    47:40
   2  Henrik Pedersen               1:04:38
   3  Alex Finch                    1:07:54
   4  Toby Ferguson                 1:11:43
   5  Fyodor Konkov                 1:15:51
   6  Luc Poppe                     1:19:56
   7  Ludwig Hill                   1:22:54
   8  Eugene Kiperman               1:25:36
   9  Mike Chin                     1:27:47
  10  Theo Verhoeven                1:42:31
  11  Kelly Wells                   2:17:19


M-Red              (5.2 km, 110 m climb, 9 controls)

   1  Peter Graube                  1:11:16
   2  Dan Felitsky                  1:18:21


M-21+   (Blue)     (7.4 km, 140 m climb, 13 controls)

   1  Eddie Bergeron                  53:39
   2  Jonas Kjall                     56:38
   3  Andy Dale                       56:51
   4  Mikkel Conradi                1:00:42
   5  Benn Legg                     1:04:54
   6  Sergey Velichko               1:05:45
   7  Francois Leonard              1:08:54
   8  Jonathan Campbell             1:15:10
   9  Patrick Nuss                  1:24:34
  10  Andrejus Masalkovas           1:40:09
  11  Greg Khanlarov                1:45:32
  12  Michael Huber                 1:55:15
  13  Travis Parker                 2:05:53
  14  Rex Winterbottom              2:06:38
  15  Chris Hann                    2:13:39
  16  Joe Maffei                    2:33:08

      Larry O'Neill                   DNF


Day 3 – Burton Creek Classic Distance


Burton Creek State Park, Tahoe City, CA
Sunday, June 22, 2008

Official Results

Recreational Courses


  Pl  Name                            Time


White Course       (2.4 km, 30 m climb, 8 controls)

   1  Hanne Daltveit                  27:25
   2  Mary Weber                    1:15:47


Yellow Course      (3.1 km, 55 m climb, 11 controls)

   1  John Rickel                     37:49
   2  Caroline Luis                   41:35
   3  Gary Kraght                     50:53
   4  Anne Gorby                      53:45
   5  Caroline Meeks                  54:35
   6  Paul Keeton                   1:02:55
   7  Ron & Sally Grassi            1:10:20


Orange Course      (4.5 km, 70 m climb, 11 controls)

   1  Dave Best                     1:13:44
   2  Harold DeMoss                 1:14:04
   3  Larry O'Neill                 1:19:09
   4  Opsahl                        1:21:05
   5  Liz Stradling                 1:22:51
   6  Hans Opsahl                   1:25:29
   7  Terry Hunt, Kevin Hinkley     1:31:32
   8  Marina Keating                1:33:26
   9  Beth Dixon                    1:34:57
  10  Scott Meeks                   1:35:05
  11  Chance & Lars Crail           1:36:57
  12  Bill Whalen                   1:42:06
  13  Sara Bellini                  1:45:09
  14  Maile Field, Seth Crail       1:49:44
  15  Scott Novotny                 2:18:06
  16  Stan Paher                    2:24:56
  17  Liz Revenco                   2:31:18
  18  Vic Revenko                   2:54:15
  19  George & Aaron Raynsford      2:59:49

      Paul Keeton                     DNF

Competitive Classes


  Pl  Name                            Time


F-10    (White)    (2.4 km, 30 m climb, 8 controls)

   1  Hannah Kopisch                  33:02
   2  Johanna Karras                  36:04
   3  Karina Masalkovaite             38:13
   4  Gabija Masalkovaite             40:42
   5  Katie Petersen                  44:04
   6  Masha Konkov                    45:41
   7  Cassandra Pelayo                45:55
   8  Sarah Petersen                  55:30
   9  Elisabeth Pelayo              1:05:53

      Natalie Pelayo                  DNF


F-12    (White)    (2.4 km, 30 m climb, 8 controls)

   1  Jodi Rickel                     22:44


M-10    (White)    (2.4 km, 30 m climb, 8 controls)

   1  Rory MacLean                    42:23


F-Yellow           (3.1 km, 55 m climb, 11 controls)

   1  Kate Soerensen                  59:27


M-14    (Yellow)   (3.1 km, 55 m climb, 11 controls)

   1  Jaxon Rickel                    20:47
   2  Daniel Kopisch                  37:17
   3  Philipp Kopisch                 37:53


F-Orange           (4.5 km, 70 m climb, 11 controls)

   1  Marie-Josee Parayre           1:05:11
   2  Marieke Steuben               1:17:39
   3  Lauren Wemmer                 1:34:58
   4  Judy Koehler                  2:19:56
   5  Nancy Lindeman                4:11:51


M-16    (Orange)   (4.5 km, 70 m climb, 11 controls)

   1  Tristan Delforge-Melia        1:14:05

      Bevan Waite                     DNF


M-Orange           (4.5 km, 70 m climb, 11 controls)

   1  Fedor Snarskiy                1:14:45
   2  Dean French                   2:39:50


F55+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Leslie Minarik                1:20:11
   2  Rosemary Johnson              1:57:21

      Carol Schick-Lyda               DNF


F60+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Jennifer Kerr                 1:27:28


F65+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Robyn Davies                  2:00:21
   2  Dayle Lavine                  2:12:08
   3  Anne York                     2:18:18


F70+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Shirley Donald                2:04:25

      Judith Opsahl                   DNF


F-Brown            (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Sarah Minarik                 1:13:32


M65+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Don Atkinson                  1:08:05
   2  Evan Custer                   1:08:28
   3  Michael Fleishman             1:36:57
   4  John Davies                   1:37:19
   5  Jim Fish                      2:07:44
   6  Clark Maxfield                2:38:44
   7  Harvey Friedman               2:38:59
   8  Glen Cafferty                 3:01:57


M70+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Alex Kerr                     1:03:35
   2  Joe Scarborough               1:41:06
   3  Richard Lavine                1:53:51
   4  Scott Donald                  2:23:26


M75+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Edwin Gookin                  1:22:36
   2  Richard Opsahl                1:24:45
   3  Bill Gookin                   2:04:36


M80+    (Brown)    (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Ken Lew                       2:12:07


M-Brown            (4.2 km, 35 m climb, 10 controls)

   1  Hermanson Brothers            2:18:56
   2  Ananda Ranasinghe             2:44:50

      Ron Gross                       DNF


F-20    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Kelsey Wyatt-Mair             1:21:44


F35+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

      Natasha Doubson                 DNF
      Karen Williams                  DNF


F40+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Stephanie MacLean             1:13:36
   2  Kerie Raymond                 2:55:48


F45+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Heidi Whalen                  1:07:53
   2  Clare Durand                  1:21:27
   3  Terry Farrah                  1:47:53


F50+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Ardis Dull                    1:16:32
   2  Anne Daltveit                 1:18:58
   3  Johanna Merriss               1:42:22

      Janet Petersen                  DNF


F-Green            (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Lauren Knight                 1:25:14
   2  Trish Krantz                  1:30:30


M-18    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Benoit Rauturier                56:00


M50+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Kent Ohlund                     48:43
   2  Dean Sturtevant                 52:55
   3  Memund Daltveit                 53:02
   4  Matthias Kohler               1:00:42
   5  Giovanni Visetti              1:01:08
   6  Kean Williams                 1:10:05
   7  Steve Gregg                   1:10:07
   8  Jim Waite                     1:13:31
   9  Gavin Wyatt-Mair              1:20:24
  10  Chris Whitmyre                1:20:46
  11  Toby Ferguson                 1:23:11
  12  Phil Stradling                1:25:27
  13  Peter Olsten                  1:26:22
  14  Jeff Lanam                    2:28:05

      Tony Pinkham                    DNF
      Dan Greene                      SPW


M55+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Charlie Shahbazian              55:44
   2  Mark Blair                    1:05:12
   3  Jim Thompson                  1:27:37
   4  Mark Petersen                 1:30:25
   5  Gary McCausland               1:34:28

      Aubrey Moss                     SPW


M60+    (Green)    (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Dennis Wildfogel              1:02:39
   2  Ole Bergset                   1:04:03
   3  Steve Smith                   1:05:40
   4  Rich Parker                   1:07:44
   5  Dale Width                    1:10:57
   6  Robert Huebner                1:11:38
   7  George Minarik                1:12:31
   8  Bud Laird                     1:28:59
   9  Dave Petty                    1:32:47
  10  Wes Erck                      1:38:16
  11  Chuck Spalding                1:40:00
  12  Bill Straka                   2:17:48

      Emil Huber                      DNF


M-Green            (5.0 km, 75 m climb, 10 controls)

   1  Steve Beuerman                2:41:20


F-21+    (Red)     (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Victoria Campbell             1:38:46
   2  Cristina Luis                 1:42:13
   3  Sharon Crawford               1:49:31


M-20    (Red)      (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Amos Meeks                    1:20:13
   2  Huw Stradling                 1:35:25
   3  Alex Kiperman                 1:45:13
   4  Andrey Poletayev              1:54:59
   5  Malcolm Wyatt-Mair            2:27:18


M35+    (Red)      (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Lehel Fenyo                   1:04:46
   2  Niklos Weber                  1:43:25


M40+    (Red)      (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Pierre Delforge               1:32:23
   2  Derek MacLean                 1:42:52
   3  Oyvind Naess                  1:49:51
   4  Manfred Kopisch               1:54:10
   5  Stephen Harrison              1:57:45
   6  Paul Murgatroyd               2:00:15
   7  Brad Wetmore                  2:28:38

      Justin Williams                 DNF


M45+    (Red)      (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Tapio Karras                  1:33:49
   2  Chuck Lyda                    1:39:42
   3  Henrik Pedersen               1:46:23
   4  Eugene Kiperman               1:53:38
   5  Fyodor Konkov                 1:54:03
   6  Ludwig Hill                   2:11:36
   7  Luc Poppe                     2:20:32
   8  Theo Verhoeven                2:22:19
   9  Kelly Wells                   2:30:03

      Alex Finch                      DNF


M-Red              (7.1 km, 165 m climb, 12 controls)

   1  Dan Felitsky                  1:31:56
   2  Travis Parker                 1:36:32
   3  Peter Graube                  1:58:08


M-21+   (Blue)     (9.2 km, 220 m climb, 19 controls)

   1  Jonas Kjall                   1:28:53
   2  Andy Dale                     1:32:53
   3  Jonathan Campbell             1:32:59
   4  Sergey Velichko               1:33:54
   5  Eddie Bergeron                1:34:26
   6  Mikkel Conradi                1:34:32
   7  Francois Leonard              1:35:25
   8  Andrejus Masalkovas           1:54:05
   9  Benn Legg                     2:00:28
  10  Greg Khanlarov                2:22:42
  11  Rex Winterbottom              2:41:45
  12  Michael Huber                 2:44:11
  13  Patrick Nuss                  2:44:30

      Joe Maffei                      DNF
      Chris Hann                      DNF

_______________

DNF = Did not finish
SPW = Sporting withdrawal (quit early for an altruistic reason)