2007 Western States Championships
Date: Oct. 13 - 14, 2007
Location: Cobb, CA
Event Director: - 415.456.8118
Course Setters: Mark Blair, George Minarik
Type: A; 2-day classic individual USOF "A" meet, plus recreational courses
Related Information
Event Announcement Day-1 WinSplits by Class (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=8572) Day-2 WinSplits by Class (http://www.obasen.nu/winsplits/online/en/show_event.asp?id=8584) RouteGadget - Introduction RouteGadget - Day 1 (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=110&kieli=) RouteGadget - Day 2 (http://baoc.org/gadget/cgi/reitti.cgi?act=map&id=111&kieli=) Control Descriptions - Day 1 Control Descriptions - Day 2
Event Write-Up
By
Congratulations to all of BAOC on a very successful two-day championship "A" meet! The terrain and courses drew rave reviews, both from local competitors and those who came in from outside the Bay Area. The open pine forest of Boggs created wonderful conditions for very technical courses, but without the extreme climb (or poison oak) of most of our local maps. Sharon Crawford, from RMOC, told me she thought this was the best terrain BAOC has, and Vladimir Gusiatnikov told me he thought it was the best "continental" style terrain in the country! Lots of club members asked me during the meet when we will next get to use this great new map (not until May 2009).
Conditions were rough on Friday for preparations, as we had a hard, cold rain most of the day, followed by dense fog in the late afternoon. I was very nervous about the fog, hoping it would clear by Saturday morning. Course setters George Minarik and Mark Blair, struggled thoughout the day hanging the controls, while Jay Hann hauled water and a volunteer crew set up the start and finish.
Huge kudos by the way, to Jay Hann, who organized a wonderful Juniors pavilion, complete with large canopy, tables, chairs, lots of food, and even various forms of entertainment. Young participants really enjoyed having this "home base" for activities, and parents and siblings appreciated it as well. In fact, the pavilion served as a magnet for all participants to mingle and socialize before and after their runs.
On Saturday, the sun came out and we had great weather conditions the rest of the weekend. George Minarik designed the courses on Saturday, which toured the northern section of the map. Many people struggled with the subtle details on the map, but winning times were appropriate, and very few people failed to finish their courses.
Saturday night featured two social activities. There was a group campfire and impromptu music jam at Clear Lake State Park led by Nancy Lindeman. There was also a very nice dinner at the Rob Roy country club in Cobb. The course reviews after dinner drew some spirited discussions, and were both enjoyable and educational.
On Sunday, the courses ran through the southern portion of the map. Mark Blair designed these courses and again drew many compliments, with finishing times coming in just about as expected. We did have some excitement Sunday, when some area locals decided to get in a little target practice in a location very close to routes taken by runners on the Red and Blue courses. No one got shot, but it did unnerve several participants. (We’re not in the Bay Area any more Dorothy!)
We also had two protests on Sunday, one on the Brown course and one on the Blue course. The A-meet jury visited the locations in question, and denied both protests, so the results stand. We also had a lost participant, who made it back to the assembly area just as an organized search was being sent out. Kudos to this person for finding their way back on their own!
The success of this meet would have been impossible if not for the incredible volunteerism in this club! George and Mark put in many hours designing and fine tuning their courses. Jay worked tirelessly to organize the best Junior support our club has ever had. I want to extend a special thanks to all of the people who pitched in on Saturday and Sunday, from the crew chiefs, and their workers, to the people who stepped in at the last moment when they saw something that needed doing. Some people volunteered for multiple tasks, all of which made the event go smoothly. I especially am grateful to Jay, Mark, and Terry Farrah for sticking with me to the end on Sunday, helping make sure we left the forest with all the equipment, and without leaving a trace that we had been there.
The volunteers are listed below. I apologize if I have missed anyone.
Start crew: Mathias Koehler, Terry Farrah, Werner Haag, Brad Wetmore, Mike Fleishman, Dan Greene, Dean French, Rex Winterbottom, Kerie Raymond, Nancy Lindeman, Johanna Merris, Jim Fish, Peter Olsten
Finish crew: Mikkell Conradi, Jim Fish, Nic Corsano, Lauren Knight
Mapping, map production: Vladimir Zherdev, Bob Cooley
E-punch: Evan Custer, Rosemary Johnson, Peter Graube, Jeff Lanam, Chuck Spalding, Toby & Cameron Ferguson
First Aid: Joan Roos, Esther Heller
Signage: Tony Pinkham, Finn Arildson, Birgit
Registration: Marsha Jacobs, Judy Koehler, Jim Hayes, Everett & Jean Beuerman, Esther Heller
Jury: For doing a tough job well
Parking: Robert Strauss, Tom Thomas
Awards: Kelly Wells
T-Shirt: Stephanie Maclean
Control Pickup: Harold & Penny DeMoss, Allan & Kim Pincus, Bud Laird, Marley & Kelly Wells, Steve Gregg, Luc Poppe, Theo Verhoeven, Brad Wetmore, Dean French, Nancy Lindeman, Shirley Donald, Jim Fish, Dwight Freund, Greg Khanlarov
Thanks again to all the volunteers, and to all the participants, for a successful event.
Scott Aster
Event Director
Results
2007 Western States Championships
Boggs Mountain Demonstration Forest
Cobb, CA
Saturday-Sunday, October 13-14, 2007
Day-1 Recreational Courses |
|
Day-2 Recreational Courses |
Day-1 Recreational Courses
Pl Name(s) Club Time White Course (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) 1 Katie & Sarah Petersen BAOC 45:45 2 Lauren & Leigh Moffett 48:30 3 Shirley Pierce BAOC 1:04:38 4 David Harrison 1:17:48 5 Hannah Kopish 1:20:58 Yellow Course (2.9 km, 70 m climb, 12 controls) 1 Gary Kraght BAOC 30:13 2 Wayne Capliner 37:00 3 Doug & Alice Moore 56:55 4 Maureen Sheehan BAOC 58:04 5 Sarah Minarik, Abram Katz BAOC 1:16:03 6 Nancy Neuburger, Kathy A. PTOC 1:32:26 7 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC 1:37:00 8 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC 2:07:15 Chris Finch BAOC DNF Tiffany Farrell, Idell W. BAOC DNS Orange Course (4.0 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Monica Siegenthaler 1:05:23 2 Susan Ryan BAOC 1:56:26 3 Alan Houser, Helene Gordon BAOC 2:20:26 4 Kevin Hinkley, Terri Hunt 2:30:26 5 Jeanne Strauss BAOC 2:35:51 Scott Novotny MSP Judy Borish COC DNF Jim Hayes BAOC DNF
Day-1 Results by Class
Pl Name Club Time F-10 (White) (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) 1 Doubson, Julia BAOC 22:29 2 Karras, Johanna BAOC 26:57 3 Konkov, Masha BAOC 28:19 4 Bryant, Isabel NEOC 28:30 5 Masalkovaite, Karina BAOC 30:15 6 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC 32:31 7 Masalkovaite, Gabija BAOC 35:54 8 Hann, Emily BAOC 1:43:32 M-10 (White) (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) 1 Maclean, Rory BAOC 43:37 M-12 (White) (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) Hubsch, Ben LAOC DNS Hubsch, Will LAOC DNS F-12 (White) (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) 1 Caplinger, Bronwyn 46:23 F-14 (Yellow) (2.9 km, 70 m climb, 12 controls) 1 Velichko, Masha CTOC 39:35 2 Delforge-Melia, Juliette BAOC 1:32:59 F-Yellow (2.9 km, 70 m climb, 12 controls) 1 DeWeese, Kathy BAOC 1:10:29 Soerensen, Kate SDO DNS M-14 (Yellow) (2.9 km, 70 m climb, 12 controls) 1 Kopisch, Daniel BAOC 35:49 2 Kopisch, Philipp BAOC 1:00:19 3 Bryant, David NEOC 1:35:20 F-Orange (4.0 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Parayre, Marie-Josee BAOC 1:00:31 2 DeWeese, Rhonda NEOC 1:57:32 3 Doubson, Natasha BAOC 2:25:01 4 Koehler, Judy BAOC 2:39:00 Blake, Vanessa CROC DNF M-16 (Orange) (4.0 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Waite, Bevan BAOC 1:10:21 2 Delforge-Melia, Tristan BAOC 2:04:28 Karras, Jukka BAOC DNF F55+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Minarik, Leslie BAOC 1:39:50 2 Pohl, Julie CROC 1:56:49 3 Johnson, Rosemary BAOC 2:01:32 F60+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Kerr, Jennifer GCO 1:23:17 2 Jacobs, Marsha BAOC 2:07:41 F65+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Moore, Linda LVOC 1:08:29 2 Roos, Joan BAOC 1:20:31 3 York, Anne COC 1:57:27 4 Lindeman, Nancy BAOC 3:06:56 F70+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Davis, Marit QOC 1:19:24 2 Gookin, Donna SDO 1:36:32 3 Donald, Shirley KOC 1:48:28 4 Opsahl, Judith NMO 2:26:11 F-Brown (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Knight, Lauren BAOC 1:08:31 2 Gillis, Trinka BAOC 1:34:58 M65+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Davis, Don QOC 46:43 2 Veler, Frederick SAMM 48:29 3 Custer, Evan BAOC 52:31 4 Parker, Rich SDO 52:41 5 Fleishman, Michael BAOC 1:03:45 6 Maxfield, Clark CAOC 1:05:55 7 Jakobsen, Ingvard LAOC 1:22:23 8 Donald, Scott KOC 1:30:55 9 Friedman, Harvey COC 1:46:07 10 Fish, Jim BAOC 2:02:26 M70+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Kerr, Alex GVOC 55:20 2 Gross, Ron GCO 1:02:37 3 DeMoss, Harold BAOC 1:14:16 4 Gookin, Edwin SDO 1:23:04 5 Moore, Carl LVOC 2:17:11 Scarborough, Joe BAOC DNF M75+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Opsahl, Richard NMO 1:39:38 M80+ (Brown) (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Lew, Ken COC 1:51:44 M-Brown (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Ferguson, Toby BAOC 1:13:55 2 Meredith, David BAOC 1:31:46 3 Ranasinghe, Ananda LAOC 2:42:00 4 French, Dean BAOC 3:03:06 Kuestner, Rolf COC DNF F-20 (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Kuestner, Holly COC 1:08:29 2 Borish, Tori COC 1:15:17 3 Olsson, Catherine COC 1:32:04 4 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC 1:41:49 F40+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Maclean, Stephanie BAOC 1:24:46 2 Thomson, Bridget LAOC 1:42:17 3 Melia, Jane BAOC 1:53:55 4 Raymond, Kerie COC 2:18:15 5 Lightfoot, Ellie GCO 2:53:28 F45+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Durand, Claire LAOC 1:18:40 2 Kuestner, Sue COC 1:52:43 3 Timmerman, Sherry ARCT 2:05:05 4 Farrah, Terry BAOC 2:08:56 F50+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Tryson, Janet EMPO 1:30:10 2 Dull, Ardis COC 1:36:52 3 Merriss, Johanna BAOC 1:57:06 4 Petersen, Janet BAOC 2:16:36 Eugster, Suzanne FWOC DNF F-Green (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Krantz, Trish SDO 1:45:48 M-18 (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Ferguson, Cameron BAOC 1:37:14 M50+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Enger, David SAMM 1:00:26 1 Wolfe, Bruce BAOC 1:00:26 3 Ohlund, Kent BAOC 1:04:47 4 Gregg, Steve BAOC 1:05:14 5 Tryson, Glen EMPO 1:05:16 6 Waite, Jim BAOC 1:05:33 7 Kohler, Matthias BAOC 1:08:02 8 Haag, Werner BAOC 1:12:03 9 Durrell, Brian ARCT 1:23:06 10 Olsten, Peter BAOC 1:24:10 11 Pinkham, Tony BAOC 1:29:06 12 Greene, Dan BAOC 1:29:25 13 Wyatt-Mair, Gavin BAOC 1:29:53 14 Shahbazian, Charlie CAOC 1:45:19 15 Pincus, Allan LAOC 1:47:05 16 Lanam, Jeff BAOC 2:11:56 17 Lewis, Robert BAOC 2:30:07 M55+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Siegenthaler, Walter COK 1:02:58 2 Harding, Malvin CROC 1:12:35 3 Thomson, Joel LAOC 1:15:28 4 Hawkins, Dick ARCT 1:27:19 5 Petersen, Mark BAOC 1:35:51 6 Thompson, Jim LVOC 1:39:12 7 Aubrey, Moss NMO 2:11:14 8 Rogers, David CROC 2:21:39 9 Corsano, Nick BAOC 2:22:04 M60+ (Green) (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Jakobsen, Atle ASK0Y OL 58:43 2 Haarma, Hannu BAOC 1:07:03 3 Smith, Steve BAOC 1:12:43 4 DeWeese, Charlie NEOC 1:13:03 5 Wildfogel, Dennis BAOC 1:14:46 6 Neuberger, Richard PTOC 1:25:11 7 Laird, Bud BAOC 1:26:27 8 Spalding, Chuck BAOC 1:34:57 9 Atkinson, Don COC 1:35:17 10 Petty, Dave COC 1:47:40 Freund, Dwight GCO DNF Bergset, Ole CTOC DNS M-Green (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Vomaske, Ken SOAR 1:13:47 2 Wiederstrom, Bjorn BAOC 1:15:15 3 Harrison, Stephen BAOC 1:16:39 4 Arildsen, Finn BAOC 1:39:44 5 Bily, Mike 2:34:15 6 Beuerman, Steve BAOC 2:39:09 F-21+ (Red) (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Knechtli, Lilian OLG 1:26:57 2 DeMoss, Penny BAOC 1:36:23 3 Crawford, Sharon RMOC 1:42:11 4 Bryant, Barbara NEOC 1:54:08 5 Kohn, Linda ROC 2:24:41 Pincus, Kim LAOC DNF Longstreth, Margaret COC DNF M-20 (Red) (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC 1:29:58 M35+ (Red) (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Weber, Nik BAOC 1:32:19 M40+ (Red) (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Newbery, Piers JOK 1:18:20 2 Maclean, Derek BAOC 1:21:49 3 Urban, Jan SDO 1:32:40 4 Libell, Jonas BAOC 1:37:42 5 Yee, Dave NEOC 1:40:38 6 Wetmore, Brad BAOC 1:48:09 7 Kopisch, Manfred BAOC 1:48:28 8 Lee, Dennis GVOC 2:02:31 9 van Hoff, Deron BAOC 2:09:31 10 Drumm, Scott CROC 2:24:53 Delforge, Pierre BAOC DNF M45+ (Red) (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Forrest, Kimball ARCT 1:11:25 2 Karras, Tapio BAOC 1:12:17 3 Carson, Paul ARCT 1:17:15 4 Tidswell, Ian BAOC 1:27:47 5 Worner, Richard ROC 1:46:39 6 Konkov, Fyodor BAOC 1:46:41 7 Lee, John COC 1:54:22 8 Moffett, Michael 1:58:05 9 Strauss, Robert BAOC 2:06:51 10 Poulsen, Mike CROC 2:06:57 11 Finch, Alex BAOC 2:08:14 12 Graube, Peter BAOC 2:08:57 13 Williams, Kean COC 2:10:28 14 Wells, Kelly BAOC 2:16:21 15 Poppe, Luc BAOC 2:17:52 16 Verhoeven, Theo BAOC 2:24:36 17 Thomas, Tom BAOC 2:28:47 18 Maffei, Joe BAOC 2:36:00 19 Brodsky, Jeff TSN 2:43:08 Chin, Mike LAOC DNS Pedersen, Henrik SDO DNS M-21+ (Blue) (9.3 km, 340 m climb, 21 controls) 1 Bone, Eric COC 1:21:11 2 Bergeron, Eddie SVO 1:21:24 3 McGratth, Clem DVOA 1:25:42 4 Riley, Wyatt DVOA 1:29:07 5 Velichko, Sergey CTOC 1:34:26 6 Scarborough, James BAOC 1:37:01 7 Gusiatnikov, Vladimir OCIN 1:39:04 8 Ulrich, Kornel BAOC 1:39:29 9 Stoll-Hadayia, Dan BAOC 1:43:16 10 Conradi, Mikkel CSU 1:46:57 11 Legg, Benjamin BAOC 1:53:41 12 Gudmundsen, Tor EWOC 1:55:14 13 White, Ed OUTAH 2:02:10 14 Leonard, Francois BAOC 2:04:49 15 Masalkovas, Andrejus BAOC 2:21:42 16 Smith, Cory ARCT 2:35:08 17 Nuss, Patrick OK 2:39:46 18 Felitsky, Dan SDO 2:46:59 19 Meacham, Jim LAOC 3:15:04 Khanlarov, Greg BAOC DNF Gass, West DNF Richmond, Billy DNF Winterbottom, Rex BAOC DNS
Day-1 Results by Course
Pl Name(s) Club Class Time White Course (2.3 km, 55 m climb, 9 controls) 1 Doubson, Julia BAOC F-10 22:29 2 Karras, Johanna BAOC F-10 26:57 3 Konkov, Masha BAOC F-10 28:19 4 Bryant, Isabel NEOC F-10 28:30 5 Masalkovaite, Karina BAOC F-10 30:15 6 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC F-10 32:31 7 Masalkovaite, Gabija BAOC F-10 35:54 8 Maclean, Rory BAOC M-10 43:37 9 Petersen, Katie & Sarah BAOC Rec-W 45:45 10 Caplinger, Bronwyn F-12 46:23 11 Moffett, Lauren & Leigh Rec-W 48:30 12 Pierce, Shirley BAOC Rec-W 1:04:38 13 Harrison, David Rec-W 1:17:48 14 Kopish, Hannah Rec-W 1:20:58 15 Hann, Emily BAOC F-10 1:43:32 Hubsch, Ben LAOC M-12 DNS Hubsch, Will LAOC M-12 DNS Yellow Course (2.9 km, 70 m climb, 12 controls) 1 Kraght, Gary BAOC Rec-Y 30:13 2 Kopisch, Daniel BAOC M-14 35:49 3 Capliner, Wayne Rec-Y 37:00 4 Velichko, Masha CTOC F-14 39:35 5 Moore, Doug & Alice Rec-Y 56:55 6 Sheehan, Maureen BAOC Rec-Y 58:04 7 Kopisch, Philipp BAOC M-14 1:00:19 8 DeWeese, Kathy BAOC F-Yel 1:10:29 9 Sarah Minarik, Abram Katz BAOC Rec-Y 1:16:03 10 Neuburger Nancy, Kathy A. PTOC Rec-Y 1:32:26 11 Delforge-Melia, Juliette BAOC F-14 1:32:59 12 Bryant, David NEOC M-14 1:35:20 13 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC Rec-Y 1:37:00 14 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC Rec-Y 2:07:15 Finch, Chris BAOC Rec-Y DNF Soerensen, Kate SDO F-Yel DNS Tiffany Farrell, Idell W. BAOC Rec-Y DNS Orange Course (4.0 km, 165 m climb, 12 controls) 1 Parayre, Marie-Josee BAOC F-Orn 1:00:31 2 Siegenthaler, Monica Rec-O 1:05:23 3 Waite, Bevan BAOC M-16 1:10:21 4 Ryan, Susan BAOC Rec-O 1:56:26 5 DeWeese, Rhonda NEOC F-Orn 1:57:32 6 Delforge-Melia, Tristan BAOC M-16 2:04:28 7 Alan Houser, Helene Gordon BAOC Rec-O 2:20:26 8 Doubson, Natasha BAOC F-Orn 2:25:01 9 Kevin Hinkley, Terri Hunt Rec-O 2:30:26 10 Strauss, Jeanne BAOC Rec-O 2:35:51 11 Koehler, Judy BAOC F-Orn 2:39:00 Novotny, Scott Rec-O MSP Blake, Vanessa CROC F-Orn DNF Karras, Jukka BAOC M-16 DNF Borish, Judy COC Rec-O DNF Hayes, Jim Rec-O DNF Brown Course (3.8 km, 120 m climb, 10 controls) 1 Davis, Don QOC M65+ 46:43 2 Veler, Frederick SAMM M65+ 48:29 3 Custer, Evan BAOC M65+ 52:31 4 Parker, Rich SDO M65+ 52:41 5 Kerr, Alex GVOC M70+ 55:20 6 Gross, Ron GCO M70+ 1:02:37 7 Fleishman, Michael BAOC M65+ 1:03:45 8 Maxfield, Clark CAOC M65+ 1:05:55 9 Moore, Linda LVOC F65+ 1:08:29 10 Knight, Lauren BAOC F-Brn 1:08:31 11 Ferguson, Toby BAOC M-Brn 1:13:55 12 DeMoss, Harold BAOC M70+ 1:14:16 13 Davis, Marit QOC F70+ 1:19:24 14 Roos, Joan BAOC F65+ 1:20:31 15 Jakobsen, Ingvard LAOC M65+ 1:22:23 16 Gookin, Edwin SDO M70+ 1:23:04 17 Kerr, Jennifer GCO F60+ 1:23:17 18 Donald, Scott KOC M65+ 1:30:55 19 Meredith, David BAOC M-Brn 1:31:46 20 Gillis, Trinka BAOC F-Brn 1:34:58 21 Gookin, Donna SDO F70+ 1:36:32 22 Opsahl, Richard NMO M75+ 1:39:38 23 Minarik, Leslie BAOC F55+ 1:39:50 24 Friedman, Harvey COC M65+ 1:46:07 25 Donald, Shirley KOC F70+ 1:48:28 26 Lew, Ken COC M80+ 1:51:44 27 Pohl, Julie CROC F55+ 1:56:49 28 York, Anne COC F65+ 1:57:27 29 Johnson, Rosemary BAOC F55+ 2:01:32 30 Fish, Jim BAOC M65+ 2:02:26 31 Jacobs, Marsha BAOC F60+ 2:07:41 32 Moore, Carl LVOC M70+ 2:17:11 33 Opsahl, Judith NMO F70+ 2:26:11 34 Ranasinghe, Ananda LAOC M-Brn 2:42:00 35 French, Dean BAOC M-Brn 3:03:06 36 Lindeman, Nancy BAOC F65+ 3:06:56 Kuestner, Rolf COC M-Brn DNF Scarborough, Joe BAOC M70+ DNF Green Course (5.3 km, 180 m climb, 15 controls) 1 Jakobsen, Atle ASK0Y OL M60+ 58:43 2 Enger, David SAMM M50+ 1:00:26 2 Wolfe, Bruce BAOC M50+ 1:00:26 4 Siegenthaler, Walter COK M55+ 1:02:58 5 Ohlund, Kent BAOC M50+ 1:04:47 6 Gregg, Steve BAOC M50+ 1:05:14 7 Tryson, Glen EMPO M50+ 1:05:16 8 Waite, Jim BAOC M50+ 1:05:33 9 Haarma, Hannu BAOC M60+ 1:07:03 10 Kohler, Matthias BAOC M50+ 1:08:02 11 Kuestner, Holly COC F-20 1:08:29 12 Haag, Werner BAOC M50+ 1:12:03 13 Harding, Malvin CROC M55+ 1:12:35 14 Smith, Steve BAOC M60+ 1:12:43 15 DeWeese, Charlie NEOC M60+ 1:13:03 16 Vomaske, Ken SOAR M-Grn 1:13:47 17 Wildfogel, Dennis BAOC M60+ 1:14:46 18 Wiederstrom, Bjorn BAOC M-Grn 1:15:15 19 Borish, Tori COC F-20 1:15:17 20 Thomson, Joel LAOC M55+ 1:15:28 21 Harrison, Stephen BAOC M-Grn 1:16:39 22 Durand, Claire LAOC F45+ 1:18:40 23 Durrell, Brian ARCT M50+ 1:23:06 24 Olsten, Peter BAOC M50+ 1:24:10 25 Maclean, Stephanie BAOC F40+ 1:24:46 26 Neuberger, Richard PTOC M60+ 1:25:11 27 Laird, Bud BAOC M60+ 1:26:27 28 Hawkins, Dick ARCT M55+ 1:27:19 29 Pinkham, Tony BAOC M50+ 1:29:06 30 Greene, Dan BAOC M50+ 1:29:25 31 Wyatt-Mair, Gavin BAOC M50+ 1:29:53 32 Tryson, Janet EMPO F50+ 1:30:10 33 Olsson, Catherine COC F-20 1:32:04 34 Spalding, Chuck BAOC M60+ 1:34:57 35 Atkinson, Don COC M60+ 1:35:17 36 Petersen, Mark BAOC M55+ 1:35:51 37 Dull, Ardis COC F50+ 1:36:52 38 Ferguson, Cameron BAOC M-18 1:37:14 39 Thompson, Jim LVOC M55+ 1:39:12 40 Arildsen, Finn BAOC M-Grn 1:39:44 41 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC F-20 1:41:49 42 Thomson, Bridget LAOC F40+ 1:42:17 43 Shahbazian, Charlie CAOC M50+ 1:45:19 44 Krantz, Trish SDO F-Grn 1:45:48 45 Pincus, Allan LAOC M50+ 1:47:05 46 Petty, Dave COC M60+ 1:47:40 47 Kuestner, Sue COC F45+ 1:52:43 48 Melia, Jane BAOC F40+ 1:53:55 49 Merriss, Johanna BAOC F50+ 1:57:06 50 Timmerman, Sherry ARCT F45+ 2:05:05 51 Farrah, Terry BAOC F45+ 2:08:56 52 Aubrey, Moss NMO M55+ 2:11:14 53 Lanam, Jeff BAOC M50+ 2:11:56 54 Petersen, Janet BAOC F50+ 2:16:36 55 Raymond, Kerie COC F40+ 2:18:15 56 Rogers, David CROC M55+ 2:21:39 57 Corsano, Nick BAOC M55+ 2:22:04 58 Lewis, Robert BAOC M50+ 2:30:07 59 Bily, Mike none M-Grn 2:34:15 60 Beuerman, Steve BAOC M-Grn 2:39:09 61 Lightfoot, Ellie GCO F40+ 2:53:28 Eugster, Suzanne FWOC F50+ DNF Freund, Dwight GCO M60+ DNF Bergset, Ole CTOC M60+ DNS Red Course (7.0 km, 280 m climb, 16 controls) 1 Forrest, Kimball ARCT M45+ 1:11:25 2 Karras, Tapio BAOC M45+ 1:12:17 3 Carson, Paul ARCT M45+ 1:17:15 4 Newbery, Piers JOK M40+ 1:18:20 5 Maclean, Derek BAOC M40+ 1:21:49 6 Knechtli, Lilian OLG F-21+ 1:26:57 7 Tidswell, Ian BAOC M45+ 1:27:47 8 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC M-20 1:29:58 9 Weber, Nik BAOC M35+ 1:32:19 10 Urban, Jan SDO M40+ 1:32:40 11 DeMoss, Penny BAOC F-21+ 1:36:23 12 Libell, Jonas BAOC M40+ 1:37:42 13 Yee, Dave NEOC M40+ 1:40:38 14 Crawford, Sharon RMOC F-21+ 1:42:11 15 Worner, Richard ROC M45+ 1:46:39 16 Konkov, Fyodor BAOC M45+ 1:46:41 17 Wetmore, Brad BAOC M40+ 1:48:09 18 Kopisch, Manfred BAOC M40+ 1:48:28 19 Bryant, Barbara NEOC F-21+ 1:54:08 20 Lee, John COC M45+ 1:54:22 21 Moffett, Michael none M45+ 1:58:05 22 Lee, Dennis GVOC M40+ 2:02:31 23 Strauss, Robert BAOC M45+ 2:06:51 24 Poulsen, Mike CROC M45+ 2:06:57 25 Finch, Alex BAOC M45+ 2:08:14 26 Graube, Peter BAOC M45+ 2:08:57 27 van Hoff, Deron BAOC M40+ 2:09:31 28 Williams, Kean COC M45+ 2:10:28 29 Wells, Kelly BAOC M45+ 2:16:21 30 Poppe, Luc BAOC M45+ 2:17:52 31 Verhoeven, Theo BAOC M45+ 2:24:36 32 Kohn, Linda ROC F-21+ 2:24:41 33 Drumm, Scott CROC M40+ 2:24:53 34 Thomas, Tom BAOC M45+ 2:28:47 35 Maffei, Joe BAOC M45+ 2:36:00 36 Brodsky, Jeff TSN M45+ 2:43:08 Delforge, Pierre BAOC M40+ DNF Pincus, Kim LAOC F-21+ DNF Longstreth, Margaret COC F-21+ DNF Chin, Mike LAOC M45+ DNS Pedersen, Henrik SDO M45+ DNS Blue Course (9.3 km, 340 m climb, 21 controls) 1 Bone, Eric COC M-21+ 1:21:11 2 Bergeron, Eddie SVO M-21+ 1:21:24 3 McGratth, Clem DVOA M-21+ 1:25:42 4 Riley, Wyatt DVOA M-21+ 1:29:07 5 Velichko, Sergey CTOC M-21+ 1:34:26 6 Scarborough, James BAOC M-21+ 1:37:01 7 Gusiatnikov, Vladimir OCIN M-21+ 1:39:04 8 Ulrich, Kornel BAOC M-21+ 1:39:29 9 Stoll-Hadayia, Dan BAOC M-21+ 1:43:16 10 Conradi, Mikkel CSU M-21+ 1:46:57 11 Legg, Benjamin BAOC M-21+ 1:53:41 12 Gudmundsen, Tor EWOC M-21+ 1:55:14 13 White, Ed OUTAH M-21+ 2:02:10 14 Leonard, Francois BAOC M-21+ 2:04:49 15 Masalkovas, Andrejus BAOC M-21+ 2:21:42 16 Smith, Cory ARCT M-21+ 2:35:08 17 Nuss, Patrick OK M-21+ 2:39:46 18 Felitsky, Dan SDO M-21+ 2:46:59 19 Meacham, Jim LAOC M-21+ 3:15:04 Khanlarov, Greg BAOC M-21+ DNF Gass, West M-21+ DNF Richmond, Billy M-21+ DNF Winterbottom, Rex BAOC M-21+ DNS
Day-2 Recreational Courses
Pl Name(s) Club Time White Course (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) 1 Katie Petersen BAOC 34:18 2 David Harrison 37:15 3 Abram Katz BAOC 57:39 4 Cassandra Pelayo 1:00:22 5 Hannah Kopish 1:00:58 6 Shirley Pierce BAOC 1:13:03 Chris Finch BAOC DNF Yellow Course (3.4 km, 110 m climb, 10 controls) 1 Wayne Capliner 36:50 2 Rolf Kuestner COC 1:00:52 3 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC 1:06:30 4 Seth Crail BAOC 1:15:03 5 Judy Borish COC 1:22:21 6 Dan McKenzie, Dana Field 1:25:57 7 Jim Hayes BAOC 1:40:47 8 Neuburger Nancy, Kathy A. PTOC 1:44:56 9 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC 1:50:12 Orange Course (4.1 km, 150 m climb, 13 controls) 1 Sarah Minarik BAOC 50:57 2 Monica Siegenthaler 1:04:35 3 Emily Crawford, David Almemling BAOC 1:19:28 4 Alan Houser, Helene Gordon BAOC 1:41:40 5 Kevin Hinkley, Terri Hunt 1:51:39 6 Allison Rentsch, Chance Crail BAOC 1:52:27 7 Scott Novotny 2:12:27 8 Linda Smith BAOC 2:12:37
Day-2 Results by Class
Pl Name Club Time F-10 (White) (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) 1 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC 30:50 2 Doubson, Julia BAOC 32:58 3 Bryant, Isabel NEOC 37:28 4 Karras, Johanna BAOC 37:36 5 Masalkovaite, Karina BAOC 40:21 6 Masalkovaite, Gabija BAOC 44:30 7 Petersen, Sarah BAOC 56:43 8 Konkov, Masha BAOC 1:06:43 9 Hann, Emily BAOC 1:20:06 M-10 (White) (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) 1 Maclean, Rory BAOC 52:35 F-12 (White) (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) 1 Caplinger, Bronwyn 2:06:18 M-12 (White) (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) Hubsch, Ben LAOC DNS Hubsch, Will LAOC DNS F-14 (Yellow) (3.4 km, 110 m climb, 10 controls) 1 Velichko, Masha CTOC 51:43 2 Delforge-Melia, Juliette BAOC 1:00:25 F-Yellow (3.4 km, 110 m climb, 10 controls) 1 DeWeese, Kathy BAOC 1:07:08 Soerensen, Kate SDO DNS M-14 (Yellow) (3.4 km, 110 m climb, 10 controls) 1 Kopisch, Daniel BAOC 43:31 Kopisch, Philipp BAOC DNF Bryant, David NEOC DNS F-Orange (4.1 km, 150 m climb, 13 controls) 1 DeWeese, Rhonda NEOC 1:31:50 2 Koehler, Judy BAOC 2:23:55 3 Doubson, Natasha BAOC 2:48:14 Blake, Vanessa CROC DNF Parayre, Marie-Josee BAOC DNS M-16 (Orange) (4.1 km, 150 m climb, 13 controls) 1 Delforge-Melia, Tristan BAOC 1:11:11 2 Waite, Bevan BAOC 1:20:03 Karras, Jukka BAOC DNS F55+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Pohl, Julie CROC 1:18:20 2 Minarik, Leslie BAOC 1:33:15 3 Johnson, Rosemary BAOC 2:38:11 F60+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Kerr, Jennifer GCO 1:46:32 Jacobs, Marsha BAOC DNS F65+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Moore, Linda LVOC 1:19:51 2 Roos, Joan BAOC 1:39:34 3 York, Anne COC 1:56:18 4 Lindeman, Nancy BAOC 2:58:20 F70+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Donald, Shirley KOC 1:14:53 2 Davis, Marit QOC 1:40:07 3 Gookin, Donna SDO 1:52:21 4 Opsahl, Judith NMO 2:53:49 F-Brown (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Knight, Lauren BAOC 1:17:28 Gillis, Trinka BAOC DNS M65+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Davis, Don QOC 54:23 2 Parker, Rich SDO 55:55 3 Custer, Evan BAOC 1:06:09 4 Maxfield, Clark CAOC 1:10:49 5 Jakobsen, Ingvard LAOC 1:15:38 6 Fleishman, Michael BAOC 1:18:00 7 Donald, Scott KOC 1:43:00 8 Friedman, Harvey COC 1:50:09 9 Fish, Jim BAOC 2:14:23 Veler, Frederick SAMM DNF M70+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Kerr, Alex GVOC 1:11:12 2 Gookin, Edwin SDO 1:17:15 3 Gross, Ron GCO 1:22:22 4 DeMoss, Harold BAOC 1:47:48 5 Moore, Carl LVOC 2:28:34 Scarborough, Joe BAOC DNF M75+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Opsahl, Richard NMO 1:46:28 M80+ (Brown) (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Lew, Ken COC 1:56:24 M-Brown (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Wetmore, Brad BAOC 1:18:23 2 Ferguson, Toby BAOC 1:24:37 3 Ranasinghe, Ananda LAOC 3:21:10 French, Dean BAOC DNF Kuestner, Rolf COC DNS Meredith, David BAOC DNS F-20 (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Kuestner, Holly COC 1:04:29 2 Olsson, Catherine COC 1:27:42 3 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC 1:35:41 4 Borish, Tori COC 1:45:28 F40+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Maclean, Stephanie BAOC 1:11:37 2 Melia, Jane BAOC 1:45:31 3 Thomson, Bridget LAOC 1:46:50 4 Lightfoot, Ellie GCO 2:27:12 5 Raymond, Kerie COC 2:30:56 F45+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Durand, Claire LAOC 1:19:53 2 Farrah, Terry BAOC 1:53:16 3 Kuestner, Sue COC 1:55:13 4 Timmerman, Sherry ARCT 2:44:48 F50+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Tryson, Janet EMPO 1:42:13 2 Dull, Ardis COC 1:46:47 3 Merriss, Johanna BAOC 2:25:56 Petersen, Janet BAOC DNF Eugster, Suzanne FWOC DNS F-Green (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Krantz, Trish SDO 2:07:41 M-18 (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Ferguson, Cameron BAOC 1:28:34 M50+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Gregg, Steve BAOC 56:09 2 Wolfe, Bruce BAOC 57:57 3 Haag, Werner BAOC 1:02:09 4 Ohlund, Kent BAOC 1:06:21 5 Tryson, Glen EMPO 1:10:10 6 Shahbazian, Charlie CAOC 1:10:45 7 Kohler, Matthias BAOC 1:11:27 8 Enger, David SAMM 1:12:45 9 Waite, Jim BAOC 1:17:31 10 Durrell, Brian ARCT 1:23:27 11 Olsten, Peter BAOC 1:28:35 12 Wyatt-Mair, Gavin BAOC 1:29:45 13 Greene, Dan BAOC 1:38:19 14 Pinkham, Tony BAOC 1:40:11 15 Lewis, Robert BAOC 2:18:51 16 Pincus, Allan LAOC 2:20:31 17 Lanam, Jeff BAOC 2:43:45 M55+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Siegenthaler, Walter COK 1:07:40 2 Harding, Malvin CROC 1:07:45 3 Hawkins, Dick ARCT 1:12:15 4 Thomson, Joel LAOC 1:13:23 5 Petersen, Mark BAOC 1:32:16 6 Corsano, Nick BAOC 1:53:52 7 Rogers, David CROC 1:58:49 8 Thompson, Jim LVOC 2:01:38 9 Aubrey, Moss NMO 2:13:28 M60+ (Green) (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 DeWeese, Charlie NEOC 1:01:05 2 Jakobsen, Atle ASK0Y OL 1:09:29 3 Wildfogel, Dennis BAOC 1:10:15 4 Neuberger, Richard PTOC 1:22:09 5 Atkinson, Don COC 1:22:41 6 Spalding, Chuck BAOC 1:32:35 7 Smith, Steve BAOC 1:42:24 8 Laird, Bud BAOC 1:56:15 9 Freund, Dwight GCO 2:12:36 10 Petty, Dave COC 2:18:21 Bergset, Ole CTOC DNS Haarma, Hannu BAOC DNS M-Green (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Arildsen, Finn BAOC 1:20:51 2 Vomaske, Ken SOAR 1:26:15 3 Harrison, Stephen BAOC 2:30:28 4 Beuerman, Steve BAOC 2:46:10 Bily, Mike DNS Wiederstrom, Bjorn BAOC DNS F-21+ (Red) (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Knechtli, Lilian OLG 1:20:10 2 DeMoss, Penny BAOC 1:32:02 3 Crawford, Sharon RMOC 1:33:35 4 Bryant, Barbara NEOC 1:37:39 5 Kohn, Linda ROC 1:49:10 6 Pincus, Kim LAOC 2:40:51 7 Longstreth, Margaret COC 3:16:46 M-20 (Red) (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC 1:14:30 M35+ (Red) (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Weber, Nik BAOC 1:40:38 M40+ (Red) (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Delforge, Pierre BAOC 1:05:10 2 Kopisch, Manfred BAOC 1:23:56 3 Urban, Jan SDO 1:25:36 4 van Hoff, Deron BAOC 1:27:13 5 Maclean, Derek BAOC 1:30:24 6 Libell, Jonas BAOC 1:31:07 7 Newbery, Piers JOK 1:32:24 8 Yee, Dave NEOC 1:32:37 9 Wetmore, Brad BAOC 1:39:42 10 Lee, Dennis GVOC 2:09:05 11 Drumm, Scott CROC 2:22:14 M45+ (Red) (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Forrest, Kimball ARCT 1:07:03 2 Karras, Tapio BAOC 1:08:14 3 Carson, Paul ARCT 1:21:27 4 Thomas, Tom BAOC 1:38:06 5 Poulsen, Mike CROC 1:39:30 6 Strauss, Robert BAOC 1:45:45 7 Finch, Alex BAOC 1:45:49 8 Graube, Peter BAOC 1:46:33 9 Williams, Kean COC 1:46:44 10 Worner, Richard ROC 1:50:01 11 Konkov, Fyodor BAOC 1:51:32 12 Maffei, Joe BAOC 1:52:04 13 Lee, John COC 1:57:34 14 Verhoeven, Theo BAOC 2:02:20 15 Brodsky, Jeff TSN 2:03:13 16 Poppe, Luc BAOC 2:08:17 Wells, Kelly BAOC DNF Chin, Mike LAOC DNS Moffett, Michael DNS Pedersen, Henrik SDO DNS Tidswell, Ian BAOC DNS M-21+ (Blue) (8.1 km, 310 m climb, 20 controls) 1 Bone, Eric COC 1:05:32 2 Riley, Wyatt DVOA 1:06:10 3 Velichko, Sergey CTOC 1:09:55 4 McGratth, Clem DVOA 1:12:30 5 Ulrich, Kornel BAOC 1:12:45 6 Conradi, Mikkel CSU 1:12:58 7 Legg, Benjamin BAOC 1:13:07 8 Bergeron, Eddie SVO 1:15:00 9 Gusiatnikov, Vladimir OCIN 1:15:15 10 Khanlarov, Greg BAOC 1:27:28 11 Stoll-Hadayia, Dan BAOC 1:28:12 12 White, Ed OUTAH 1:28:47 13 Smith, Cory ARCT 1:30:05 14 Felitsky, Dan SDO 1:31:33 15 Winterbottom, Rex BAOC 1:39:16 16 Nuss, Patrick OK 1:54:07 17 Masalkovas, Andrejus BAOC 1:59:34 18 Meacham, Jim LAOC 2:10:04 19 Gudmundsen, Tor EWOC 2:13:45 Scarborough, James BAOC DNF Ryan, John BAOC DNF Leonard, Francois BAOC DNS Gass, West DNS Richmond, Billy DNS
Day-2 Results by Course
Pl Name Club Class Time White Course (2.6 km, 100 m climb, 11 controls) 1 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC F-10 30:50 2 Doubson, Julia BAOC F-10 32:58 3 Petersen, Katie BAOC Rec-W 34:18 4 Harrison, David Rec-W 37:15 5 Bryant, Isabel NEOC F-10 37:28 6 Karras, Johanna BAOC F-10 37:36 7 Masalkovaite, Karina BAOC F-10 40:21 8 Masalkovaite, Gabija BAOC F-10 44:30 9 Maclean, Rory BAOC M-10 52:35 10 Petersen, Sarah BAOC F-10 56:43 11 Katz, Abram BAOC Rec-W 57:39 12 Pelayo, Cassandra Rec-W 1:00:22 13 Kopish, Hannah Rec-W 1:00:58 14 Konkov, Masha BAOC F-10 1:06:43 15 Pierce, Shirley BAOC Rec-W 1:13:03 16 Hann, Emily BAOC F-10 1:20:06 17 Caplinger, Bronwyn F-12 2:06:18 Finch, Chris BAOC Rec-W DNF Hubsch, Ben LAOC M-12 DNS Hubsch, Will LAOC M-12 DNS Petersen, Katie & Sarah BAOC Rec-W DNS Yellow Course (3.4 km, 110 m climb, 10 controls) 1 Capliner, Wayne Rec-Y 36:50 2 Kopisch, Daniel BAOC M-14 43:31 3 Velichko, Masha CTOC F-14 51:43 4 Delforge-Melia, Juliette BAOC F-14 1:00:25 5 Kuestner, Rolf COC Rec-Y 1:00:52 6 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC Rec-Y 1:06:30 7 DeWeese, Kathy BAOC F-Yel 1:07:08 8 Crail, Seth BAOC Rec-Y 1:15:03 9 Borish, Judy COC Rec-Y 1:22:21 10 Dan McKenzie, Dana Field Rec-Y 1:25:57 11 Hayes, Jim BAOC Rec-Y 1:40:47 12 Neuburger Nancy, Kathy A. PTOC Rec-Y 1:44:56 13 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC Rec-Y 1:50:12 Kopisch, Philipp BAOC M-14 DNF Bryant, David NEOC M-14 DNS Soerensen, Kate SDO F-Yel DNS Sarah Minarik, Abram Katz BAOC Rec-Y DNS Kraght, Gary BAOC Rec-Y DNS Finch, Chris BAOC Rec-Y DNS Orange Course (4.1 km, 150 m climb, 13 controls) 1 Minarik, Sarah BAOC Rec-O 50:57 2 Siegenthaler, Monica Rec-O 1:04:35 3 Delforge-Melia, Tristan BAOC M-16 1:11:11 4 Emily Crawford, David Almemli BAOC Rec-O 1:19:28 5 Waite, Bevan BAOC M-16 1:20:03 6 DeWeese, Rhonda NEOC F-Orn 1:31:50 7 Alan Houser, Helene Gordon BAOC Rec-O 1:41:40 8 Kevin Hinkley, Terri Hunt Rec-O 1:51:39 9 Allison Rentsch, Chance Crail BAOC Rec-O 1:52:27 10 Novotny, Scott Rec-O 2:12:27 11 Smith, Linda BAOC Rec-O 2:12:37 12 Koehler, Judy BAOC F-Orn 2:23:55 13 Doubson, Natasha BAOC F-Orn 2:48:14 Blake, Vanessa CROC F-Orn DNF Karras, Jukka BAOC M-16 DNS Parayre, Marie-Josee BAOC F-Orn DNS Strauss, Jeanne BAOC Rec-O DNS Brown Course (3.6 km, 165 m climb, 11 controls) 1 Davis, Don QOC M65+ 54:23 2 Parker, Rich SDO M65+ 55:55 3 Custer, Evan BAOC M65+ 1:06:09 4 Maxfield, Clark CAOC M65+ 1:10:49 5 Kerr, Alex GVOC M70+ 1:11:12 6 Donald, Shirley KOC F70+ 1:14:53 7 Jakobsen, Ingvard LAOC M65+ 1:15:38 8 Gookin, Edwin SDO M70+ 1:17:15 9 Knight, Lauren BAOC F-Brn 1:17:28 10 Fleishman, Michael BAOC M65+ 1:18:00 11 Pohl, Julie CROC F55+ 1:18:20 12 Wetmore, Brad BAOC M-Brn 1:18:23 13 Moore, Linda LVOC F65+ 1:19:51 14 Gross, Ron GCO M70+ 1:22:22 15 Ferguson, Toby BAOC M-Brn 1:24:37 16 Minarik, Leslie BAOC F55+ 1:33:15 17 Roos, Joan BAOC F65+ 1:39:34 18 Davis, Marit QOC F70+ 1:40:07 19 Donald, Scott KOC M65+ 1:43:00 20 Opsahl, Richard NMO M75+ 1:46:28 21 Kerr, Jennifer GCO F60+ 1:46:32 22 DeMoss, Harold BAOC M70+ 1:47:48 23 Friedman, Harvey COC M65+ 1:50:09 24 Gookin, Donna SDO F70+ 1:52:21 25 York, Anne COC F65+ 1:56:18 26 Lew, Ken COC M80+ 1:56:24 27 Fish, Jim BAOC M65+ 2:14:23 28 Moore, Carl LVOC M70+ 2:28:34 29 Johnson, Rosemary BAOC F55+ 2:38:11 30 Opsahl, Judith NMO F70+ 2:53:49 31 Lindeman, Nancy BAOC F65+ 2:58:20 32 Ranasinghe, Ananda LAOC M-Brn 3:21:10 French, Dean BAOC M-Brn DNF Scarborough, Joe BAOC M70+ DNF Veler, Frederick SAMM M65+ DNF Jacobs, Marsha BAOC F60+ DNS Kuestner, Rolf COC M-Brn DNS Meredith, David BAOC M-Brn DNS Gillis, Trinka BAOC F-Brn DNS Green Course (5.3 km, 190 m climb, 14 controls) 1 Gregg, Steve BAOC M50+ 56:09 2 Wolfe, Bruce BAOC M50+ 57:57 3 DeWeese, Charlie NEOC M60+ 1:01:05 4 Haag, Werner BAOC M50+ 1:02:09 5 Kuestner, Holly COC F-20 1:04:29 6 Ohlund, Kent BAOC M50+ 1:06:21 7 Siegenthaler, Walter COK M55+ 1:07:40 8 Harding, Malvin CROC M55+ 1:07:45 9 Jakobsen, Atle ASK0Y OL M60+ 1:09:29 10 Tryson, Glen EMPO M50+ 1:10:10 11 Wildfogel, Dennis BAOC M60+ 1:10:15 12 Shahbazian, Charlie CAOC M50+ 1:10:45 13 Kohler, Matthias BAOC M50+ 1:11:27 14 Maclean, Stephanie BAOC F40+ 1:11:37 15 Hawkins, Dick ARCT M55+ 1:12:15 16 Enger, David SAMM M50+ 1:12:45 17 Thomson, Joel LAOC M55+ 1:13:23 18 Waite, Jim BAOC M50+ 1:17:31 19 Durand, Claire LAOC F45+ 1:19:53 20 Arildsen, Finn BAOC M-Grn 1:20:51 21 Neuberger, Richard PTOC M60+ 1:22:09 22 Atkinson, Don COC M60+ 1:22:41 23 Durrell, Brian ARCT M50+ 1:23:27 24 Vomaske, Ken SOAR M-Grn 1:26:15 25 Olsson, Catherine COC F-20 1:27:42 26 Ferguson, Cameron BAOC M-18 1:28:34 27 Olsten, Peter BAOC M50+ 1:28:35 28 Wyatt-Mair, Gavin BAOC M50+ 1:29:45 29 Petersen, Mark BAOC M55+ 1:32:16 30 Spalding, Chuck BAOC M60+ 1:32:35 31 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC F-20 1:35:41 32 Greene, Dan BAOC M50+ 1:38:19 33 Pinkham, Tony BAOC M50+ 1:40:11 34 Tryson, Janet EMPO F50+ 1:42:13 35 Smith, Steve BAOC M60+ 1:42:24 36 Borish, Tori COC F-20 1:45:28 37 Melia, Jane BAOC F40+ 1:45:31 38 Dull, Ardis COC F50+ 1:46:47 39 Thomson, Bridget LAOC F40+ 1:46:50 40 Farrah, Terry BAOC F45+ 1:53:16 41 Corsano, Nick BAOC M55+ 1:53:52 42 Kuestner, Sue COC F45+ 1:55:13 43 Laird, Bud BAOC M60+ 1:56:15 44 Rogers, David CROC M55+ 1:58:49 45 Thompson, Jim LVOC M55+ 2:01:38 46 Krantz, Trish SDO F-Grn 2:07:41 47 Freund, Dwight GCO M60+ 2:12:36 48 Aubrey, Moss NMO M55+ 2:13:28 49 Petty, Dave COC M60+ 2:18:21 50 Lewis, Robert BAOC M50+ 2:18:51 51 Pincus, Allan LAOC M50+ 2:20:31 52 Merriss, Johanna BAOC F50+ 2:25:56 53 Lightfoot, Ellie GCO F40+ 2:27:12 54 Harrison, Stephen BAOC M-Grn 2:30:28 55 Raymond, Kerie COC F40+ 2:30:56 56 Lanam, Jeff BAOC M50+ 2:43:45 57 Timmerman, Sherry ARCT F45+ 2:44:48 58 Beuerman, Steve BAOC M-Grn 2:46:10 Petersen, Janet BAOC F50+ DNF Bergset, Ole CTOC M60+ DNS Bily, Mike M-Grn DNS Eugster, Suzanne FWOC F50+ DNS Haarma, Hannu BAOC M60+ DNS Wiederstrom, Bjorn BAOC M-Grn DNS Red Course (6.5 km, 260 m climb, 16 controls) 1 Delforge, Pierre BAOC M40+ 1:05:10 2 Forrest, Kimball ARCT M45+ 1:07:03 3 Karras, Tapio BAOC M45+ 1:08:14 4 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC M-20 1:14:30 5 Knechtli, Lilian OLG F-21+ 1:20:10 6 Carson, Paul ARCT M45+ 1:21:27 7 Kopisch, Manfred BAOC M40+ 1:23:56 8 Urban, Jan SDO M40+ 1:25:36 9 van Hoff, Deron BAOC M40+ 1:27:13 10 Maclean, Derek BAOC M40+ 1:30:24 11 Libell, Jonas BAOC M40+ 1:31:07 12 DeMoss, Penny BAOC F-21+ 1:32:02 13 Newbery, Piers JOK M40+ 1:32:24 14 Yee, Dave NEOC M40+ 1:32:37 15 Crawford, Sharon RMOC F-21+ 1:33:35 16 Bryant, Barbara NEOC F-21+ 1:37:39 17 Thomas, Tom BAOC M45+ 1:38:06 18 Poulsen, Mike CROC M45+ 1:39:30 19 Wetmore, Brad BAOC M40+ 1:39:42 20 Weber, Nik BAOC M35+ 1:40:38 21 Strauss, Robert BAOC M45+ 1:45:45 22 Finch, Alex BAOC M45+ 1:45:49 23 Graube, Peter BAOC M45+ 1:46:33 24 Williams, Kean COC M45+ 1:46:44 25 Kohn, Linda ROC F-21+ 1:49:10 26 Worner, Richard ROC M45+ 1:50:01 27 Konkov, Fyodor BAOC M45+ 1:51:32 28 Maffei, Joe BAOC M45+ 1:52:04 29 Lee, John COC M45+ 1:57:34 30 Verhoeven, Theo BAOC M45+ 2:02:20 31 Brodsky, Jeff TSN M45+ 2:03:13 32 Poppe, Luc BAOC M45+ 2:08:17 33 Lee, Dennis GVOC M40+ 2:09:05 34 Drumm, Scott CROC M40+ 2:22:14 35 Pincus, Kim LAOC F-21+ 2:40:51 36 Longstreth, Margaret COC F-21+ 3:16:46 Wells, Kelly BAOC M45+ DNF Chin, Mike LAOC M45+ DNS Moffett, Michael M45+ DNS Pedersen, Henrik SDO M45+ DNS Tidswell, Ian BAOC M45+ DNS Blue Course (8.1 km, 310 m climb, 20 controls) 1 Bone, Eric COC M-21+ 1:05:32 2 Riley, Wyatt DVOA M-21+ 1:06:10 3 Velichko, Sergey CTOC M-21+ 1:09:55 4 McGratth, Clem DVOA M-21+ 1:12:30 5 Ulrich, Kornel BAOC M-21+ 1:12:45 6 Conradi, Mikkel CSU M-21+ 1:12:58 7 Legg, Benjamin BAOC M-21+ 1:13:07 8 Bergeron, Eddie SVO M-21+ 1:15:00 9 Gusiatnikov, Vladimir OCIN M-21+ 1:15:15 10 Khanlarov, Greg BAOC M-21+ 1:27:28 11 Stoll-Hadayia, Dan BAOC M-21+ 1:28:12 12 White, Ed OUTAH M-21+ 1:28:47 13 Smith, Cory ARCT M-21+ 1:30:05 14 Felitsky, Dan SDO M-21+ 1:31:33 15 Winterbottom, Rex BAOC M-21+ 1:39:16 16 Nuss, Patrick OK M-21+ 1:54:07 17 Masalkovas, Andrejus BAOC M-21+ 1:59:34 18 Meacham, Jim LAOC M-21+ 2:10:04 19 Gudmundsen, Tor EWOC M-21+ 2:13:45 Scarborough, James BAOC M-21+ DNF Ryan, John BAOC M-21+ DNF Leonard, Francois BAOC M-21+ DNS Gass, West M-21+ DNS Richmond, Billy M-21+ DNS
Overall 2-Day Results by Class
Day 1 Day 2 Combined Pl Name Club Time Pl Time Pl Time F-10 (White Course) 1 Doubson, Julia BAOC 22:29 1 32:58 2 55:27 2 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC 32:31 6 30:50 1 1:03:21 3 Karras, Johanna BAOC 26:57 2 37:36 4 1:04:33 4 Bryant, Isabel NEOC 28:30 4 37:28 3 1:05:58 5 Masalkovaite, Karina BAOC 30:15 5 40:21 5 1:10:36 6 Masalkovaite, Gabija BAOC 35:54 7 44:30 6 1:20:24 7 Konkov, Masha BAOC 28:19 3 1:06:43 8 1:35:02 8 Hann, Emily BAOC 1:43:32 8 1:20:06 9 3:03:38 Petersen, Sarah BAOC 56:43 7 M-10 (White Course) 1 Maclean, Rory BAOC 43:37 1 52:35 1 1:36:12 F-12 (White Course) 1 Caplinger, Bronwyn 46:23 1 2:06:18 1 2:52:41 F-14 (Yellow Course) 1 Velichko, Masha CTOC 39:35 1 51:43 1 1:31:18 2 Delforge-Melia, Juliette BAOC 1:32:59 2 1:00:25 2 2:33:24 F-Yellow 1 DeWeese, Kathy BAOC 1:10:29 1 1:07:08 1 2:17:37 M-14 (Yellow Course) 1 Kopisch, Daniel BAOC 35:49 1 43:31 1 1:19:20 Kopisch, Philipp BAOC 1:00:19 2 DNF Bryant, David NEOC 1:35:20 3 DNS F-Orange 1 DeWeese, Rhonda NEOC 1:57:32 2 1:31:50 1 3:29:22 2 Koehler, Judy BAOC 2:39:00 4 2:23:55 2 5:02:55 3 Doubson, Natasha BAOC 2:25:01 3 2:48:14 3 5:13:15 Blake, Vanessa CROC DNF DNF Parayre, Marie-Josee BAOC 1:00:31 1 DNS M-16 (Orange Course) 1 Waite, Bevan BAOC 1:10:21 1 1:20:03 2 2:30:24 2 Delforge-Melia, Tristan BAOC 2:04:28 2 1:11:11 1 3:15:39 Karras, Jukka BAOC DNF DNS F55+ (Brown Course) 1 Minarik, Leslie BAOC 1:39:50 1 1:33:15 2 3:13:05 2 Pohl, Julie CROC 1:56:49 2 1:18:20 1 3:15:09 3 Johnson, Rosemary BAOC 2:01:32 3 2:38:11 3 4:39:43 F60+ (Brown Course) 1 Kerr, Jennifer GCO 1:23:17 1 1:46:32 1 3:09:49 Jacobs, Marsha BAOC 2:07:41 2 DNS F65+ (Brown Course) 1 Moore, Linda LVOC 1:08:29 1 1:19:51 1 2:28:20 2 Roos, Joan BAOC 1:20:31 2 1:39:34 2 3:00:05 3 York, Anne COC 1:57:27 3 1:56:18 3 3:53:45 4 Lindeman, Nancy BAOC 3:06:56 4 2:58:20 4 6:05:16 F70+ (Brown Course) 1 Davis, Marit QOC 1:19:24 1 1:40:07 2 2:59:31 2 Donald, Shirley KOC 1:48:28 3 1:14:53 1 3:03:21 3 Gookin, Donna SDO 1:36:32 2 1:52:21 3 3:28:53 4 Opsahl, Judith NMO 2:26:11 4 2:53:49 4 5:20:00 F-Brown 1 Knight, Lauren BAOC 1:08:31 1 1:17:28 1 2:25:59 Gillis, Trinka BAOC 1:34:58 2 DNS M65+ (Brown Course) 1 Davis, Don QOC 46:43 1 54:23 1 1:41:06 2 Parker, Rich SDO 52:41 4 55:55 2 1:48:36 3 Custer, Evan BAOC 52:31 3 1:06:09 3 1:58:40 4 Maxfield, Clark CAOC 1:05:55 6 1:10:49 4 2:16:44 5 Fleishman, Michael BAOC 1:03:45 5 1:18:00 6 2:21:45 6 Jakobsen, Ingvard LAOC 1:22:23 7 1:15:38 5 2:38:01 7 Donald, Scott KOC 1:30:55 8 1:43:00 7 3:13:55 8 Friedman, Harvey COC 1:46:07 9 1:50:09 8 3:36:16 9 Fish, Jim BAOC 2:02:26 10 2:14:23 9 4:16:49 Veler, Frederick SAMM 48:29 2 DNF M70+ (Brown Course) 1 Kerr, Alex GVOC 55:20 1 1:11:12 1 2:06:32 2 Gross, Ron GCO 1:02:37 2 1:22:22 3 2:24:59 3 Gookin, Edwin SDO 1:23:04 4 1:17:15 2 2:40:19 4 DeMoss, Harold BAOC 1:14:16 3 1:47:48 4 3:02:04 5 Moore, Carl LVOC 2:17:11 5 2:28:34 5 4:45:45 Scarborough, Joe BAOC DNF DNF M75+ (Brown Course) 1 Opsahl, Richard NMO 1:39:38 1 1:46:28 1 3:26:06 M80+ (Brown Course) 1 Lew, Ken COC 1:51:44 1 1:56:24 1 3:48:08 M-Brown 1 Ferguson, Toby BAOC 1:13:55 1 1:24:37 2 2:38:32 2 Ranasinghe, Ananda LAOC 2:42:00 3 3:21:10 3 6:03:10 French, Dean BAOC 3:03:06 4 MSP Kuestner, Rolf COC DNF DNS Meredith, David BAOC 1:31:46 2 DNS Wetmore, Brad BAOC 1:18:23 1 (2nd course) F-20 (Green Course) 1 Kuestner, Holly COC 1:08:29 1 1:04:29 1 2:12:58 2 Olsson, Catherine COC 1:32:04 3 1:27:42 2 2:59:46 3 Borish, Tori COC 1:15:17 2 1:45:28 4 3:00:45 4 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC 1:41:49 4 1:35:41 3 3:17:30 F40+ (Green Course) 1 Maclean, Stephanie BAOC 1:24:46 1 1:11:37 1 2:36:23 2 Thomson, Bridget LAOC 1:42:17 2 1:46:50 3 3:29:07 3 Melia, Jane BAOC 1:53:55 3 1:45:31 2 3:39:26 4 Raymond, Kerie COC 2:18:15 4 2:30:56 5 4:49:11 5 Lightfoot, Ellie GCO 2:53:28 5 2:27:12 4 5:20:40 F45+ (Green Course) 1 Durand, Claire LAOC 1:18:40 1 1:19:53 1 2:38:33 2 Kuestner, Sue COC 1:52:43 2 1:55:13 3 3:47:56 3 Farrah, Terry BAOC 2:08:56 4 1:53:16 2 4:02:12 4 Timmerman, Sherry ARCT 2:05:05 3 2:44:48 4 4:49:53 F50+ (Green Course) 1 Tryson, Janet EMPO 1:30:10 1 1:42:13 1 3:12:23 2 Dull, Ardis COC 1:36:52 2 1:46:47 2 3:23:39 3 Merriss, Johanna BAOC 1:57:06 3 2:25:56 3 4:23:02 Petersen, Janet BAOC 2:16:36 4 DNF Eugster, Suzanne FWOC DNF DNS F-Green 1 Krantz, Trish SDO 1:45:48 1 2:07:41 1 3:53:29 M-18 (Green Course) 1 Ferguson, Cameron BAOC 1:37:14 1 1:28:34 1 3:05:48 M50+ (Green Course) 1 Wolfe, Bruce BAOC 1:00:26 1 57:57 2 1:58:23 2 Gregg, Steve BAOC 1:05:14 4 56:09 1 2:01:23 3 Ohlund, Kent BAOC 1:04:47 3 1:06:21 4 2:11:08 4 Enger, David SAMM 1:00:26 1 1:12:45 8 2:13:11 5 Haag, Werner BAOC 1:12:03 8 1:02:09 3 2:14:12 6 Tryson, Glen EMPO 1:05:16 5 1:10:10 5 2:15:26 7 Kohler, Matthias BAOC 1:08:02 7 1:11:27 7 2:19:29 8 Waite, Jim BAOC 1:05:33 6 1:17:31 9 2:23:04 9 Durrell, Brian ARCT 1:23:06 9 1:23:27 10 2:46:33 10 Olsten, Peter BAOC 1:24:10 10 1:28:35 11 2:52:45 11 Shahbazian, Charlie CAOC 1:45:19 14 1:10:45 6 2:56:04 12 Wyatt-Mair, Gavin BAOC 1:29:53 13 1:29:45 12 2:59:38 13 Greene, Dan BAOC 1:29:25 12 1:38:19 13 3:07:44 14 Pinkham, Tony BAOC 1:29:06 11 1:40:11 14 3:09:17 15 Pincus, Allan LAOC 1:47:05 15 2:20:31 16 4:07:36 16 Lewis, Robert BAOC 2:30:07 17 2:18:51 15 4:48:58 17 Lanam, Jeff BAOC 2:11:56 16 2:43:45 17 4:55:41 M55+ (Green Course) 1 Siegenthaler, Walter COK 1:02:58 1 1:07:40 1 2:10:38 2 Harding, Malvin CROC 1:12:35 2 1:07:45 2 2:20:20 3 Thomson, Joel LAOC 1:15:28 3 1:13:23 4 2:28:51 4 Hawkins, Dick ARCT 1:27:19 4 1:12:15 3 2:39:34 5 Petersen, Mark BAOC 1:35:51 5 1:32:16 5 3:08:07 6 Thompson, Jim LVOC 1:39:12 6 2:01:38 8 3:40:50 7 Corsano, Nick BAOC 2:22:04 9 1:53:52 6 4:15:56 8 Rogers, David CROC 2:21:39 8 1:58:49 7 4:20:28 9 Aubrey, Moss NMO 2:11:14 7 2:13:28 9 4:24:42 M60+ (Green Course) 1 Jakobsen, Atle ASK0Y OL 58:43 1 1:09:29 2 2:08:12 2 DeWeese, Charlie NEOC 1:13:03 4 1:01:05 1 2:14:08 3 Wildfogel, Dennis BAOC 1:14:46 5 1:10:15 3 2:25:01 4 Neuberger, Richard PTOC 1:25:11 6 1:22:09 4 2:47:20 5 Smith, Steve BAOC 1:12:43 3 1:42:24 7 2:55:07 6 Atkinson, Don COC 1:35:17 9 1:22:41 5 2:57:58 7 Spalding, Chuck BAOC 1:34:57 8 1:32:35 6 3:07:32 8 Laird, Bud BAOC 1:26:27 7 1:56:15 8 3:22:42 9 Petty, Dave COC 1:47:40 10 2:18:21 10 4:06:01 Freund, Dwight GCO DNF 2:12:36 9 Haarma, Hannu BAOC 1:07:03 2 DNS M-Green 1 Vomaske, Ken SOAR 1:13:47 1 1:26:15 2 2:40:02 2 Arildsen, Finn BAOC 1:39:44 4 1:20:51 1 3:00:35 3 Harrison, Stephen BAOC 1:16:39 3 2:30:28 3 3:47:07 4 Beuerman, Steve BAOC 2:39:09 6 2:46:10 4 5:25:19 Bily, Mike none 2:34:15 5 DNS Wiederstrom, Bjorn BAOC 1:15:15 2 DNS F-21+ (Red Course) 1 Knechtli, Lilian OLG 1:26:57 1 1:20:10 1 2:47:07 2 DeMoss, Penny BAOC 1:36:23 2 1:32:02 2 3:08:25 3 Crawford, Sharon RMOC 1:42:11 3 1:33:35 3 3:15:46 4 Bryant, Barbara NEOC 1:54:08 4 1:37:39 4 3:31:47 5 Kohn, Linda ROC 2:24:41 5 1:49:10 5 4:13:51 Pincus, Kim LAOC DNF 2:40:51 6 Longstreth, Margaret COC DNF 3:16:46 7 M-20 (Red Course) 1 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC 1:29:58 1 1:14:30 1 2:44:28 M35+ (Red Course) 1 Weber, Nik BAOC 1:32:19 1 1:40:38 1 3:12:57 M40+ (Red Course) 1 Newbery, Piers JOK 1:18:20 1 1:32:24 7 2:50:44 2 Maclean, Derek BAOC 1:21:49 2 1:30:24 5 2:52:13 3 Urban, Jan SDO 1:32:40 3 1:25:36 3 2:58:16 4 Libell, Jonas BAOC 1:37:42 4 1:31:07 6 3:08:49 5 Kopisch, Manfred BAOC 1:48:28 7 1:23:56 2 3:12:24 6 Yee, Dave NEOC 1:40:38 5 1:32:37 8 3:13:15 7 Wetmore, Brad BAOC 1:48:09 6 1:39:42 9 3:27:51 8 van Hoff, Deron BAOC 2:09:31 9 1:27:13 4 3:36:44 9 Lee, Dennis GVOC 2:02:31 8 2:09:05 10 4:11:36 10 Drumm, Scott CROC 2:24:53 10 2:22:14 11 4:47:07 Delforge, Pierre BAOC DNF 1:05:10 1 M45+ (Red Course) 1 Forrest, Kimball ARCT 1:11:25 1 1:07:03 1 2:18:28 2 Karras, Tapio BAOC 1:12:17 2 1:08:14 2 2:20:31 3 Carson, Paul ARCT 1:17:15 3 1:21:27 3 2:38:42 4 Worner, Richard ROC 1:46:39 5 1:50:01 10 3:36:40 5 Konkov, Fyodor BAOC 1:46:41 6 1:51:32 11 3:38:13 6 Poulsen, Mike CROC 2:06:57 10 1:39:30 5 3:46:27 7 Lee, John COC 1:54:22 7 1:57:34 13 3:51:56 8 Strauss, Robert BAOC 2:06:51 9 1:45:45 6 3:52:36 9 Finch, Alex BAOC 2:08:14 11 1:45:49 7 3:54:03 10 Graube, Peter BAOC 2:08:57 12 1:46:33 8 3:55:30 11 Williams, Kean COC 2:10:28 13 1:46:44 9 3:57:12 12 Thomas, Tom BAOC 2:28:47 17 1:38:06 4 4:06:53 13 Poppe, Luc BAOC 2:17:52 15 2:08:17 16 4:26:09 14 Verhoeven, Theo BAOC 2:24:36 16 2:02:20 14 4:26:56 15 Maffei, Joe BAOC 2:36:00 18 1:52:04 12 4:28:04 16 Brodsky, Jeff TSN 2:43:08 19 2:03:13 15 4:46:21 Wells, Kelly BAOC 2:16:21 14 DNF Moffett, Michael none 1:58:05 8 DNS Tidswell, Ian BAOC 1:27:47 4 DNS M-21+ (Blue Course) 1 Bone, Eric COC 1:21:11 1 1:05:32 1 2:26:43 2 Riley, Wyatt DVOA 1:29:07 4 1:06:10 2 2:35:17 3 Bergeron, Eddie SVO 1:21:24 2 1:15:00 8 2:36:24 4 McGratth, Clem DVOA 1:25:42 3 1:12:30 4 2:38:12 5 Velichko, Sergey CTOC 1:34:26 5 1:09:55 3 2:44:21 6 Ulrich, Kornel BAOC 1:39:29 8 1:12:45 5 2:52:14 7 Gusiatnikov, Vladimir OCIN 1:39:04 7 1:15:15 9 2:54:19 8 Conradi, Mikkel CSU 1:46:57 10 1:12:58 6 2:59:55 9 Legg, Benjamin BAOC 1:53:41 11 1:13:07 7 3:06:48 10 Stoll-Hadayia, Dan BAOC 1:43:16 9 1:28:12 11 3:11:28 11 White, Ed OUTAH 2:02:10 13 1:28:47 12 3:30:57 12 Smith, Cory ARCT 2:35:08 16 1:30:05 13 4:05:13 13 Gudmundsen, Tor EWOC 1:55:14 12 2:13:45 19 4:08:59 14 Felitsky, Dan SDO 2:46:59 18 1:31:33 14 4:18:32 15 Masalkovas, Andrejus BAOC 2:21:42 15 1:59:34 17 4:21:16 16 Nuss, Patrick OK 2:39:46 17 1:54:07 16 4:33:53 17 Meacham, Jim LAOC 3:15:04 19 2:10:04 18 5:25:08 Khanlarov, Greg BAOC DNF 1:27:28 10 Scarborough, James BAOC 1:37:01 6 DNF Leonard, Francois BAOC 2:04:49 14 DNS Winterbottom, Rex BAOC DNS 1:39:16 15 Gass, West DNF DNS Richmond, Billy DNF DNS Ryan, John BAOC DNF
Recreational Courses
Day 1 Day 2 Combined Pl Name Club Time Pl Time Pl Time Rec-White 1 Harrison, David 1:17:48 4 37:15 2 1:55:03 2 Pierce, Shirley BAOC 1:04:38 3 1:13:03 6 2:17:41 3 Kopish, Hannah 1:20:58 5 1:00:58 5 2:21:56 Petersen, Katie & Sarah BAOC 45:45 1 Moffett, Lauren & Leigh 48:30 2 Petersen, Katie BAOC 34:18 1 Katz, Abram BAOC 57:39 3 Pelayo, Cassandra 1:00:22 4 Finch, Chris BAOC DNF Rec-Yellow 1 Capliner, Wayne 37:00 2 36:50 1 1:13:50 2 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC 2:07:15 8 1:06:30 3 3:13:45 3 Neuburger Nancy, Kathy A. PTOC 1:32:26 6 1:44:56 8 3:17:22 4 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC 1:37:00 7 1:50:12 9 3:27:12 Kraght, Gary BAOC 30:13 1 Moore, Doug & Alice 56:55 3 Sheehan, Maureen BAOC 58:04 4 Sarah Minarik, Abram Katz BAOC 1:16:03 5 Finch, Chris BAOC DNF Kuestner, Rolf COC 1:00:52 2 Crail, Seth BAOC 1:15:03 4 Borish, Judy COC 1:22:21 5 Dan McKenzie, Dana Field 1:25:57 6 Hayes, Jim BAOC 1:40:47 7 Rec-Orange 1 Siegenthaler, Monica 1:05:23 1 1:04:35 2 2:09:58 2 Alan Houser, Helene Gordon BAOC 2:20:26 3 1:41:40 4 4:02:06 3 Kevin Hinkley, Terri Hunt 2:30:26 4 1:51:39 5 4:22:05 Novotny, Scott MSP 2:12:27 7 Ryan, Susan BAOC 1:56:26 2 Strauss, Jeanne BAOC 2:35:51 5 Borish, Judy COC DNF Hayes, Jim DNF Minarik, Sarah BAOC 50:57 1 Emily Crawford, David Alme BAOC 1:19:28 3 Allison Rentsch, Chance Cr BAOC 1:52:27 6 Smith, Linda BAOC 2:12:37 8
Overall 2-Day Results by Course
(Place numbers for individual days are places within class, not within course.)
Day 1 Day 2 Combined Pl Name(s) Club Class Time Pl Time Pl Time White Course 1 Doubson, Julia BAOC F-10 22:29 1 32:58 2 55:27 2 Delforge-Melia, Gabrielle BAOC F-10 32:31 6 30:50 1 1:03:21 3 Karras, Johanna BAOC F-10 26:57 2 37:36 4 1:04:33 4 Bryant, Isabel NEOC F-10 28:30 4 37:28 3 1:05:58 5 Masalkovaite, Karina BAOC F-10 30:15 5 40:21 5 1:10:36 6 Masalkovaite, Gabija BAOC F-10 35:54 7 44:30 6 1:20:24 7 Konkov, Masha BAOC F-10 28:19 3 1:06:43 8 1:35:02 8 Maclean, Rory BAOC M-10 43:37 1 52:35 1 1:36:12 9 Harrison, David Rec-W 1:17:48 4 37:15 2 1:55:03 10 Pierce, Shirley BAOC Rec-W 1:04:38 3 1:13:03 6 2:17:41 11 Kopish, Hannah Rec-W 1:20:58 5 1:00:58 5 2:21:56 12 Caplinger, Bronwyn F-12 46:23 1 2:06:18 1 2:52:41 13 Hann, Emily BAOC F-10 1:43:32 8 1:20:06 9 3:03:38 Petersen, Katie & Sarah BAOC Rec-W 45:45 1 DNS Moffett, Lauren & Leigh Rec-W 48:30 2 DNS Petersen, Katie BAOC Rec-W DNS 34:18 1 Petersen, Sarah BAOC F-10 DNS 56:43 7 Katz, Abram BAOC Rec-W DNS 57:39 3 Pelayo, Cassandra Rec-W DNS 1:00:22 4 Finch, Chris BAOC Rec-W DNS DNF Yellow Course 1 Capliner, Wayne Rec-Y 37:00 2 36:50 1 1:13:50 2 Kopisch, Daniel BAOC M-14 35:49 1 43:31 1 1:19:20 3 Velichko, Masha CTOC F-14 39:35 1 51:43 1 1:31:18 4 DeWeese, Kathy BAOC F-Yel 1:10:29 1 1:07:08 1 2:17:37 5 Delforge-Melia, Juliette BAOC F-14 1:32:59 2 1:00:25 2 2:33:24 6 Jane Ferguson, Barb Finch BAOC Rec-Y 2:07:15 8 1:06:30 3 3:13:45 7 Neuburger Nancy, Kathy A. PTOC Rec-Y 1:32:26 6 1:44:56 8 3:17:22 8 Lauren Wemmer, Kiki, Alison BAOC Rec-Y 1:37:00 7 1:50:12 9 3:27:12 Kopisch, Philipp BAOC M-14 1:00:19 2 DNF Kraght, Gary BAOC Rec-Y 30:13 1 DNS Moore, Doug & Alice Rec-Y 56:55 3 DNS Sheehan, Maureen BAOC Rec-Y 58:04 4 DNS Sarah Minarik, Abram Katz BAOC Rec-Y 1:16:03 5 DNS Bryant, David NEOC M-14 1:35:20 3 DNS Finch, Chris BAOC Rec-Y DNF DNS Kuestner, Rolf COC Rec-Y DNS 1:00:52 2 Crail, Seth BAOC Rec-Y DNS 1:15:03 4 Borish, Judy COC Rec-Y DNS 1:22:21 5 Dan McKenzie, Dana Field Rec-Y DNS 1:25:57 6 Hayes, Jim BAOC Rec-Y DNS 1:40:47 7 Orange Course 1 Siegenthaler, Monica Rec-O 1:05:23 1 1:04:35 2 2:09:58 2 Waite, Bevan BAOC M-16 1:10:21 1 1:20:03 2 2:30:24 3 Delforge-Melia, Tristan BAOC M-16 2:04:28 2 1:11:11 1 3:15:39 4 DeWeese, Rhonda NEOC F-Orn 1:57:32 2 1:31:50 1 3:29:22 5 Alan Houser, Helene Gordon BAOC Rec-O 2:20:26 3 1:41:40 4 4:02:06 6 Kevin Hinkley, Terri Hunt Rec-O 2:30:26 4 1:51:39 5 4:22:05 7 Koehler, Judy BAOC F-Orn 2:39:00 4 2:23:55 2 5:02:55 8 Doubson, Natasha BAOC F-Orn 2:25:01 3 2:48:14 3 5:13:15 Novotny, Scott Rec-O MSP 2:12:27 7 Blake, Vanessa CROC F-Orn DNF DNF Parayre, Marie-Josee BAOC F-Orn 1:00:31 1 DNS Ryan, Susan BAOC Rec-O 1:56:26 2 DNS Karras, Jukka BAOC M-16 DNF DNS Strauss, Jeanne BAOC Rec-O 2:35:51 5 DNS Borish, Judy COC Rec-O DNF DNS Hayes, Jim BAOC Rec-O DNF DNS Minarik, Sarah BAOC Rec-O DNS 50:57 1 Emily Crawford, David Almemli BAOC Rec-O DNS 1:19:28 3 Allison Rentsch, Chance Crail BAOC Rec-O DNS 1:52:27 6 Smith, Linda BAOC Rec-O DNS 2:12:37 8 Brown Course 1 Davis, Don QOC M65+ 46:43 1 54:23 1 1:41:06 2 Parker, Rich SDO M65+ 52:41 4 55:55 2 1:48:36 3 Custer, Evan BAOC M65+ 52:31 3 1:06:09 3 1:58:40 4 Kerr, Alex GVOC M70+ 55:20 1 1:11:12 1 2:06:32 5 Maxfield, Clark CAOC M65+ 1:05:55 6 1:10:49 4 2:16:44 6 Fleishman, Michael BAOC M65+ 1:03:45 5 1:18:00 6 2:21:45 7 Gross, Ron GCO M70+ 1:02:37 2 1:22:22 3 2:24:59 8 Knight, Lauren BAOC F-Brn 1:08:31 1 1:17:28 1 2:25:59 9 Moore, Linda LVOC F65+ 1:08:29 1 1:19:51 1 2:28:20 10 Jakobsen, Ingvard LAOC M65+ 1:22:23 7 1:15:38 5 2:38:01 11 Ferguson, Toby BAOC M-Brn 1:13:55 1 1:24:37 2 2:38:32 12 Gookin, Edwin SDO M70+ 1:23:04 4 1:17:15 2 2:40:19 13 Davis, Marit QOC F70+ 1:19:24 1 1:40:07 2 2:59:31 14 Roos, Joan BAOC F65+ 1:20:31 2 1:39:34 2 3:00:05 15 DeMoss, Harold BAOC M70+ 1:14:16 3 1:47:48 4 3:02:04 16 Donald, Shirley KOC F70+ 1:48:28 3 1:14:53 1 3:03:21 17 Kerr, Jennifer GCO F60+ 1:23:17 1 1:46:32 1 3:09:49 18 Minarik, Leslie BAOC F55+ 1:39:50 1 1:33:15 2 3:13:05 19 Donald, Scott KOC M65+ 1:30:55 8 1:43:00 7 3:13:55 20 Pohl, Julie CROC F55+ 1:56:49 2 1:18:20 1 3:15:09 21 Opsahl, Richard NMO M75+ 1:39:38 1 1:46:28 1 3:26:06 22 Gookin, Donna SDO F70+ 1:36:32 2 1:52:21 3 3:28:53 23 Friedman, Harvey COC M65+ 1:46:07 9 1:50:09 8 3:36:16 24 Lew, Ken COC M80+ 1:51:44 1 1:56:24 1 3:48:08 25 York, Anne COC F65+ 1:57:27 3 1:56:18 3 3:53:45 26 Fish, Jim BAOC M65+ 2:02:26 10 2:14:23 9 4:16:49 27 Johnson, Rosemary BAOC F55+ 2:01:32 3 2:38:11 3 4:39:43 28 Moore, Carl LVOC M70+ 2:17:11 5 2:28:34 5 4:45:45 29 Opsahl, Judith NMO F70+ 2:26:11 4 2:53:49 4 5:20:00 30 Ranasinghe, Ananda LAOC M-Brn 2:42:00 3 3:21:10 3 6:03:10 31 Lindeman, Nancy BAOC F65+ 3:06:56 4 2:58:20 4 6:05:16 Veler, Frederick SAMM M65+ 48:29 2 DNF French, Dean BAOC M-Brn 3:03:06 4 DNF Scarborough, Joe BAOC M70+ DNF DNF Meredith, David BAOC M-Brn 1:31:46 2 DNS Gillis, Trinka BAOC F-Brn 1:34:58 2 DNS Jacobs, Marsha BAOC F60+ 2:07:41 2 DNS Kuestner, Rolf COC M-Brn DNF DNS Wetmore, Brad BAOC M-Brn DNS 1:18:23 1 Green Course 1 Wolfe, Bruce BAOC M50+ 1:00:26 1 57:57 2 1:58:23 2 Gregg, Steve BAOC M50+ 1:05:14 4 56:09 1 2:01:23 3 Jakobsen, Atle ASK0Y OL M60+ 58:43 1 1:09:29 2 2:08:12 4 Siegenthaler, Walter COK M55+ 1:02:58 1 1:07:40 1 2:10:38 5 Ohlund, Kent BAOC M50+ 1:04:47 3 1:06:21 4 2:11:08 6 Kuestner, Holly COC F-20 1:08:29 1 1:04:29 1 2:12:58 7 Enger, David SAMM M50+ 1:00:26 1 1:12:45 8 2:13:11 8 DeWeese, Charlie NEOC M60+ 1:13:03 4 1:01:05 1 2:14:08 9 Haag, Werner BAOC M50+ 1:12:03 8 1:02:09 3 2:14:12 10 Tryson, Glen EMPO M50+ 1:05:16 5 1:10:10 5 2:15:26 11 Kohler, Matthias BAOC M50+ 1:08:02 7 1:11:27 7 2:19:29 12 Harding, Malvin CROC M55+ 1:12:35 2 1:07:45 2 2:20:20 13 Waite, Jim BAOC M50+ 1:05:33 6 1:17:31 9 2:23:04 14 Wildfogel, Dennis BAOC M60+ 1:14:46 5 1:10:15 3 2:25:01 15 Thomson, Joel LAOC M55+ 1:15:28 3 1:13:23 4 2:28:51 16 Maclean, Stephanie BAOC F40+ 1:24:46 1 1:11:37 1 2:36:23 17 Durand, Claire LAOC F45+ 1:18:40 1 1:19:53 1 2:38:33 18 Hawkins, Dick ARCT M55+ 1:27:19 4 1:12:15 3 2:39:34 19 Vomaske, Ken SOAR M-Grn 1:13:47 1 1:26:15 2 2:40:02 20 Durrell, Brian ARCT M50+ 1:23:06 9 1:23:27 10 2:46:33 21 Neuberger, Richard PTOC M60+ 1:25:11 6 1:22:09 4 2:47:20 22 Olsten, Peter BAOC M50+ 1:24:10 10 1:28:35 11 2:52:45 23 Smith, Steve BAOC M60+ 1:12:43 3 1:42:24 7 2:55:07 24 Shahbazian, Charlie CAOC M50+ 1:45:19 14 1:10:45 6 2:56:04 25 Atkinson, Don COC M60+ 1:35:17 9 1:22:41 5 2:57:58 26 Wyatt-Mair, Gavin BAOC M50+ 1:29:53 13 1:29:45 12 2:59:38 27 Olsson, Catherine COC F-20 1:32:04 3 1:27:42 2 2:59:46 28 Arildsen, Finn BAOC M-Grn 1:39:44 4 1:20:51 1 3:00:35 29 Borish, Tori COC F-20 1:15:17 2 1:45:28 4 3:00:45 30 Ferguson, Cameron BAOC M-18 1:37:14 1 1:28:34 1 3:05:48 31 Spalding, Chuck BAOC M60+ 1:34:57 8 1:32:35 6 3:07:32 32 Greene, Dan BAOC M50+ 1:29:25 12 1:38:19 13 3:07:44 33 Petersen, Mark BAOC M55+ 1:35:51 5 1:32:16 5 3:08:07 34 Pinkham, Tony BAOC M50+ 1:29:06 11 1:40:11 14 3:09:17 35 Tryson, Janet EMPO F50+ 1:30:10 1 1:42:13 1 3:12:23 36 Wyatt-Mair, Kelsey BAOC F-20 1:41:49 4 1:35:41 3 3:17:30 37 Laird, Bud BAOC M60+ 1:26:27 7 1:56:15 8 3:22:42 38 Dull, Ardis COC F50+ 1:36:52 2 1:46:47 2 3:23:39 39 Thomson, Bridget LAOC F40+ 1:42:17 2 1:46:50 3 3:29:07 40 Melia, Jane BAOC F40+ 1:53:55 3 1:45:31 2 3:39:26 41 Thompson, Jim LVOC M55+ 1:39:12 6 2:01:38 8 3:40:50 42 Harrison, Stephen BAOC M-Grn 1:16:39 3 2:30:28 3 3:47:07 43 Kuestner, Sue COC F45+ 1:52:43 2 1:55:13 3 3:47:56 44 Krantz, Trish SDO F-Grn 1:45:48 1 2:07:41 1 3:53:29 45 Farrah, Terry BAOC F45+ 2:08:56 4 1:53:16 2 4:02:12 46 Petty, Dave COC M60+ 1:47:40 10 2:18:21 10 4:06:01 47 Pincus, Allan LAOC M50+ 1:47:05 15 2:20:31 16 4:07:36 48 Corsano, Nick BAOC M55+ 2:22:04 9 1:53:52 6 4:15:56 49 Rogers, David CROC M55+ 2:21:39 8 1:58:49 7 4:20:28 50 Merriss, Johanna BAOC F50+ 1:57:06 3 2:25:56 3 4:23:02 51 Aubrey, Moss NMO M55+ 2:11:14 7 2:13:28 9 4:24:42 52 Lewis, Robert BAOC M50+ 2:30:07 17 2:18:51 15 4:48:58 53 Raymond, Kerie COC F40+ 2:18:15 4 2:30:56 5 4:49:11 54 Timmerman, Sherry ARCT F45+ 2:05:05 3 2:44:48 4 4:49:53 55 Lanam, Jeff BAOC M50+ 2:11:56 16 2:43:45 17 4:55:41 56 Lightfoot, Ellie GCO F40+ 2:53:28 5 2:27:12 4 5:20:40 57 Beuerman, Steve BAOC M-Grn 2:39:09 6 2:46:10 4 5:25:19 Petersen, Janet BAOC F50+ 2:16:36 4 DNF Freund, Dwight GCO M60+ DNF 2:12:36 9 Haarma, Hannu BAOC M60+ 1:07:03 2 DNS Wiederstrom, Bjorn BAOC M-Grn 1:15:15 2 DNS Bily, Mike M-Grn 2:34:15 5 DNS Eugster, Suzanne FWOC F50+ DNF DNS Red Course 1 Forrest, Kimball ARCT M45+ 1:11:25 1 1:07:03 1 2:18:28 2 Karras, Tapio BAOC M45+ 1:12:17 2 1:08:14 2 2:20:31 3 Carson, Paul ARCT M45+ 1:17:15 3 1:21:27 3 2:38:42 4 Wyatt-Mair, Malcolm BAOC M-20 1:29:58 1 1:14:30 1 2:44:28 5 Knechtli, Lilian OLG F-21+ 1:26:57 1 1:20:10 1 2:47:07 6 Newbery, Piers JOK M40+ 1:18:20 1 1:32:24 7 2:50:44 7 Maclean, Derek BAOC M40+ 1:21:49 2 1:30:24 5 2:52:13 8 Urban, Jan SDO M40+ 1:32:40 3 1:25:36 3 2:58:16 9 DeMoss, Penny BAOC F-21+ 1:36:23 2 1:32:02 2 3:08:25 10 Libell, Jonas BAOC M40+ 1:37:42 4 1:31:07 6 3:08:49 11 Kopisch, Manfred BAOC M40+ 1:48:28 7 1:23:56 2 3:12:24 12 Weber, Nik BAOC M35+ 1:32:19 1 1:40:38 1 3:12:57 13 Yee, Dave NEOC M40+ 1:40:38 5 1:32:37 8 3:13:15 14 Crawford, Sharon RMOC F-21+ 1:42:11 3 1:33:35 3 3:15:46 15 Wetmore, Brad BAOC M40+ 1:48:09 6 1:39:42 9 3:27:51 16 Bryant, Barbara NEOC F-21+ 1:54:08 4 1:37:39 4 3:31:47 17 Worner, Richard ROC M45+ 1:46:39 5 1:50:01 10 3:36:40 18 van Hoff, Deron BAOC M40+ 2:09:31 9 1:27:13 4 3:36:44 19 Konkov, Fyodor BAOC M45+ 1:46:41 6 1:51:32 11 3:38:13 20 Poulsen, Mike CROC M45+ 2:06:57 10 1:39:30 5 3:46:27 21 Lee, John COC M45+ 1:54:22 7 1:57:34 13 3:51:56 22 Strauss, Robert BAOC M45+ 2:06:51 9 1:45:45 6 3:52:36 23 Finch, Alex BAOC M45+ 2:08:14 11 1:45:49 7 3:54:03 24 Graube, Peter BAOC M45+ 2:08:57 12 1:46:33 8 3:55:30 25 Williams, Kean COC M45+ 2:10:28 13 1:46:44 9 3:57:12 26 Thomas, Tom BAOC M45+ 2:28:47 17 1:38:06 4 4:06:53 27 Lee, Dennis GVOC M40+ 2:02:31 8 2:09:05 10 4:11:36 28 Kohn, Linda ROC F-21+ 2:24:41 5 1:49:10 5 4:13:51 29 Poppe, Luc BAOC M45+ 2:17:52 15 2:08:17 16 4:26:09 30 Verhoeven, Theo BAOC M45+ 2:24:36 16 2:02:20 14 4:26:56 31 Maffei, Joe BAOC M45+ 2:36:00 18 1:52:04 12 4:28:04 32 Brodsky, Jeff TSN M45+ 2:43:08 19 2:03:13 15 4:46:21 33 Drumm, Scott CROC M40+ 2:24:53 10 2:22:14 11 4:47:07 Wells, Kelly BAOC M45+ 2:16:21 14 DNF Delforge, Pierre BAOC M40+ DNF 1:05:10 1 Pincus, Kim LAOC F-21+ DNF 2:40:51 6 Longstreth, Margaret COC F-21+ DNF 3:16:46 7 Moffett, Michael M45+ 1:58:05 8 DNS Tidswell, Ian BAOC M45+ 1:27:47 4 DNS Blue Course 1 Bone, Eric COC M-21+ 1:21:11 1 1:05:32 1 2:26:43 2 Riley, Wyatt DVOA M-21+ 1:29:07 4 1:06:10 2 2:35:17 3 Bergeron, Eddie SVO M-21+ 1:21:24 2 1:15:00 8 2:36:24 4 McGratth, Clem DVOA M-21+ 1:25:42 3 1:12:30 4 2:38:12 5 Velichko, Sergey CTOC M-21+ 1:34:26 5 1:09:55 3 2:44:21 6 Ulrich, Kornel BAOC M-21+ 1:39:29 8 1:12:45 5 2:52:14 7 Gusiatnikov, Vladimir OCIN M-21+ 1:39:04 7 1:15:15 9 2:54:19 8 Conradi, Mikkel CSU M-21+ 1:46:57 10 1:12:58 6 2:59:55 9 Legg, Benjamin BAOC M-21+ 1:53:41 11 1:13:07 7 3:06:48 10 Stoll-Hadayia, Dan BAOC M-21+ 1:43:16 9 1:28:12 11 3:11:28 11 White, Ed OUTAH M-21+ 2:02:10 13 1:28:47 12 3:30:57 12 Smith, Cory ARCT M-21+ 2:35:08 16 1:30:05 13 4:05:13 13 Gudmundsen, Tor EWOC M-21+ 1:55:14 12 2:13:45 19 4:08:59 14 Felitsky, Dan SDO M-21+ 2:46:59 18 1:31:33 14 4:18:32 15 Masalkovas, Andrejus BAOC M-21+ 2:21:42 15 1:59:34 17 4:21:16 16 Nuss, Patrick OK M-21+ 2:39:46 17 1:54:07 16 4:33:53 17 Meacham, Jim LAOC M-21+ 3:15:04 19 2:10:04 18 5:25:08 Scarborough, James BAOC M-21+ 1:37:01 6 DNF Leonard, Francois BAOC M-21+ 2:04:49 14 DNS Khanlarov, Greg BAOC M-21+ DNF 1:27:28 10 Winterbottom, Rex BAOC M-21+ DNS 1:39:16 15 Gass, West M-21+ DNF DNS Richmond, Billy M-21+ DNF DNS Ryan, John BAOC M-21+ DNS DNF
_______________
DNF = Did not finish (missed one or more controls)
DNS = Did not start
MSP = Mispunched (one or more controls wrong)